12v 220v inverter da voltaj sabitleme ve 220v çıkışına sığaç (kondansatör) eklemede sorun

Elimdeki ups trafosundan arduino ile 12v 220v inverter yaptım. Kare dalga, %50 duty cycle ve 50Hz sinyal ile çıkışta 190v görüyorum. 72w lamba taktığımda voltaj 165v'a düşüyor.
1. Voltajı nasıl sabitleyeceğim?
2. Çıkış voltaj kaybını azaltmak için 75uf 700v sığaç taktığımda 15 amperlik sigortayı attırıyor. Neden?

Ekli dosyalar

• arduinokod.txt
    861 bayt · Görüntüleme: 1
  • 75uf-700v-kutulu-polyester-kondansator-polyester-kondansator-motorobit-44455-42-B[1].jpg
    75uf-700v-kutulu-polyester-kondansator-polyester-kondansator-motorobit-44455-42-B[1].jpg
    10.3 KB · Görüntüleme: 11
  • ArduinoTamSinusEvirici.png
    ArduinoTamSinusEvirici.png
    405.6 KB · Görüntüleme: 8
neden 300 volt veya 400 volt değil de 700 volt?

güzel insan, çok fazla anlamam ama 220 istiyorsun, 190 görüyorsun ve 165 volta düşüyor. benim azcık bildiğim nominal voltajın yaklaşık 2 katı uygulanır. 220 ye desen hadi yüksek at 450 volt olsun. yani 700 bence yüksek.

1. Devre bu haldeyken çıkış voltajı sabit kalmaz. Yüke göre değişecektir. Çıkışta doğrultma yapmışsınız. Doğrultmadan sonra regülatör devresi eklerseniz daha küçük yükler için regülasyon sağlanabilir. Daha büyük yükler içinse çıkışta regüle devresi ile beraber girişte de işe uygun daha uygun bir trafo, daha güçlü bir devre ve daha güçlü bir dc kaynak gerekir.
2. Kondansatörü 220 tarafına bağladıysanız kondansatörün kapasitif reaktansı çok küçüleceğinden sigortanın atması olağandır diye düşünüyorum. Mikrofarat değerlerlerindeki kondansatör 50 herzlik ac akıma oldukça küçük direnç gösterirler. hesaplayabilirsiniz.

1. Devre bu haldeyken çıkış voltajı sabit kalmaz. Yüke göre değişecektir. Çıkışta doğrultma yapmışsınız. Doğrultmadan sonra regülatör devresi eklerseniz daha küçük yükler için regülasyon sağlanabilir. Daha büyük yükler içinse çıkışta regüle devresi ile beraber girişte de işe uygun daha uygun bir trafo, daha güçlü bir devre ve daha güçlü bir dc kaynak gerekir.
2. Kondansatörü 220 tarafına bağladıysanız kondansatörün kapasitif reaktansı çok küçüleceğinden sigortanın atması olağandır diye düşünüyorum. Mikrofarat değerlerlerindeki kondansatör 50 herzlik ac akıma oldukça küçük direnç gösterirler. hesaplayabilirsiniz.
O doğrultma devresi geri besleme (feedback) için arduino A1 pinine gidiyor. Çıkış voltajını ayarlayabilmek için yapmıştım. O pini kullanarak 110v'a kadar düştüm ama en yüksek değeri yine 190v aldım. O pini kullanmıyorum.
Doğrultmadan sonra Ac - Dc ye dönüşmüş olmuyor mu? bana 220 Ac lazım.

kondansatör için ise 75uf, 50Hz için empedans değeri yaklaşık 42 Ohm çıkıyor. Buradan akımı hesaplarsak V=IR --> 220 = Ix42 --> I=5,24 amper yapıyor. 15 amperi patlatması normal mi?

Son düzenleme:
O doğrultma devresi geri besleme (feedback) için arduino A1 pinine gidiyor. Çıkış voltajını ayarlayabilmek için yapmıştım. O pini kullanarak 110v'a kadar düştüm ama en yüksek değeri yine 190v aldım. O pini kullanmıyorum.
Doğrultmadan sonra Ac - Dc ye dönüşmüş olmuyor mu? bana 220 Ac lazım.
Güç kaynağın 12 volt olabilir ama transistorlar üzerinde voltaj kaybı oluyordur.
Trafonun primerinde kaç amper akım geçiyor ve kaç volt ölçüyorsun?
Birde R3 R4 10 K dirençleri gereksiz.
Direk arduino çıkışı ile sürülmeli.
R5 R6 uçlarında arduino bağlı değilken voltaj sıfır olmalı.

Son düzenleme:
Güç kaynağın 12 volt olabilir ama transistorlar üzerinde voltaj kaybı oluyordur.
Trafonun primerinde kaç amper akım geçiyor ve kaç volt ölçüyorsun?
Arabada kullanıyorum. Araç çalışınca 13,5v geliyor burada 220v'u görebiliyorum. Akımı ölçmedim. Benim Asıl sorunum voltajı sabitleyememek 190v'ta olsa sabit kalsın istiyorum.

Kare dalga, %50 duty cycle ve 50Hz sinyal ile çıkışta 190v görüyorum. 72w lamba taktığımda voltaj 165v'a düşüyor.
1. Voltajı nasıl sabitleyeceğim?
2. Çıkış voltaj kaybını azaltmak için 75uf 700v sığaç taktığımda 15 amperlik sigortayı attırıyor. Neden?
1. Kare Dalga ölçmeye çalıştığınız için problem yaşıyor olabilirsiniz.
Sinüs dalga şeklinden, başka dalga şekillerinde, ölçümü doğru yapmanız için "True RMS" ölçü aleti kullanmanız lazım.

2. Çıkış kayb azaltmak için kondansatör bağlanmaz. Bu çıkışınızı gereksiz yere yükler,
Direnç/kondansatör veya bobin/kondansatör kombinasyonuyla filtre yapabilirsiniz.
Sigortanızın atması (başka bir hatanız yoksa) kondasatörün şarj olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Kare dalgayı geri besleme/düzeltme voltajı olarak kullanmak isterseniz, seri diyot ve paralel kondansatörle yaabilirsiniz.,(uygun voltaj seviyesine düşürerek)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri