12 Voltluk LDR devresi arıyorum

cafer can

Üye
Merhabalar 12 Voltluk 5 amper aku ile besleyecegim bir LDR devresi ariyorum cıkısındada 12 voltluk role calistirarak serit led vs yakmak istiyorum.
Bir devre buldum ama calistiradim bu devrenin direclerini nasil degistirirsem calisir acaba

Ekli dosyalar

• images.png
    images.png
    3.1 KB · Görüntüleme: 122
bakıyorum 12 volt besleme ile karanlıkta yanan aydınlıkta sönen bir lamba arıyrsunuz.
gO9Jkb.jpg

devreyi daha az önce test ettim. çalışır. 20k pot üzerinden eşik değerini ayarlayabilirsiniz. 10k pot da olur. lambanız 1.5 amperden fazla çekmiyorsa güvenle kullanabilirsiniz. eğer karanlıkta yanan değil de aydınlıkta yanan olmasını istiyorsanız opampa giden 2 kabloyu(pot orta bacak ve ldr nin 2. bacağı) yer değiştirin.
iyi çalışmalar.

İlave bilgi, 12v role için beslemede 2 veya 3 volt fazla vermek gerekebilir.

9 voltluk benzer bir devrede kullandığım 9v role yi ancak 12v verince sağlıklı çalistırabildim.

Bir miktar gerilim transistor üzerinde düşüyordu.

Devrenin 9 volt beslemede role gerilimi transistor sedebiyle 9 altına düşünce role çalışmıyordu.

Aklınızda bulunsun.

tamam. teşekkürler. transistör kullanmak yerine röle kullanılabilir. Ama transisör olarak 1.5 amperin ütüne çıkmayacak şekilde bd139 kullanımı uygundur. o zaman 9 volt röle kullanın

böyle bir hata alıyorum sebebi ne olabilir acaba ?
bakıyorum 12 volt besleme ile karanlıkta yanan aydınlıkta sönen bir lamba arıyrsunuz.
gO9Jkb.jpg

devreyi daha az önce test ettim. çalışır. 20k pot üzerinden eşik değerini ayarlayabilirsiniz. 10k pot da olur. lambanız 1.5 amperden fazla çekmiyorsa güvenle kullanabilirsiniz. eğer karanlıkta yanan değil de aydınlıkta yanan olmasını istiyorsanız opampa giden 2 kabloyu(pot orta bacak ve ldr nin 2. bacağı) yer değiştirin.
iyi çalışmalar.

böyle bir hata alıyorum nasıl çözebiliriz

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    34.2 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    85.4 KB · Görüntüleme: 46
Opamplı devrede transistörü bdx53 ile değiştirin ve beyzine seri 1k direnç takın.
Ayrıca ek olarak opamp çıkışı ile 3 nolu + input arasına 330k direnç bağlayın.

Opamplı devrede transistörü bdx53 ile değiştirin ve beyzine seri 1k direnç takın.
Ayrıca ek olarak opamp çıkışı ile 3 nolu + input arasına 330k direnç bağlayın.
transistörü değiştim 330k direnci taktım da beyz derken direnci nereye takacağımı anlamadım

1k direnci beyz ile opampın çıkışı arasına tak.
Transistörün beyzi ortadaki ucu.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    135.1 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    81.7 KB · Görüntüleme: 16

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar