12 Volt transformatör için devre şeması verir misiniz ?

mmetem55

Üye
Merhaba arkadaşlar Logitech hoparlörden söktüğüm 220 V (AC) 'ı 12 V (AC)'a dönüştüren bir transformatör var. Ben ise Lm317t ile yaptığım 12 V (DC) ayarlı güç kaynağını kullanmak istiyorum fakat elektronikte pek bilgim yok. Ayarlı güç kaynağını bile internetten bakarak yapabildim.

Hayır , trafo dan 12 Volt DC almak istiyorum ayrıca uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
12 volt dc almanız için giriş voltajinizin 15 volt civarı olması gerekir.

Yinede denemek isterseniz aşağıdaki devreyi kurabilirsiniz. Sağlam bir devredir. Uzun süre kısa devre etmezseniz sağlıklı kullanırsınız.

çıkışta 5A yazdığına bakmayın. 2 amperi orjinal parçalarla rahat alırsınız.

images (4).jpeg

12 volt dc almanız için giriş voltajinizin 15 volt civarı olması gerekir.

Yinede denemek isterseniz aşağıdaki devreyi kurabilirsiniz. Sağlam bir devredir. Uzun süre kısa devre etmezseniz sağlıklı kullanırsınız.

çıkışta 5A yazdığına bakmayın. 2 amperi orjinal parçalarla rahat alırsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 98520
2N3055 transistör mü ? Ayrıca C2, C3, C5 yazanlar kondansatör mü ?
Bu devrede + - var trafolar AC çıkış sağlamıyor mu ?

2n3055 guc transistoru. Metal kılıf için soğutucu uygulaması zordur. Dilerseniz tip3055 plastik kılıf kullanabilirsiniz.

C isimli parcalar kapasitor doğrudur.

Devredeki bütün parçaları internetten temin edebilir miyim ?

Evet temin edebilirsiniz.

Bu parçaları alırken birde bunları birlestireceginizi de düşünün. Ya delikli plaket alın yada pcb cizmeniz yapmanız gerekecek. Pcb imalatını bilmiyorsanız bu devreyi yapmaktansa hazır çevirici almanızı tavsiye ederim. Bu işleri öğrenene kadar.

Evet temin edebilirsiniz.

Bu parçaları alırken birde bunları birlestireceginizi de düşünün. Ya delikli plaket alın yada pcb cizmeniz yapmanız gerekecek. Pcb imalatını bilmiyorsanız bu devreyi yapmaktansa hazır çevirici almanızı tavsiye ederim. Bu işleri öğrenene kadar.
Peki , bu devrenin girişi AC mı DC mi ?

Dc onu unutmuşum girişe bir köprü diyot ve cikisina 1000uF 35 volt kapasitor takılacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri