12 volt fan ve 24 volt başka bir cihazı aynı kaynaktan nasıl beslerim?

hms102

Üye
Merhaba 12 volt fan ve 24 volt başka bir cihazı tek bir enerji kaynağından besleyerek aynı anda çalıştırmak istiyorum bunu yapmanın bir yolu varmıdır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
12V fan herhalde PC fanı. Bunlar 500mA gibi akım çeker. Eğer 6W lık gücü ısı olarak ziyan etmek sorun değilse, 24V kaynağın çıkışına bir LM 7812 bağlayın (soğutucu da takmak şartıyla!) ve bunun çıkışına da 12V fana bağlayın.

Ama 6W ısı ziyan olmasın diyorsanız, o zaman bir DC/DC converter ile 24V'tan 12V elde edebilirsiniz.

24v kayanaktan 7812 veya Lm317 ile 12v düşürebilirsin.

Bu arada türk usulü sahra metodunu belirtmeden de olmaz :) 10 - 20 adet 1N4001 diyodu seri bağlayın, baştaki anodu 24V'a, sondaki katodu da fana bağlayın. Diyot sayısını deneyerek uygun sayı bulunması gerekiyor ;)

Üstadlar harikasınız bu konulardaki bilgi birikiminize hayran kalmamak imkansız saygıyla eğiliyorum. Ben bu konularda kara cahilim o sebeple anlattıklarınızı anlayamadım sanıyorum taydin bey lm7812 ile ilgili anlattıklarınızı anladığım kadarıyla bi çizim yaptım öyle mi olmalı? DC/DC converter sanırım işime gelmez ekstra masraf yapmak istemiyorum fakat 6w lık gücü ısı olarak kaybetmek bana nasıl yansır bilmediğim için böyle diyorum tabi.

yz5pPM.png

Evet doğru anlamışsınız. 6W ısı kaybı iki şekilde yansır:

1) Eğer bu cihazdan çok fazla sayıda çalıştırıyorsanız ve elektrik parası da sizden çıkıyorsa, bu ilave maliyet demektir.

2) Eğer cihaz kapalı kutu içinde ve hava akımının olmadığı bir yerde çalışıyorsa bu ısınma yüzünden arıza oluşma ihtimali artar.

DC/DC konverter çok gözünüzü korkutmasın, çin'den çok ucuza tedarik edilebilen şeyler bunlar. Biraz araştırmakta fayda var.

İki tane fan bağla 12+12 olur :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri