110KW VE 185 KW MOTOR SOFT STARTER KALKIŞ AKIMLARI

kubilay46

Üye
Kolay gelsin arkadaşlar dün devreye aldığımız 110 kw ve 185 kw yem kırma kırıcı motorlarının kalkış akımlarını ve kalkış zamanlarını size söyleyeceğim soft starter markası emetron msf2.0 serisi saft starterler motor güçlerinin bir üst değeri seçildi 110 kw motor kalkış zamanı 30 sn kalkış akımı 615 a civarında çekiyor 25 sn boyunca 615 amperi görüyor ondan sonra hemen 98 a düşüyor her iki motorunda trafosu ayrı trafolar 400kva
diğer 185 kw motorumuzun kalkış rampasıda 30 sn oda kalkışta 900 a çekiyor ve sonra 115 amperlere düşüyor bu kalkış zamanlarında ki amperleri soft starter aldığımız firmalar kalkıştaki amperlerin trafoya bir zararının olmayacağını söyledi bende öyle ayarladım emetron marka soft starterlerde 5 kata kadar kalkış akımlarını seçebiliyorsunuz bu özelliği kapattığınıza ise motoru direkt olarak 5 katı amperlerle kaldırıyor ondan sonra hemen amperler düşüyor trafoların kompanzasyonu gayet iyi yorum yapacak olan arkadaşlar sürücü falan takın demesin sürücü gayet güzel olacağını bizde biliyoruz ama ekonomik yönden çok pahalı yoksa daha önce bir tesise 200 kw lık kırıcı motoruna sürücü taktım ne amper nede aklkış sorunu var ama sürücü fiyatları çok uçuk bu tesise göre sürücü alacak olsan 2 motor için 13-15 euro fiyat çıkıyor birde siemens hızlı tepkimeli sigorta taktım 110 kw lık motor 1.startta bişey olmadı ama 2. Startta sigortal attı bende sigortaları 400 lük olarak ayarladım yorumalarını bekliyorum arkadaşlar kolay glsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Biz bu büyük motorları taş kırma tesisilerimizde kullanıyoruz.Sizinde belittiğiniz gibi maliyetleri çok uçuk ama sürücü kullanıyoruz hiçbir sıkıntı yok.

Sn.kubilay 46.
1-Motorları,kırıcı yüklü ikenmi devreye alıyorsunuz ?
2-Kırıcı çalışırken elektrik kesintisi olması durumunda,tekrar startta ( yükü boşaltmadan ) kaldırabiliyormusunuz ?

fahri bey kırıcılar boşta kalkıp ondan sonra yüke biniyorlar elektrik kesintisi olduğu zaman kapalı tip kırıcılar var içinde malzeme kalan onları tekrar malzemeyi boşalttıktan sonra kaldırıyoruz yükte kalkması zor elektrik gittiğinde start kitlemeli olduğu için yani röle devresi var tekrak oparatörün start vermesi lazım kolay gelsin

fahri bey kırıcılar boşta kalkıp ondan sonra yüke biniyorlar elektrik kesintisi olduğu zaman kapalı tip kırıcılar var içinde malzeme kalan onları tekrar malzemeyi boşalttıktan sonra kaldırıyoruz yükte kalkması zor elektrik gittiğinde start kitlemeli olduğu için yani röle devresi var tekrak oparatörün start vermesi lazım kolay gelsin

Bu kadar eziyet olacağını bildiğim için,soruları bunun için sormuştum.Umarım,böyle durumla karşılaşılmaması için,cevabınız uyarıcı ! olur.

Bu kadar eziyet olacağını bildiğim için,soruları bunun için sormuştum.Umarım,böyle durumla karşılaşılmaması için,cevabınız uyarıcı ! olur.

fahri bey sizin tecrübeleriniz tartışılmaz şimdi bizim buradaki çekindiğimiz olay mesela trafo besleme gücünde besleme sorunu olmayan yerlerde soft starterle kaldırma işlemi için amper önemli değildir motoru 5 katıylada kaldırabiliyoruz 4 katıylada kaldırabiliyoruz bizim bu yaptığımız tesiste 2 adet trafo var bunlar 400kva burdaki olay kalkıştaki demeraj akımları trafoya etki edermi bizim çekindiğimiz olay bu kalkışta falan sorunumuz yok
mesela ilk 110 kw kırıcı motoru boş kalkıyor sonra yem kırmaya başlıyor elektrik gitse dahi 5-10 dakikda boşta dönüyor bu kırıcıda sorunumuz yok dediğiniz olayı anladım yükte kalkma durumunu sormuşsunuz zaten bu iki motoruda tork konrol yaparak kaldırdık diğer kırıcımız ise 185 kw bu motor ise kayışlardan tahrik alarak kasnağı çeviriyor bu motorum ise diğer kırıcı motoru gibi çok dönmüyor maksimum 1 dakikada duruyor zaten başında devamlı birisi duruyor elektrik gidip geldiğinde eğer helezonda yem varsa boşaltıyorlar.
Benim size sormak istediğim şu 185 kw motorum 20 sn 3,5 katı amperle kalkıyor yani 1190 amperi görüyor ama bu amperi 5-7 saniye kadar görüyor hemen 118A düşüyor sonra baypas kontaktörüne geçiyor
diğer kırıcı motorum ise 110 kw buda kalkış 25 saniye 3,5 aktı amperle kalkıyor 717A 14 saniye kadar görüyor benim demek isteğim olay bu kalkış amperleri ve süreleri tarafoya etkisi ne olabilir soft satrterde uzun süre düşük amperlermi iyidir yoksa kısa süre yüksek amperle kaldırmakmı iyidir ben bu tesis için konuşuyorum trafo gücü belli sınırlı olduğu için yoksa başka bir tesise 2500 kva günde olan bir tesise 5 sene önce danfos serisi soft starter taktık ağır fan uygulamasıydı halen çalışıyor bir sorun yok tecrübelerinize dayanarak size yazdım soft starter ihtiyaç dışında fazla kullanmam genellikle invertör kullanırım hayırlı çalışmalar kolay gelsin

Ekli dokümanın yararlı olacağını umuyorum.İşin teorisi budur .

Ekli dosyalar

• motorlarda yolalma T.Odabaşı.rar
    104.7 KB · Görüntüleme: 77

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri