105 ah aküyü güneş enerjisi sarj etme

AxS

Üye
Merhaba sayın forum üyeleri. Teknemde sanal çapa kullanmak için 12v 105 ah agm akü satın aldım, bu aküyü sarj etmek için birde güneş paneli satın almak istiyorum.
Benim sorum ise 12v 105 ah aküyü sarj etmek için 105 watt üstü güneş solar paneli mi satın almalıyım? Yoksa 50-65-85 watt aralığındaki güneş panelleri ilede sarj edebilirmiyim.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aküler amper gücünün 10/1 oranını geçmeyecek şekilde şarj edilmelidir, bu bilgi ışığında 200 w civarı monokristal panel (maksimum 8,9a akımla şarj edecektir akünüzü) ve 20 yada 30a mümkünse mppt özellikli şarj kontrol cihazı kullanmanızı öneririm. Toplamda 150usd +kdv civarında bir tutar gerekir.

Son düzenleme:
sadece çapa içinse düşük güçlü panelde yeter.
çapa motoru atıyorum 1000 watt olsun
hergün 15 dk çalışın.
harcadığı enerji 250 watt x saat yapar.
60 watt panel yeter bu durumda.
panel 5 saat tam güneş aldığı varsayımıyla 300 watt üretir.
%20 kayıp ile yaklaşık 250 watt x saat enerji üretir.

Merhaba sayın forum üyeleri. Teknemde sanal çapa kullanmak için 12v 105 ah agm akü satın aldım, bu aküyü sarj etmek için birde güneş paneli satın almak istiyorum.
Benim sorum ise 12v 105 ah aküyü sarj etmek için 105 watt üstü güneş solar paneli mi satın almalıyım? Yoksa 50-65-85 watt aralığındaki güneş panelleri ilede sarj edebilirmiyim.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Günlük 500W tüketim yaparsanız 5 saat güneşlenmede 105Ah aküyü doldurmak için 135Wp panele ihtiyacınız olacak 20Aşarj kontrolcihazı işinizi görür Mppt özellikli tavsiye olur

arkadaşlar benimde sorum olacak,
bizim 2 adet teknemiz var birinde pancar motoru var diğerinde ise normal bir motor.
tekneler çalışırken aküler dinamo ile sarj oluyor ama biz tekneler çalışmadığı zaman paneller sayesinde sarj etmek istiyoruz. bu sistemi nasıl yaparız neler kullanmalıyız.

arkadaşlar benimde sorum olacak,
bizim 2 adet teknemiz var birinde pancar motoru var diğerinde ise normal bir motor.
tekneler çalışırken aküler dinamo ile sarj oluyor ama biz tekneler çalışmadığı zaman paneller sayesinde sarj etmek istiyoruz. bu sistemi nasıl yaparız neler kullanmalıyız.
Merhaba; akülerinizin cinsi ve Ah değeri nedir?

Merhaba; akülerinizin cinsi ve Ah değeri nedir?
sulu akü kullanacağım 100ah , sistemin çizimini yaptım ama tek sorunum tekne çalışırken motordan, tekne dururkende panelden şarj olacak bunun için rle kullanmam gerek ama ne tür röle kullanacağımı bulamadım. 12 v akülerim 30 a şarj kontrol cihazı kullancam hesablamalara göre

sulu akü kullanacağım 100ah , sistemin çizimini yaptım ama tek sorunum tekne çalışırken motordan, tekne dururkende panelden şarj olacak bunun için rle kullanmam gerek ama ne tür röle kullanacağımı bulamadım. 12 v akülerim 30 a şarj kontrol cihazı kullancam hesablamalara göre
şarj regülatöründen aküye giden kabloya 1 adet sigorta koyun. tekne çalışırken sigortayı açarsınız. tekne durunca sigortayı kapatır solardan şarj edersiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,973
Kullanıcılar
449,620
Son üye
runo_18

Yeni konular

Geri