100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

cemal1233

Üye
https://mobile.donanimhaber.com/store/c0/76/f6/c076f6d4fba19b9a6fa51979de2f1988.jpg
arkadaşlar şu resimde görülen devreye benzer bir devre yapmak istiyorum saymaya 128'den başlıyor haliyle 100'den başlatmak için ne yapmam lazım çok teşekkürler ?

O devre o şekilde doğru çalışmaz. İlk açıldığında rastgele bir sayıdan başlar, çünkü devrenin ilk durumu ayarlanmamış. Devreye ilk enerji verildiğinde, bütün flip flop'ların belli bir değere getirilmesi lazım, bunun için de SET ve RESET girişleri kullanılmalı. 100 (decimal) = 1100100 (binary), yani soldan flip flopları bu binary değere karşılık gelecek şekilde ayarlanması lazım ilk etapta. O zaman 100 den aşağı doğru güzel bir şekilde sayar.

Bir flip flop'u 1 yapmak için SET girişine pozitif pulse vereceksiniz. 0 yapmak için RESET girişine pozitif pulse vereceksiniz. Kullanmadığınız SET/RESET girişini şaseye çekeceksiniz.

Aslında tek problem o da değil ... Girişe bir buton koymuş elemen ve o butonla saydırıyor. Eğer bu şekilde yaparsanız, her butona basışta birden fazla kez ileri saydığını göreceksiniz. Direkt butonla clock verilmez. O butondan sonra bir schmitt trigger devresi lazım, onun çıkışı clk girişine gitmeli.

Bu arada, led'lere de ufak da olsa bir seri direnç bağlamak lazım. Anlaşılan o devreyi oraya koyan eleman, konsepti anlatmak için koymuş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
954872083fec3ef334b379027f602611.png

benim yaptığım devre bu ,doğru çalışıyor ama 128'den başlıyor ,şimdi sorum şu ki 100=1100100 şimdi burda 1 değerine karşılık gelen 1,2 ve 5.ci flip flopların set çıkışlarını ne yapmam lazım ? çok teşekkürler

Aslında tek problem o da değil ... Girişe bir buton koymuş elemen ve o butonla saydırıyor. Eğer bu şekilde yaparsanız, her butona basışta birden fazla kez ileri saydığını göreceksiniz. Direkt butonla clock verilmez. O butondan sonra bir schmitt trigger devresi lazım, onun çıkışı clk girişine gitmeli.
yukarda yaptığım devre var ,onu başka yerden almıştım ,sorum da yukarda :)

O devre o şekilde doğru çalışmaz. İlk açıldığında rastgele bir sayıdan başlar, çünkü devrenin ilk durumu ayarlanmamış. Devreye ilk enerji verildiğinde, bütün flip flop'ların belli bir değere getirilmesi lazım, bunun için de SET ve RESET girişleri kullanılmalı. 100 (decimal) = 1100100 (binary), yani soldan flip flopları bu binary değere karşılık gelecek şekilde ayarlanması lazım ilk etapta. O zaman 100 den aşağı doğru güzel bir şekilde sayar.

Bir flip flop'u 1 yapmak için SET girişine pozitif pulse vereceksiniz. 0 yapmak için RESET girişine pozitif pulse vereceksiniz. Kullanmadığınız SET/RESET girişini şaseye çekeceksiniz.

pulse yerine nand kapıları kullanılarak yapılamaz mı ?

resimde görüldüğü gibi dediğinizi yaptım ancak 100'den sonra garip bir şekilde 0100100 yani 37'yi saydı sonra 68'i ,nerede hata yaptım sizce?

hatamı anladım,devrede ilk ff 2 üzeri 0 dan başlıyo ,ben 2 üzeri 6 zannederek yaptım,sorum sadece şu pulse yerine lojik kapılar kullanarak nasıl yaparım

gene olmadı ,düzeltim yaptım gene olmadı, çıldıracağım

yaptım oldu bu sefer,sorum şu pulse yerine kapılar kullanarak yapabilir miyim ?

Ekli dosyalar

• ass.png
    ass.png
    255.4 KB · Görüntüleme: 11
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bütün SET/RESET leri pull down yapın. Sonra da PNP transistörler bağlayın. Bu transistörlerin hepsinin baz'larını birbirine bağlayıp buraya bir pulse uygulayın. Pulse uygulamak şart, eğer sabit high yaparsanız o flip flop SET veya RESET'te takılı kalır.

Bütün SET/RESET leri pull down yapın. Sonra da PNP transistörler bağlayın. Bu transistörlerin hepsinin baz'larını birbirine bağlayıp buraya bir pulse uygulayın. Pulse uygulamak şart, eğer sabit high yaparsanız o flip flop SET veya RESET'te takılı kalır.

İLK resimde sizin dediklerinizi yaptım ve doğru şekilde çalışıyor ,problem yok daha sonra pulse yerine kapılarla yapmaya çalışınca (2.resim) 100-103-102-101-100 diye çalışıyor sizce nerede hata yaptım,kapılarla yapmam lazım bu devreyi de

Ekli dosyalar

• AW.png
    AW.png
    232.2 KB · Görüntüleme: 7
  • b.png
    b.png
    227.8 KB · Görüntüleme: 9
SET/RESET'i kapılarla da sürebilirsiniz, ama bu sefer kapı girişlerine pulse gerekir :)

Bu bir ödev ise ve sadece simülasyonla çalışması gerekiyorsa, bu set/reset işiyle uğraşmanıza gerek yok. Muhtemelen simülasyonda flip flop lar rastgele değer almıyordur, o gerçek devrede olur ancak.

SET/RESET'i kapılarla da sürebilirsiniz, ama bu sefer kapı girişlerine pulse gerekir :)

Bu bir ödev ise ve sadece simülasyonla çalışması gerekiyorsa, bu set/reset işiyle uğraşmanıza gerek yok. Muhtemelen simülasyonda flip flop lar rastgele değer almıyordur, o gerçek devrede olur ancak.

evet maalesef bu bir ödev, sizce attığım 2. resimde (b) ,yanlışı nasıl düzeltebilirim ? 1 haftadır bu ödevle uğraşıyorum maalesef

Önemli olan öğrenmen kardeşim. Çaba gösterdikten sonra buradaki herkes yardımcı olur. En azından başkalarının yaptığı gibi sorunun cep telefonu ile resmini çekip buraya atmamışsın :)

Bu SET/RESET işini niye yapıyoruz iyi anlaman lazım. Amaç, devreye ilk elektrik verildiğinde sayacın 100 sayısı ile başlaması. Ama sen dersen ki, ilk elektrik verildiğinde neyle başlarsa başlasın, önemli değil. Ama sayaç sıfıra düştüğünde, sayaca 100 yüklensin, o zaman iş kolaylaşır ve sadece kapılarla halledersin. Öyle bir düzenek yapacaksın ki, bütün flip flop çıkışları 0 olduğunda ilgili flip flop'lar SET edilecek.

Önemli olan öğrenmen kardeşim. Çaba gösterdikten sonra buradaki herkes yardımcı olur. En azından başkalarının yaptığı gibi sorunun cep telefonu ile resmini çekip buraya atmamışsın :)

Bu SET/RESET işini niye yapıyoruz iyi anlaman lazım. Amaç, devreye ilk elektrik verildiğinde sayacın 100 sayısı ile başlaması. Ama sen dersen ki, ilk elektrik verildiğinde neyle başlarsa başlasın, önemli değil. Ama sayaç sıfıra düştüğünde, sayaca 100 yüklensin, o zaman iş kolaylaşır ve sadece kapılarla halledersin. Öyle bir düzenek yapacaksın ki, bütün flip flop çıkışları 0 olduğunda ilgili flip flop'lar SET edilecek.
timur hocam o kadar az sayıda türkçe kaynak var ki internette ve hepsi birbirinin kopyası ,şu set reset olayını adam akıllı anlatacak türkçe kaynak çok az ,tam olarak anlayamadım şu set reseti ,hoca defterde yazdırdı aynen şöyle :preset: lojik 0 uygulandığında q çıkışını set eder, clear: lojik 0 uygulandığında q çıkışını reset eder .E tamam lojik 0 uygulamam için mesela 100 =1100100 e burda 1 olan ffleri nand kapısı ile birleştirip set çıkışlarına bağlıyorum.0 olan ffleri'de q değil çıkışlarını and kapısı ile birleştiriyorum ki lojik 0 olsun,daha sonra bunları da reset girişlerine bağlıyorum ama olmuyor olmuyor olmuyor

SET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur
SET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur

Bu ikinciler aslında üst çizgi olacak, ama forum üst çizgi desteklemediği için ortadan çizgi görünüyor :p

Proteus'daki flip flop'larda SET/RESET ters mi çalışıyor düz mü onu anlayıp ona göre devreyi yapman lazım. Ya AND gate, yada NAND gate gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri