1000 mt 200kW motor beslemesi

dostlar benimde bir sorunum var 1000 mt mesafede 60hp 45 kw dalgıç çalıştırıcam ben 240 mm alminyum kabloyla hesapladım %5,3 düşüyor oda 21 volt gerilim düşümüne sebep oluyor trafo özel 160 kva direk trafodan alırsak maximum % 5 geçmeyecek biliyorum ama bazen öyle oluyorki % 9 la bile çalıştırdıgmız yerler var 320 mt 50mm alminyum kabloyla 50 kw motor çalıştırıyorum benim bu 1000 mt çalıştıracagım motora yöredeki bütün elektirikçiler olmaz diyor maliye 27 bin ytl bende deim olur adamm dedi teminat bende arabamı teminat verdim

Kablonun eklerini ve bağlantıları çok iyi yap. Motor için bağımsız kompanzasyon yap.Motora yolverme olayına dikkat et yıldız-üçgen yolvereceksen kumanda geriliminin kalkınma anındaki gerilim düşümünden etkilenmemesi için önlemini al. Çalışır arkadaşım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dostlar benimde bir sorunum var 1000 mt mesafede 60hp 45 kw dalgıç çalıştırıcam ben 240 mm alminyum kabloyla hesapladım %5,3 düşüyor oda 21 volt gerilim düşümüne sebep oluyor trafo özel 160 kva direk trafodan alırsak maximum % 5 geçmeyecek biliyorum ama bazen öyle oluyorki % 9 la bile çalıştırdıgmız yerler var 320 mt 50mm alminyum kabloyla 50 kw motor çalıştırıyorum benim bu 1000 mt çalıştıracagım motora yöredeki bütün elektirikçiler olmaz diyor maliye 27 bin ytl bende deim olur adamm dedi teminat bende arabamı teminat verdim

Gerilim düşümü %5,3 değil %3,7 yapmakta:
%e=100.L.N / k.s.U.U
%e=100.1000.45000 / 35.240.380.380
%e=%3,7

Alüminyum kablo (YAVV) bağlantılarına biraz dikkat etmek gerekli. İlk patlamalar oralardan olmakta. Kablo pabucunu kısa olanlardan değil, uzun olanlardan kullanın ve kablo sıkma pensesi ile sıkın. Bir sorun çıkacağını sanmam.

Bir de şu var: Kuyu derinliği de bu 1000 metreye dahil değil sanırım. Mesafe uzun olunca bu da önem kazanmakta. Bu %3,7 değerine, ayrıyetten bir de kuyu kablosunun gerilim düşümünü de ekleyin ( k, Alüminyum için: 35 Bakır için 56 alınır)

Hani bir insan 5 kişi deli derse insan kendini deli hisseder ya bende öyle oldum bu fiyat verdiğim müşterilerim başka 5 elektirik müh sormuşlar olmaz demişler 1000 mt çalışmaz çok elektirik düşer demişler bende yaparım dedim şu anda sulamlara ruhsat vermediklerinden kendi mevcut trafosundan 1000 mt ilerdeki yeni aldıkları tarlaya 60 hp 45 kw yıldız üçgen dalgıçla sulama yapılacak hepsi bu

tedaş sana 1 km.mesafeye 200 kw. için A.G. den enerji vermez.bu işte bir yanlışlık var.

Dostum adamın kendi trafosu özel adama 1 pompa yetmiyor birinide 1 km ilerde çalıştracak tedaşla işi yok saatin çıkışından 240 mm alminyum kabloyla gidip 1 km sonra kumanda panosu ve kompanzasyon sabit 45 kw 60 hp yıldız üçgen dalgıç çalışacak KUYU DERİNLİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL 40 MT ÇALIŞACAK

Son düzenleme:
Dostum adamın kendi trafosu özel adama 1 pompa yetmiyor birinide 1 km ilerde çalıştracak tedaşla işi yok saatin çıkışından 240 mm alminyum kabloyla gidip 1 km sonra kumanda panosu ve kompanzasyon sabit 45 kw 60 hp yıldız üçgen dalgıç çalışacak KUYU DERİNLİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL 40 MT ÇALIŞACAK

adem serin 1000mt 240 aliminyum kablo cek kompanzenide kontaklı ampermetreyle yap yük girdikce kondanstörde girsin vede trafo üzerinden kademe ayarı yaptır 400V-417Volta cıkar keyfine bak forumdaki arkadaşlarada cay ismarlarsın artık;)

danışmak istedim yardımlarınız için teşekürler

1-Bir motoru besleyecek olan minimum gerilim; 380 V'ta %3 gerilim düşümüne izin verildiğinden 369 V olacaktır.

2-Trafonun AG çıkış gerilimi kademe ayarı yapılmak suretiyle 415 V'a çıkarılması durumunda; 415-369=46 V fazlar arası gerilim düşümüne izin verilebilir. Buda bir faz iletkeninde 46/1,732=26,5 V gerilim düşümüne izin verilmesi anlamına gelecektir.

3-45 kW bir motorun nominal akımı yaklaşık 90 A olacaktır. Motor kalkış anında 3-9 kat daha nominal akımdan daha büyük akım çekeceğinden; kalkış anında ortalama 450 A akım çekecektir. Anlık olarak çekilecek olan bu akım nedeniyle oluşan gerilim düşümü gerilim düşümü hesabında göz önünde bulundurulmaz. Ancak bu gerilim düşümünden dolayı kontaktörün çalışması sekteye uğramamalıdır.

4-90 A'lik akımın 1000 metrelik kablonun bir fazında düşüreceği gerilim 26,5 V'tan küçük olmalıdır. Bu durumda 90*Rh<26,5'den; Rh< 0,294 ohm olmalıdır. Bu şartı yerine getirecek bakır kablo kesiti 70 mm2 veya 120 mm2 alüminyum olacaktır.

Şimdide 200 kW güç için hesapları yapalım.
1-200 kW güç 400 A çekecektir.
2-Gerilim 415 V'a ayarlanırsa; her fazda 26,5 V gerilim düşümüne izin verilebilir.
3-400xRh<26,5 V olacağından; Rh<0,06625 olmalıdır.
4-Bu değeri sağlayak iletken kesiti faz başına 4x70 mm2 bakır yada 4x120 mm2 alüminyum iletken olacaktır.

Sonuç olarak;
1-gerilim düşümü kavramı yanlış anlaşıldığından gereksiz yere kesitler büyük seçilmektedir.
2-Trafolarda kademe ayarı yaparak kesitin önemli derecede düşürülmesi sağlanmış olur.
3-70 mm2'lik bakır iletkenden daha yüksek kesitli iletkenler kullanmak ekonomik değildir.
4-Bakır kullanmak yerine alüminyum kullanmak daha ekonomiktir.

saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri