+-10 ve 0-10v farkı

mec000

Üye
Herkese merhaba,
Elimdeki sensörün verilerinde 0-10 v çıkış verdiği, elimdeki kartta ise -+10 v okuyabildiği yazmakta bu aradaki farkı sadece program ile çözebilir miyim? yoksa arada bir devreye ihtiyacım var mıdır ? Ya da ikisi arasındaki fark nedir.

+-10 volt toplamda 20 volt potansiyel demektir.

0 - 10 volt ir standart ama 20 voltluk bir standart görmedim. Karti gorebilir miyiz? Bir link varmi ? İnceleyelim.

-10...+10V girişe 0...+10V çıkışlı sensör bağlanabilir. Ancak düzgün çalışıp çalışmayacağına cihazın yazılımı karar verir. Yazılım sizin tarafınızdan yazılıyorsa ve 0...+10V sinyal işinizi görüyorsa kullanabilriniz.

Örnek verecek olursak servo sürücülerde -10...+10V giriş var, 0...+10 sinyal gelirse bir yöne, 0...-10V sinyal gelirse öbür yöne döner. Yani sadece analog girişle hem hız hem yön kontrol edilmiş oluyor.

yanıt için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu.

Merhaba
ben böyle bir devre yapmak istiyorum +10 için 7810, -10 için 7910 kullanmayı düşünüyorum, bunu pic yada atmel ile kontrol edeceğim, mcu ile bunları nasıl süreceğimi ve kontrol edeceğimi araştırıyorum ama önce +10 / -10 olayını çözmem lazım, bu analog sürücü çok eski bir sistem olduğu için yeterli kaynak bulamadım. 24vdc den +10 0 -10 dönüştürmem mümkünmüdür ayrıca...?

dikkat etmen gereken mevzu skala etmek ve biası iyi ayarlamak . yoksa sıkıntı olmaz analog inputlarda her hangi bir problemle karşılaşmazsınız .önemli olan o inputun çözünürlüğü. çok çok hassas bişi yapmıyacaksanız sıkıntı olmaz . mesal veriyorum kafadan attıyorum 0 100 derece termo mtreniz var buda 0 10 volt çalışıyor normal koşullarda 50 derece hava sıcaklığı olduğunu kabul edelim.
bu durumda termometre sizin karta 5 volt sinyal yollayacaktır ..

bunu sıfır 10 volt girişe bağlarsanız %50 yapar program 50 derece olduğunu söler
bunu +- 10 volt girişine bağlarsanız buda %75 yapar 75 derece okursunuz . bu inputların çoğu üniversaldır yani herşç eşit inputu bağlamyabilmek için tasarlanmıştır sadece skalasını yapacaksınız

aynı durum analog outputlar için geçerlidir sadece tek farkı eğer sizin cihazınızın (-) voltlarla sürülmesi gerekiyorsa vana olur aktuatör olur klepe olur bir yana gitmek için eksi voltaja ihtiyacı var ise bunu 0 10 voltajla yapamazsınız . ama +- 10 volt olan bir outputa her türlü 0 10 volt yada +- 10 volt çalışan bir cihaz bağlayabilirsiniz

Cevabın için teşekkür ederim

+/- 10v inverter kontrolü için gerekli,
mesela; +10v da CW, -10v da CWW yönüne dönecek.

Cevabın için teşekkür ederim

+/- 10v inverter kontrolü için gerekli,
mesela; +10v da CW, -10v da CWW yönüne dönecek.
e konu başlığında sensör diyor sensörde girişe bağlanır anlaog inputa. değilmi . eğer outputun çıkış veriyorsa +- 10 dsıkıntı değil gene sensörün biasını 2.5 volt bias olur ona agötre scale edersin . ama +-10 output yoksa araya bir transducer koyman gerekebilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…