+-10 ve 0-10v farkı

mec000

Üye
Herkese merhaba,
Elimdeki sensörün verilerinde 0-10 v çıkış verdiği, elimdeki kartta ise -+10 v okuyabildiği yazmakta bu aradaki farkı sadece program ile çözebilir miyim? yoksa arada bir devreye ihtiyacım var mıdır ? Ya da ikisi arasındaki fark nedir.

+-10 volt toplamda 20 volt potansiyel demektir.

0 - 10 volt ir standart ama 20 voltluk bir standart görmedim. Karti gorebilir miyiz? Bir link varmi ? İnceleyelim.

-10...+10V girişe 0...+10V çıkışlı sensör bağlanabilir. Ancak düzgün çalışıp çalışmayacağına cihazın yazılımı karar verir. Yazılım sizin tarafınızdan yazılıyorsa ve 0...+10V sinyal işinizi görüyorsa kullanabilriniz.

Örnek verecek olursak servo sürücülerde -10...+10V giriş var, 0...+10 sinyal gelirse bir yöne, 0...-10V sinyal gelirse öbür yöne döner. Yani sadece analog girişle hem hız hem yön kontrol edilmiş oluyor.

yanıt için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu.

-10...+10V girişe 0...+10V çıkışlı sensör bağlanabilir. Ancak düzgün çalışıp çalışmayacağına cihazın yazılımı karar verir. Yazılım sizin tarafınızdan yazılıyorsa ve 0...+10V sinyal işinizi görüyorsa kullanabilriniz.

Örnek verecek olursak servo sürücülerde -10...+10V giriş var, 0...+10 sinyal gelirse bir yöne, 0...-10V sinyal gelirse öbür yöne döner. Yani sadece analog girişle hem hız hem yön kontrol edilmiş oluyor.
Merhaba
ben böyle bir devre yapmak istiyorum +10 için 7810, -10 için 7910 kullanmayı düşünüyorum, bunu pic yada atmel ile kontrol edeceğim, mcu ile bunları nasıl süreceğimi ve kontrol edeceğimi araştırıyorum ama önce +10 / -10 olayını çözmem lazım, bu analog sürücü çok eski bir sistem olduğu için yeterli kaynak bulamadım. 24vdc den +10 0 -10 dönüştürmem mümkünmüdür ayrıca...?

dikkat etmen gereken mevzu skala etmek ve biası iyi ayarlamak . yoksa sıkıntı olmaz analog inputlarda her hangi bir problemle karşılaşmazsınız .önemli olan o inputun çözünürlüğü. çok çok hassas bişi yapmıyacaksanız sıkıntı olmaz . mesal veriyorum kafadan attıyorum 0 100 derece termo mtreniz var buda 0 10 volt çalışıyor normal koşullarda 50 derece hava sıcaklığı olduğunu kabul edelim.
bu durumda termometre sizin karta 5 volt sinyal yollayacaktır ..

bunu sıfır 10 volt girişe bağlarsanız %50 yapar program 50 derece olduğunu söler
bunu +- 10 volt girişine bağlarsanız buda %75 yapar 75 derece okursunuz . bu inputların çoğu üniversaldır yani herşç eşit inputu bağlamyabilmek için tasarlanmıştır sadece skalasını yapacaksınız

aynı durum analog outputlar için geçerlidir sadece tek farkı eğer sizin cihazınızın (-) voltlarla sürülmesi gerekiyorsa vana olur aktuatör olur klepe olur bir yana gitmek için eksi voltaja ihtiyacı var ise bunu 0 10 voltajla yapamazsınız . ama +- 10 volt olan bir outputa her türlü 0 10 volt yada +- 10 volt çalışan bir cihaz bağlayabilirsiniz

dikkat etmen gereken mevzu skala etmek ve biası iyi ayarlamak . yoksa sıkıntı olmaz analog inputlarda her hangi bir problemle karşılaşmazsınız .önemli olan o inputun çözünürlüğü. çok çok hassas bişi yapmıyacaksanız sıkıntı olmaz . mesal veriyorum kafadan attıyorum 0 100 derece termo mtreniz var buda 0 10 volt çalışıyor normal koşullarda 50 derece hava sıcaklığı olduğunu kabul edelim.
bu durumda termometre sizin karta 5 volt sinyal yollayacaktır ..

bunu sıfır 10 volt girişe bağlarsanız %50 yapar program 50 derece olduğunu söler
bunu +- 10 volt girişine bağlarsanız buda %75 yapar 75 derece okursunuz . bu inputların çoğu üniversaldır yani herşç eşit inputu bağlamyabilmek için tasarlanmıştır sadece skalasını yapacaksınız

aynı durum analog outputlar için geçerlidir sadece tek farkı eğer sizin cihazınızın (-) voltlarla sürülmesi gerekiyorsa vana olur aktuatör olur klepe olur bir yana gitmek için eksi voltaja ihtiyacı var ise bunu 0 10 voltajla yapamazsınız . ama +- 10 volt olan bir outputa her türlü 0 10 volt yada +- 10 volt çalışan bir cihaz bağlayabilirsiniz
Cevabın için teşekkür ederim

+/- 10v inverter kontrolü için gerekli,
mesela; +10v da CW, -10v da CWW yönüne dönecek.

Cevabın için teşekkür ederim

+/- 10v inverter kontrolü için gerekli,
mesela; +10v da CW, -10v da CWW yönüne dönecek.
e konu başlığında sensör diyor sensörde girişe bağlanır anlaog inputa. değilmi . eğer outputun çıkış veriyorsa +- 10 dsıkıntı değil gene sensörün biasını 2.5 volt bias olur ona agötre scale edersin . ama +-10 output yoksa araya bir transducer koyman gerekebilir

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri