1/3 grup sogutucu icin yardim

Merhaba arkadaslar,Foruma yeni uye oldum.forumdaki tum arkadaslardan yardim talep ediyorum.Yeni almis oldugum 1/3 aspera marka 6181 modelindeki grup halindeki sogutma unitesi,tahminen 850 kalori falan ,yuksek basincli ekovat bulunmatadir ve R404a gazi ile calismaktadir..Siz degerli arkaslarima sormak istedigim sorularim hayli fazla,
1-serpantin (evap) secimini neye gore hesapliyoruz.mesela kac metre boyunda.Hesap yaparken neyi dikkate aliyoruz.Evap unitenin hemen yaninda olacaktir,arada mesafe olmayacaktir.
2-Cihaz minnimum ve maximum uzunluk evap bakir boru olculeri nedir.Yoksa bakir evap istenilen uzunlukta ve kalinlikta yapilabilirmi.Mutlaka sabit bir deger olur diye dusunuyorum.
3-Bakir evapin 3/8 " olmasi gerektigini soyleyenler var.Bu tip sistemler icin mutlaka sabit yada ekovat olculerine gore boru ebatlari verilebilir diye dusundum.
Acil yardimlarinizi bekliyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
öncelikle selam sorularını cevaplamaya çalışayım
1. evaparatör seçimi kompresörün ürettiği watt yada kalori cinsinden verdiği değerlere göre seçilir örneğin
sistemi + 4 derecede kullanacaksan sıfır derece evaporasyonda kompresörün ürettiği soğutma gücü 1000 wat ise +/-1000 wat lık bir evaporatör seçmen gerekir
2.evaporatör tasarlanırken kompresörün sirküle ettiği gaz miktarı ve ısı transfer miktarı önemlidir yani evaporatör kapasitesi kompresör kapasitesinin çok altında ise sorun olduğu gibi çok büyük kapasite seçimi de verimi dolayısıyla soğutmayı etkiler 3/8 olma şartı aslında yoktur bu seçim de tamamen kompresör kapasitesi ve ısı transferiyle alakalıdır standart evaplar bakır borulu aluminyum finli yapılırar ısı transfer yüzeyi ona göre belirlenir sadece bakır kullanılırsa transfer alanı küçüleceği için mesafe uzar bu sayede bataryanın ebatları değişeceğinden verim de otomatik olarak düşer
soğutmada asıl gaye ısıyı en iyi şekilde transfer etmektir evaporatörler buna göre seçilmelidir
evap dizayn etmek istersen baya karışık hesaplar devreye girer sadece kendi cihazın için evapını üretmek istersen batarya üreticilerinin katalog değerlerinden yola çıkarak yapabilirsin
saygılar

Cevabiniz icin tesekkurler.En iyisi size asil amacimi anlatayim,Bahsettigim sogutma unitesi ile 500 lt lil suyu 32 derece sicakliktan 24 dereceye dusurmek.Sistemi akvaryum suyunda kullanicam.unite 1089 wat kompresore sahip ve grup haldeki sogutma gucu 1190 wat olmasi lazim.ve bunun icin 25 mt 3/8bakir boru almamı soylediler.ben 20 mt aldim.Ayrica kilcal boru olcusunde fatkli soylemler duydum.Simdi siz durumumu anladiniz sanirim.elimdeki cihaz ile 500 lt suyu en kisa surede nasil soguturum.

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri