041n04n ve k16a60w mosfet sağlamlık kontrolü

oWzHuann

Üye
Merhaba elimde bulunan 4-4 adet mosfet bulunmakta. Sağlamlık kontrolünü diyot kademesinde mosfete uygun şekilde yaptığımda voltaj düşümü 0.001V gözüküyor. Bazıları 0V onlar zaten arızalı fakat diğerleri dediğim voltaj gözüküyor. Bunların sağlam olduğunu söyleyebilir miyiz?
https://www.infineon.com/dgdl/Infin...n.pdf?fileId=5546d46145460399014560aaf8193f1c
https://datasheetspdf.com/pdf/948045/ToshibaSemiconductor/K16A60W/1

0 volt aslında 0.000 volttur.
0.001 voltta aslında 0 volttur. ( arada çok çok çok küçük bir fark var. Bu ölçü aleti probunun direnci bile olabilir )

Bence o mosfetler kısa devre.

Fakat hocam gate bacağından mosfeti şarj edince drain ucundan aldığım değer bu. Diğer arızalı dediklerimde hiç hareket yok direkt 0 veriyor. Güç kaynağının primer ve sekonder kısmından söktüm hani hepsinin birden yanma ihtimali var mıdır?
boştayken mosfetin tüm uçlarını kısa devre et. sonra d - s arasında direnç ölç . ters yönde 0,7v düz yönde 0 volta yakın değer göstermesi gerekir. değilse arızalı.
Dediğiniz gibi kısa devre edip ölçüm yapıyorum 2-3 nolu bacaklardaki diyot değerini okuyorum 0,5v civarında fakat siyah probe 3 de kırmızıyı probe ile 1 nolu bacaktan şarj edip 2 nolu bacağa dokundurunca arızalı olanlar hariç 0,001v değeri gösteriyor

1-3 kisadevre iken ,2_3 arasında diyot voltajını oku sonra probları yer degistir ve değer okumadigini gör. Ondan sonra gate şarj edilip bakılır.

Adımlar bunlar

Vgs şarz edildiğinde Vds 0v olması normal . Vgs 0v da Vds açık devre olacak.

1-3 kisadevre iken ,2_3 arasında diyot voltajını oku sonra probları yer degistir ve değer okumadigini gör. Ondan sonra gate şarj edilip bakılır.

Adımlar bunlar
Dediğiniz yöntemi yaptım ve bu sefer değer 0,003-0,004v arasından gidip geldi. Ve de 1-3 kısa devre ikin ölçümlerde tek yönlü değer aldım
Vgs şarz edildiğinde Vds 0v olması normal . Vgs 0v da Vds açık devre olacak.
Fakat izlediğim videolarda anlatılanda Vgs ile şarj edip Vds den değer okunuyordu. Demek istediğinizi anladım fakat böyle bir durumda sağlam olduğunu açık devre görerek mi anlayacağız?

Fakat izlediğim videolarda anlatılanda Vgs ile şarj edip Vds den değer okunuyordu. Demek istediğinizi anladım fakat böyle bir durumda sağlam olduğunu açık devre görerek mi anlayacağız?

Demekki Vgs voltajını düşük tutmuşlar.

İşte benim de merak ettiğim konu buydu hocam. Kısa devre modunda uçlar arasında kısa devre kontrolü yaptım sorun yok. 2-3 arasından diyot ölçümünde sağlıklı voltaj değeri görüyorum. Vgs den şarj edip Vds de küçük de olsa bir değer görebiliyorum. Ama sağlam olduğu konusunda emin olamıyorum izlediğim kaynaklarda hep yüksek değerler gördüğümden kafamı karıştırıyor.

Acikdevre görmen saglamligin ilk belirtisidir. Sarj edip kisadevre görmen saglamligin 2. belirtisidir diyelim.

ölctuklerin sağlam gorunuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri