0- 30 Volt ayarlı güç kaynağı projemiz

veli dayı

Üye
evet arkadaşlar yeni 0 -30 volt ayarlı kısa devre korumalı güç kaynağı projemiz ....

Ancak çıkış gerilimi regüleli değil. Çıkışta bağlanan yükten geçen akım değiştikçe gerilimde dalgalanma mevcut. Düzeltilmesi gerekir. Kolay gelsin.

Güç kaynağını 12.2 Volta ayarladınız. Motor çalışmaya başlayınca güç kaynağı voltajı 4 volt ile 12,2 volt arasında değişmekte. Hal bu ki kaç volta ayarladıysanız motor çalışsa da çalışmasa da çıkış voltajı ayarladığınız değerde sabit kalmalıdır. Çıkış voltajı sabit kalmadığı için kullanmak problem yaratacaktır.

Güç kaynağını 12.2 Volta ayarladınız. Motor çalışmaya başlayınca güç kaynağı voltajı 4 volt ile 12,2 volt arasında değişmekte. Hal bu ki kaç volta ayarladıysanız motor çalışsa da çalışmasa da çıkış voltajı ayarladığınız değerde sabit kalmalıdır. Çıkış voltajı sabit kalmadığı için kullanmak problem yaratacaktır.
valla ben 3 gündür cihazı test ediyorum hiçbir sorun la karşılaşmadım alacak kişinin böyle bir takıntısı yoksa yani ekranda illa 12 volt sabit olacak diye bir şeyi yoka neden sorun yaratsın ki ???

Elektronik devreler genellikle sabit voltajlı besleme gerilimine ihtiyaç duyar. sabit voltaj da regüleli güç kaynakları ile temin edilir. Besleme geriliminin sabit kalmaması değişken olması bir çok elektronik devrenin görevini gereği gibi yerine getirememesine, devrede kullanılan elemanların zarar görmesine neden olur. Örneğin bir işlemci ya da bir çok lojik kapı 5 Volt dc gerilim ile çalışır. artı eksi 0,5 volt kadar bir toleransa müsade edebilir, aksi taktirde yanlış çalışır ya da bozulup kullanılamaz hale gelir. özetle mevcut devreniz bir çok ihtiyaca cevap vermez.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri