şahsa ait özel hattan enerji müsadesi

merhaba
içinde bulunduğum konuda çıkış yolu bulamıyorum bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
bulunduğum il MERSİN

tarımsal sulama için elektrik aboneliği alamıyorum çünkü bölgede tedaşa ait nakil hattı yok ve enerji veremiyorlar.
bulunduğum bölgede özel şahsa ait özel yüksek gerilim ve trafo var. şahıs enerji vermeyi reddediyor.
yüksek gerilimden almak istiyorum dediğimde ise çok yüksek fiyat istiyor.yani kendi özel trafomu kurmak isttiyorum fakat şahsın yüksek gerilimi kullanarak.

bulunduğum bölge toroslar elektrik olarak geçiyor. mevzuat hakkında kimseden bilgi alamadım.
bölgedeki operasyon merkezi konuya hakim değil.
muafakatname ile halledilebileceği söyleniyor fakat söylediğim gibi şahıs yüksek fiyat istiyor.

şimdi ne yapmam gerekir şahıs bana yüksek gerilimden elektrik vermek zorundamı?
bunu mertak ediyorum .

edindiğim bilgiye göre benim tarfo için proje oluşturmam gerekiyormuş ve taraslar elektrik şahsa ait nakil hattına değer biçip kamulaştırma yapıyormuş ve enerji sağlanıyormuş.
bu doğrumu peki şahıs kamulaştırma istemezse ne olacak böyle bir zorunluluk varmı?

yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kuruma ait enerji nakil hattı yoksa alternatifleriniz,
1) En yakın kurum hattından hat çekeceksiniz. baya masraflı olacak. Eğer mevzuat değişmedi ise hemen bir arkadaş bulup sizin hattınızdan enerji almasını sağlayıp sizin hattınızı kurum devir alıp ücretini yatırım yılı kapsamında (örnek 2018 yılı) size ödenmesini sağlayabilirsiniz.
2) En yakın özel hattın sahibini ikna edip, oradan enerji alacaksınız. burada karşı tarafın hattı yine kuruma devir oluyor diye biliyorum. karşı tarafa fazla bişey ödenmiyor diye biliyorum. Karşı tarafı şöyle ikna edebilirsini, Hattın bakımı kuruma geçiyor. bir arıza durumunda kurum bakması gerekecek menfaatiniz olacak dersiniz. belki vatandaşın işine gelir.
3) Kurum hattı kamulaştıracak. bu iş hem kurumun işine gelmeyebilir hemde uzun sürüyor galiba diye biliyorum.
iyi günler.

Kuruma ait enerji nakil hattı yoksa alternatifleriniz,
1) En yakın kurum hattından hat çekeceksiniz. baya masraflı olacak. Eğer mevzuat değişmedi ise hemen bir arkadaş bulup sizin hattınızdan enerji almasını sağlayıp sizin hattınızı kurum devir alıp ücretini yatırım yılı kapsamında (örnek 2018 yılı) size ödenmesini sağlayabilirsiniz.
2) En yakın özel hattın sahibini ikna edip, oradan enerji alacaksınız. burada karşı tarafın hattı yine kuruma devir oluyor diye biliyorum. karşı tarafa fazla bişey ödenmiyor diye biliyorum. Karşı tarafı şöyle ikna edebilirsini, Hattın bakımı kuruma geçiyor. bir arıza durumunda kurum bakması gerekecek menfaatiniz olacak dersiniz. belki vatandaşın işine gelir.
3) Kurum hattı kamulaştıracak. bu iş hem kurumun işine gelmeyebilir hemde uzun sürüyor galiba diye biliyorum.
iyi günler.

cevap için teşekkürler.
hat sahibini ikna konusu söylediğim gibi yeni hat çekme ücreti kadar ücret talep ediyor.
zaten trafo çıkışından enerji vermiyor ki yasal da değil zaten.
fakat yüksek gerilimden enerji vermesi için nasıl bir yaptırım yapılabilir dağıtım şirketi tarafından.
bulunduğum bölgedeki operasyon merkezi şöyle bir bilgi aktardı;

o şahsın yüksek gerilimden enerji alınacak şekilde proje hazırlanacak ve dağıtım şirketi nakil hattı için fiyat belirleyecek ve dağıtım şirketi hattın ücretini kendisi verecek yani kamulaşacak ve enerjinizi alacaksınız.
ben bu noktada şunu sordum;
peki şahıs kamulaştırmayı kabul etmez ise?
bu konuda kabul etmeme durumu yok dendi bu ne kadar doğru?

yanlış bilmiyorsam şu an için bir başkasının trafosunda AG'den enerji alamazsınız. Ama mevzuat değişecekmiş.
Dediğim gibi diğer vatandaşın Enerji nakil hattından OG'den enerji alabilirsiniz. OG'den enerji almak içinde hattın kamulaştırılması gereklidir.
Kamulaştırmayı kabul etmeyebilir. Kurum ben uğraşırım kamulaştırırım diyebilir fakat bu süreç uzun sürüyor diye biliyorum.
Vatandaşa kesinlikle bir para vermeyiniz.

yanlış bilmiyorsam şu an için bir başkasının trafosunda AG'den enerji alamazsınız. Ama mevzuat değişecekmiş.
Dediğim gibi diğer vatandaşın Enerji nakil hattından OG'den enerji alabilirsiniz. OG'den enerji almak içinde hattın kamulaştırılması gereklidir.
Kamulaştırmayı kabul etmeyebilir. Kurum ben uğraşırım kamulaştırırım diyebilir fakat bu süreç uzun sürüyor diye biliyorum.
Vatandaşa kesinlikle bir para vermeyiniz.

tahmini olarak ne kadarlık bir süreçten bahsediyoruz. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri