Şebeke ve UPS Gerilimi Aynı Panoda

Atoll

Üye
Bir aydınlatma- priz panosunda 2 ayrı gerilim iç içe bu uygun mudur.
Biri normal Şebeke bara diğerise UPS.
Şebeke gerilimin barası kompakt şaltere bağlıdır. UPSin barasıda bir 3fazlı otomatik sigortaya.

Dikkatlı bakmasan ayrı gerilim olduğu anlaşılmıyor.

Bu normalmı acaba.
UPSin ayrı bir panoya veya ayrı bir bölüme, belirgin şekilde konulması gerekmiyor mu ?
Uzmanlara, bir bilene sormak istedim...

Atoll

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ayrı pano olmalı.Zorunluluk halinde,pano
bölünerek,uyarı levhası konmalı.

cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
Ama bu dediğiniz yazılı bir yerde var mı ?
Yani TSE de örneğin yada IEC standartlarında, yada EMO da ?

internette bulurum diye aradım ama teyid edecek bir metin bulamadaım. Bu yüzden sizlerden yardım almak için buraya başvurdum.

Saygılarımla

Tablolar ayrı olmalı.Kural bu.Bunun dokümanını,konuyla ilgili mevzuat hakkında,forumdaki arka-
daşlarımızın yardımcı olacağını umuyorum.

Son düzenleme:
Şimdi kalkıp elektrikçiye : "Yanlış yaptın, UPS ve Şebeke ayrı panolarda olacak" denilmesi biraz güç olacak. Çünkü elektrikçi "neye göre yanlış !?" diye israr edecek.

Adama düzgün şekilde Mevzuatı, EMO bildirimi yada TSE standartlarda bir madde... Yoksa bu sadece söylemeyle olmuyor, maalesef.
Beyler yardımınıza ihtiyacım var...

Aynı panoda olmasında sıkıntı yok bankalarda aynı sistem. pano şeması var etiket sistemi var . Bunlar olduktan sonra ha ayrı pano olmuş ha aynı panoda olmuş fark etmez. Sizin istediğiniz elektrikçinizden şema ve etiket olacak. Bu konuda takılmayın. Ayrıca tek panoda olması daha iyi tabiki sistemli olması şartıyla. Şunu isteyebilirsiniz hakkınız olarak şebeke ve Ups panolarını ayrı istiyorum.

projesinde ayrı pano mu var. tesisat onaylı projeye göre yapılmalı. projesinde pano tekse tek yapar.

Ups devresinde sürekli enerjili olduğunu belirten turuncu renk izoleli kablo kullanılmalı.

Cevaplarınız için teşekkür ederim...
- Projede ayrı gösteriyor.
- İstemekle olmuyor. İdeali o ama elektrikçi farklı yapmış ve yanlış olmadığını söylemekte. Tek yanlışı projeye uymaması ama yanlış değil. ve adam yapmış bitirmiş. parasını istiyor.
Ben yanlış yaptığını ispatla mükelefim. tamam projeye uymamış ama çokta yanlış yapmadığını ima ediyor. yani ceza kes diyor ama az kes, çünkü yanlış yok.

Ben ise değiştirmesini itiyorum, sadece projeye uymadığını elektrik tesisaçılar yönetmenliğe de aykırı olduğunu ispatlamak istiyorum. Hayati tehlike olduğunu ima ediyorum ve değiştirmesini istiyorum.

Eğer bir standardı yada yönetmenliği gösteremezsem elektrikçi bunu değiştirmesini zor olacak.
Yönetmenlik elimde olursa, " Arkadaş bu yönetmenliğe göre yanlış yapmışsın" diyebileceğim. Ya büyük ceza verebileceğim yada değiştirmesini isteyeceğim. Öbür türlü aadam zaten ufak cezaya razı.
Ben ama değişmesini istiyorum bu yüzden bir standart yada yönetmenlik lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri