Şantiyelerde kacak akım rölesi tutarmı

kapris61

Üye
arkadaşlar ben şantiyede elektrikciyim ve iş güvenlik uzamanı benden panolarda kacak akım rölesi takmamı istiyor

sıkıntı şuki calişan işciler kabloları korumuyor suya atıyor

su pompaları calişiyor

kaynak makineleri calişiyor ve sprial ve benzeri el aletleri

genelde seyyar olarak kullandıgımız kablolarda 4*6 ttr kablo ve mecburen toprak kullanamıyorum onun yerine tek nötr

gecede beton oluyor ve kacak akım rölesi atıyor devreye aldıgımda bende devre dişi bırakdım

deneyimlerinize dayanarak bu gibi alanlarda kacak akım tutarmı deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum

bu kadar ağır şartlarda kaçak akım rölelerinin sık sık atacağını düşünüyorum

Toroidal denge trafosuna sahip 30 mA le 30 A arası set değeri ayarlanabilen ve gecikme süreside verilebilen kaçak akım koruma röleleri mevcut ; en güzelleri bence scheineder RH 99M ; biz bunları motor yolverme sistemlerine bağladık ; çokda memnun kaldık ; yalnız ağır çalışma koşullarında her zaman 30 mA değerinden set tutturamıyoruz ;yol verme anında direk açıyor ; bu yüzden 100 mA falanda set yaptığımız oldu ; bu mevzuda toriadal dengesinden geçecek kablonun tam merkezlenmesi ; girişinin çıkışının tam simetrik ve mesafeli olması ; daha bir sürü etkende var ; kataloglarında bunu görürsünüz ; biz bunlara pek özen göstermedik ; belkide bunlarıda yapsaydık en alt seviyeden koruma yapabilirdik ; her neyse takın kullanın iyidir :)

toroidalı takınca komple saha enerjisiz kalır ama:)

bir kış boyunca bizde uğraştık ama kazasız belasız işi bitirdik.900 odalı otelin betonu tamamen gece döküldü ve yağmur.. prizleri ve grupları yağmur serpintisinden koru deforme olmuş kabloları hurdaya ayır.4* 6 yerine 5 * 6 kullan bütün panolarında topraklama olsun.biraz başın ağrıyacaktır ama hiç kimsenin hayatı tehlikede olmayacaktır....

tek dağıtım panosuna kakr kullanırsan olmaz bireysel bütün panolarda olması senin için daha iyi olacaktır..

Son düzenleme:
öylede maliyet 3 katına cıkıyor öylede :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri