Şantiye Mühendisliği

Sayın Hakang kabul ettiniz mi? Gittiyseniz oradaki durumlar nasıl? Bende yeni mezun sayılırım. Benzer bir teklif banada geldi Türkmenistan'dan. Oradaki şartlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Bende şuan tam bir kararsızlık içindeyim. Türkmenistan'da şantiye mühendisliği mi yoksa Türkiyede otomasyon mühendisliği mi. Hangi alanda ilerlemek daha iyi olur daha karar veremedim, İnternette herkes şantiyeciliği yerden yere vurmuş..

Türkiyede otomasyon mühendisliği tabii, ne işin var şantiyede.

Şantiye mühendisliğinde iyi para var ama çalışma şartları zor, ilerde kendi işini kurabilme ihtimalin diğer sektörlere göre daha yüksek olabilir. Otomasyon mühendisliğinde de tam olarak ne iş yapacağında önemli.

Şanitye mühendisliğinde iyi para denildiği duysalar millet 10 bin ler zanneder. Yurt dışı 2 bin -3 bin dolar, biraz daha tecrübeli isen 3.500 dolar. Bundan daha yüksek bir yer varsa haritada o yeri bulman bile zordur. Afganistandaki mühendislerin hali ortada. Ahanda yüksek ücret bu. Yurt içide 1.500 ile başlar 3.500 tl de biter. Sonuçta inşaat mühendisi değilsin. Yükselmende bir yere kadar . Aile yaşantın yok, devamlı mesai, saçma sapan çalışma ortamı vede şantiye çalışmak için hiç bir özelliğede gerek yok, diplomanı al getir saha mühendisi olarak işe başla.

Şanitye mühendisliğinde iyi para denildiği duysalar millet 10 bin ler zanneder. Yurt dışı 2 bin -3 bin dolar, biraz daha tecrübeli isen 3.500 dolar. Bundan daha yüksek bir yer varsa haritada o yeri bulman bile zordur. Afganistandaki mühendislerin hali ortada. Ahanda yüksek ücret bu. Yurt içide 1.500 ile başlar 3.500 tl de biter. Sonuçta inşaat mühendisi değilsin. Yükselmende bir yere kadar . Aile yaşantın yok, devamlı mesai, saçma sapan çalışma ortamı vede şantiye çalışmak için hiç bir özelliğede gerek yok, diplomanı al getir saha mühendisi olarak işe başla.
Aynen.....
Yükselmekten de şunu anlayalım...elektrik firması olsun,inşaat firması olsun demirbaş eleman olmaya bakın...
nispeten merkez ağırlıklı çalışırsınız...ama olmaz iseniz emekli olana kadar o şantiye senin bu şantiye benim postalanıp durursunuz..
demirbaş olursan şantiyeye belli bir süre gitsen bile rahat bir otele yerleşirsiniz, yoksa sizi konterynırlarda, ranzalarda yatırmaya kalkarlar...sırf günah keçisi olmak için bile işe girebilirsiniz..!
tabi olayı fazla dramatize edip de evde oturmayalım..iş bulunca çalışın..:)

Otomasyon işinde eğer kabul edersem şirketteki ikinci mühendis olacağım :D Şirket otomasyon panoları yapıyormuş, arada bir montaj için sahaya gidiliyormuş. S7-200, S7-300 ve Scada programlama yapacakmışım teklif edilen ücret 1500tl. Daha önce otomasyon üzerine staj yapmıştım Bitirme tezimide otomasyondan yapmıştım ama piyasada bu işi yapan çok adam var gibi duruyor yani bu işte çok iyi tekniker arkadaşlarım var, mühendis olmak fark yaparmı bilmiyorum. Büyük şirketlere giremedikten sonra maaş olarakta tatmin edermi bilmiyorum. 5 sene sonunda uzmanlaştıktan sonra belki şantiye mühendisine yaklaşık bir maaşla çalışabilirmiyim. Kız arkadaşımda hiç yanaşmıyor Türkmenistan'a gitmeme :D Bakalım bugünlerde karar vermek zorundayım..

Gidersen bizleri unutmazsın değil mi..yani Türkmenistan dan haberler gönder..

Haha elbette :) Ama pek gideceğimi sanmıyorum burada yazanlardan sonra :)

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri