Şantiye Şefliği

sdmr

Üye
İyi günler herkese,ben özel bir proje firmasında çalışıyorum mühendis olarak.Bugün farklı bir firmadan şantiye şefliği teklifi geldi ek iş olarak.Tam zamanlı sigortam olmasına rağmen bu işi yapabiliyor muyum?Eğer yapabiliyorsam hangi adımları izlemem gerekir sanırım yapı denetim sistemine kayıt olmak gerekiyormuş.Detaylı bir şekilde açıklayabilirseniz sevinirim.İnternetten aradım ama her yerde farklı bir bilgi yazıyor.Şimdiden teşekkürler.

İyi günler herkese,ben özel bir proje firmasında çalışıyorum mühendis olarak.Bugün farklı bir firmadan şantiye şefliği teklifi geldi ek iş olarak.Tam zamanlı sigortam olmasına rağmen bu işi yapabiliyor muyum?Eğer yapabiliyorsam hangi adımları izlemem gerekir sanırım yapı denetim sistemine kayıt olmak gerekiyormuş.Detaylı bir şekilde açıklayabilirseniz sevinirim.İnternetten aradım ama her yerde farklı bir bilgi yazıyor.Şimdiden teşekkürler.
Önemli olan başka bir durum var bence . Siz iki tane işi de aynı anda layığı ile yerine getirebileceğinize inanıyormusunuz ?

ülkemizde işler böyle yürüyor. Sanmayın ki gerçek bir şantiye şefliği. Formalite yerine gelsin diye kağıt üzerinde olacak. Ama Allah göstermesin bir kaza meydana gelir ise hukuken guguk. Sistem bozuk, ne yapsın bir çok garibim ekmek davasına böyle pozisyonlarda imza atıyor.

ülkemizde işler böyle yürüyor. Sanmayın ki gerçek bir şantiye şefliği. Formalite yerine gelsin diye kağıt üzerinde olacak. Ama Allah göstermesin bir kaza meydana gelir ise hukuken guguk. Sistem bozuk, ne yapsın bir çok garibim ekmek davasına böyle pozisyonlarda imza atıyor.
Vicdan ve cüzdan terazisinde insan doğru yerde durması gereken yere iyi karar vermeli . Bu dünya da sorulan hesaptan ve verilecek miatlı cezadan ne olacak . Verilmesi gereken daha büyük hesaplar var.

Basitce once muttahitle notere gidip is sozlesmesi ve ada parseldeki santiye sefi taahhutnamesi yapacaksin. Daha sonra bu taahhhutnameyi belediyeye verecek muttahit. Bi sure sonra belediye imar mudurlugu arayacak seni gel ruhsat cikti imza at diyecek. Sen imzayi attiktan sonra santiye bittiginde tekrar gidip iskana imza atacaksin. Belli bi sure sonra santiye ustunden dusecek. Yapi denetime kayitli olamazsin , cunku cevre ve sehirclik bakanligi der ki yapi denetim kayitli bir kisi santiye sefligi yapamaz. Benim basima geldigi icin soyluyorum. Tam zamanli calissanda bu isi yapabilirsin . Sana basit ve hayati bi tavsiye : bu ise hic girme degmez gireceksen muttahitten acik tarihli izin kagidi imzalattir. herhangi birsey olma durumuna karsin

Ilave olarak ; 5 santiye 15.000m2 kotaya kadar hakkin var ( tabi bazi belediyeler bu kotayi elektrik muhendisleri icin dusuk tutabiliyor) . Bende soylu bir durum oldu . 1 yil icinde maasli bir isimin disinda 8 farkli muttahiten asgari ucretten sgk yatirildi . Tabi devlet 1 yil icinde 1 den farkli isverenden maas alirsan ve gelir vergisi hesaplama yontemlerine gore kotayi asarsan devlet bunu vergisini aliyor. Bu hemen karsiniza cikmiyor 5 yil sonra takibe dusuyor. Bilginiz olsun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri