Şönt reaktör ilginç durum

emodiyator

Profesyonel Üye
Selam arkadaşlar şönt reaktörle ilgili bir deney yaptım.Kafamı karıştıran bazı durumlar oldu.Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yazmalarını rica ediyorum.Ayrı olarak reaktör üretimi yapan gurup arge,entes ve diğer firma temsilcilerinin yorumlarını da bekliyorum.

Elimde 1 kvar trifaze reaktörü monofaz bağlamak istmememle meydana geldi.Bildiğiniz gibi trifaze reaktörlerde 3 faz birde nötür ucu bulunmakta ben reaktöre önce mofoze yani herhangi bir fazına faz bağlantısı nötürüne de nötür bağlantısı şeklinde bir bağlantı yaptım.Etiket değerine yakın değerde akım çekti yaklaşık olarak 2 amper.Daha sonra reaktörün boş iki fazına köprü atarak üç ucuna faz nötürüne de nötür bağlantısı yaptım enerji verir vermez reaktörden dumanlar çıkmaya başladı ve 45 amper akım çekti reaktör yandı sargılar kavruldu.

Anlamadığım nokta burada manyetik alanla ilgili nasıl bir problem oluşmuş olabilir teknik açıdan bunun izahı nasıldır.Buna ek olarak trifaze reaktörleri endüktif yük sürücülerde kullanamıyoruz bunun nedeni nüvenin birleşik olması dolayısıyla manyetik akının sağlananamaması mıdır acaba?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam arkadaşlar şönt reaktörle ilgili bir deney yaptım.Kafamı karıştıran bazı durumlar oldu.Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yazmalarını rica ediyorum.Ayrı olarak reaktör üretimi yapan gurup arge,entes ve diğer firma temsilcilerinin yorumlarını da bekliyorum.

Elimde 1 kvar trifaze reaktörü monofaz bağlamak istmememle meydana geldi.Bildiğiniz gibi trifaze reaktörlerde 3 faz birde nötür ucu bulunmakta ben reaktöre önce mofoze yani herhangi bir fazına faz bağlantısı nötürüne de nötür bağlantısı şeklinde bir bağlantı yaptım.Etiket değerine yakın değerde akım çekti yaklaşık olarak 2 amper.Daha sonra reaktörün boş iki fazına köprü atarak üç ucuna faz nötürüne de nötür bağlantısı yaptım enerji verir vermez reaktörden dumanlar çıkmaya başladı ve 45 amper akım çekti reaktör yandı sargılar kavruldu.

Anlamadığım nokta burada manyetik alanla ilgili nasıl bir problem oluşmuş olabilir teknik açıdan bunun izahı nasıldır.Buna ek olarak trifaze reaktörleri endüktif yük sürücülerde kullanamıyoruz bunun nedeni nüvenin birleşik olması dolayısıyla manyetik akının sağlananamaması mıdır acaba?
Paralel bağlayarak empedans değerini düşürdün büyük ihtimal . Aşırı akim sonucu mefta oldu .

Son düzenleme:
Sanmıyorum buradaki sorun sanki manyetik alanla ilgili tek faz girişine bağlayınca sorun yok
Acaba bütün sargılarda aynı faz olunca indükleme yoluyla bütün sargı uçlarındaki gerilimler mi yükseldi ? Bunu düşük gerilimle test etmek lazım .

Şönt reaktörlerle ilgili ciddi bilgim yok. Bu sebeple birazdan yazacaklarım tamamen tahmin lütfen doğru kabul etmeyin.

Eğer üç sargıda aynı nüve üzerine sarılı ise üç faza aynı fazı uyguladığında sargılar arasında açı farkı oluşmaz. bu sebeple çekirdek doyuma ulaşıp yüksek akım geçmesine sebep olabilir.

Kolay gelsin...

KAEL,ENTES,GR.ARGE temsilcisi arkadaşlar
en doğru bilgiyi verebilir.Onlardan rica etsek.

Reaktörü 3 adet bağımsız indüktere bağlayın belli olur.

Evet herhalde en sağlıklı bilgi üreticiden alınabilir.Tense röle teknik servis kısmından görüştüğüm arkadaş trifaze reaktöre hiç şekilde endüktif yük sürücü bağlanmaz fakat trifaze reaktörü sadece bir fazına faz yıldız noktasına da nötür bağlayarak 1/3 güçte kullanılabileceğini söyledi.Köprülü bağlantıda yanma nedenine ise manyetik alanların birbirini yok ettiğini kısa devre gibi davranarak yandığını söyledi.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri