İzolasyon trafosu yapımı

hozduman

Üye
Arkadaşlar bazı yabancı sitelerden Güç kaynağı vs makinaların tamiri sırasında güvenli ölçümler yapmak için izolasyon trafosu kullanın yrumlarını okudum ve bu iş için kendi izolasyon trafomu yapmaya karar verdim.
Üzerinde Ampermetre'de olsun istiyorum. Testteki makinaları bağlayacağım bir topraklı priz. ve bir pano tipi Sizin tavsiye edeceğiniz başka bir alet bağlamalımıyım.
- Aşağıdaki malzemelerin başka özellikleri neler olmalı? - Devre şeması nasıl olmalı?
1- 220-220 transformatör.
2- 16A W otomat.
3- Sıva altı Topraklı Priz
4- Pano tipi ampermetre
5- Demir kutu veya sac kutu.

Kutuyu metal değilde plastik seçmek daha mantikli diye dusunuyorum. Ampermetre ile beraber voltmetrede olursa cikis voltajinda cokme oluyormu görebilirsiniz.

Sigorta konusunda trafonun gucu ne ise ona gore seçilmeli ayrica hem girise hemde cikisa koymakta fayda goruyorum.

Sigortayı 16A seçmemin sebebi ev aletlerinin bağlı olduğu sigortalar malum 16A. ve 2.mm2 lik kablolar kullanacağım.
Ama trafolar hakkında pek bilgim yok. En fazla çamaşır mak. veya tek fazlı kaynak makinası gibi aletleri bağlayacağım 220-220V trafonun gücü ne olmalı.
Bir de devre şeması nasıl olur. Isıs'de çizip paylaşayım kontrol edersiniz.
Kutu olarak Pleksi glas malzeme nasıl olur. Reklamcılardan istediğimiz ölçülerde kestirip priz, sigorta vs'e uygun delikler açtırabilirmiyiz?

isis dosyası ekte İzolasyon Trafosu.jpg
Transformatör gücü kaç watt olmalı? (hesap 220V*10A=2200W) yeterli mi?
Sigortalar 10A olsa, (iki tane gerekli midir?)
Ampermetre 72*72 10A olsa Pano tipi analog
Voltmetre 72*72 500V Pano tipi

Son düzenleme:
Sigortayı 16A seçmemin sebebi ev aletlerinin bağlı olduğu sigortalar malum 16A. ve 2.mm2 lik kablolar kullanacağım.
Ama trafolar hakkında pek bilgim yok. En fazla çamaşır mak. veya tek fazlı kaynak makinası gibi aletleri bağlayacağım 220-220V trafonun gücü ne olmalı.
Bir de devre şeması nasıl olur. Isıs'de çizip paylaşayım kontrol edersiniz.
Kutu olarak Pleksi glas malzeme nasıl olur. Reklamcılardan istediğimiz ölçülerde kestirip priz, sigorta vs'e uygun delikler açtırabilirmiyiz?

Kaynak makinesi için trafo gücünün yüksek olması gerekir. Motorlu yük barındıran cihazlar için kalkış akımı dikkate alınmalı.

Çıkış sigortası çift kutuplu otomat seçilebilir, tek kutuplu (bir fazlı) olmaz.

Saygılar...

Trafo gucunu belirleyecek en buyuk etken baglayacaginiz yukun demeraj akimidir. Trafonuzun bu yuku kaldirmasi gereklidir. Camasir makinasi icin 2.5 kW yeterli gelir diye dusunuyorum ama kaynak makinasi icin fikrim yok kullanmadigim icin bilemiyorum.

upload_2017-8-20_20-50-52.png
upload_2017-8-20_20-57-15.png

İzolasyon traforsu böyle birşey olacak.
1-Transformatör 220V-220V ve 500VA gücünde 1kVA'de olabilir.
(sıfırına 100Tl diyorlar, ucuz yollu nasıl bulurum arıyorum)
2-Ampermetre 20A'e kadar
3-Voltmetre 500V'a kadar
4-Arka tarafına bir sigorta olacak o da 15A 'e kadar olacak.

Ekli dosyalar

• upload_2017-8-20_20-49-34.png
    upload_2017-8-20_20-49-34.png
    193.8 KB · Görüntüleme: 24
  • upload_2017-8-20_20-56-4.png
    upload_2017-8-20_20-56-4.png
    197 KB · Görüntüleme: 27
1kva icin ampermetre 20 amper cok yuksek skalali.

standartlarda kac amperlik oluyor bilmiyorum ama 1kva lik teafo yaklasik 5 amper verir. size 5 amperin bir ustu kac varsa onu tercih etmelisiniz. tam skalada gormek daha kolay olacaktir bence.

1kva icin ampermetre 20 amper cok yuksek skalali.

standartlarda kac amperlik oluyor bilmiyorum ama 1kva lik teafo yaklasik 5 amper verir. size 5 amperin bir ustu kac varsa onu tercih etmelisiniz. tam skalada gormek daha kolay olacaktir bence.
Doğru söylüyorsunuz. 1KVA'lık Transformatör ucuza halledebilmek için eski regülatörlerden bulabilirmiyiz. Ben birkaçına baktım regülatörlerin 220-12V yazıyor.çalışma mantıklarını tam bilmiyorum.Neden 12V'a düşürüp neden 220V'a çıkartıyorlar. Baktığım kaynak yanlış olabilir tabii.
Yeniliyorum 220-220V 500 veya1 kVA transformatör nasıl ikinci el bulabiliriz?

Amac izolasyon trafosu yapmak ise ve ucuza cozmek istiyorsaniz bu yazdigimi fikir vermesi amacli yaziyorum.

Ornek vermek gerekirse ikinci el bulabileceginiz ozdes iki trafo bulunuz uygun bir gucte. Mesela 500 watt 24 volt havuz tlaydinlatma trafosu piyasada bulunabiliyor kimi zaman hirdacilarda da bulunur. Bu iki trafonun 24 volt sargilarini birlestiriniz 220 tarafindan voltaj verirseniz diger taraftan 220 volt alirsiniz. Trafo gucu kadar cikistan guc alabilirsiniz.

1kva trafo regulatorlerden bilmaniz biraz zor gibi.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri