İyi öğrenmek için ders notları yeterli olurmu?

Orxan

Üye
İyi günler. Elektroniki iyi öğrenmek için kitap değilde ders notları yeterli olurmu?

İnternet varken ders notu, kitap gibi dökümanlar çok zaman harcamana sebep olur. Okullarda bir şey öğrenilseydi ülkemiz çoktan muasır medeniyetler seviyesine çıkmış olurdu. Eğer kendine bir iyilik yapmak istiyorsan ingilizce öğren. Ondan sonra sınırsız bir kaynağa erişirsin.

Nasiĺ ogreniyorum?

okuyarak,
arastirarak,
izleyerek,
dinleyerek,
deneyerek.

Son zamanlarda izleyerek ogrenme cok tavsiye ediliyor. Kabul ediyorum onemli ama tek basina yeterli degil. Bana gore kitaplar ogrenmede hala birinci kaynak.

Nasiĺ ogreniyorum?

okuyarak,
arastirarak,
izleyerek,
dinleyerek,
deneyerek.

Son zamanlarda izleyerek ogrenme cok tavsiye ediliyor. Kabul ediyorum onemli ama tek basina yeterli degil. Bana gore kitaplar ogrenmede hala birinci kaynak.
Size saygısızlık etmek istemem öncelikle bunu diyerek başlayacağım çünkü yaşça büyüğüm ve eğer aynı meslekte isek benden daha bilgilisiniz. Her şeyden önce saygı olmalıdır. Ben de sizin tam tersinizi düşünüyorum. Evet bir yere kadar kitaplar yeterli ama asla işin içine girmeden öğrenilmiyor hiçbir şey. Kitaplar anlatıyor, hayat uyguluyor. Ondan dolayı bana göre araştırma ve uygulama her şeyden önde, okullardan bile.

Hepinize çok teşekkür ederim. Evet doğru pratik mutlaka yapılmalı ki yapılacak çok zevkli

Size saygısızlık etmek istemem öncelikle bunu diyerek başlayacağım çünkü yaşça büyüğüm ve eğer aynı meslekte isek benden daha bilgilisiniz. Her şeyden önce saygı olmalıdır. Ben de sizin tam tersinizi düşünüyorum. Evet bir yere kadar kitaplar yeterli ama asla işin içine girmeden öğrenilmiyor hiçbir şey. Kitaplar anlatıyor, hayat uyguluyor. Ondan dolayı bana göre araştırma ve uygulama her şeyden önde, okullardan bile.

Estagfurullah, ben kisisel dusuncelerimi yazarak ifade etmeye calistim. Ayni fikirde olmamiz gerekmiyor zaten. Ogrenmeyi de mesleki acidan degerlendirmeye calistim. Kitaplar bilgiyi oncelik sirasina (sistematik) verdikleri icin ogrenmede kopukluk daha az oluyor. Teorik temel olmadikca uste kurulan yapi ne yazikki ayakta durmakta zorlaniyor, yikiliyor. Yapilan arastirmalarda ulkemizdeki ogrencilerin buyuk cogunlugunun kendi ana dilinde yazilan metinleri anlamadiklarindan bahsediliyor. Daha da kotusu kendi cevremdeki gozlemimdir; insanlar anladiklari bildikleri bi seyi anlasilir bicimde yaziya dokemiyor.

Kitabin oneminden bahsediyorum ama daha cok okumaya dikkat cekmek istiyordum. Bu bazen bi kitap, bazen makale, bazen tez, bazen forum, bazen kullanim klavuzu, bazen de herhangi bi yayin olur.

Gecmiste, dis doktorlarinin yaninda yardimci olarak calisanlar gorerek ogrendiklerini zanettiler ve sozde muayenehane acarak dis cekip dolgu yapmaya basladilar. Biz de bunlari "kanamayi durduramadi", "disci koltugunda kalp krizi geciren hastaya ne yapacagini bilemedi" gazete mansetleriyle ogrenirken onlar da doktor olmadiklarini ogrendi.

Son düzenleme:
Estagfurullah, ben kisisel dusuncelerimi yazarak ifade etmeye calistim. Ayni fikirde olmamiz gerekmiyor zaten. Ogrenmeyi de mesleki acidan degerlendirmeye calistim. Kitaplar bilgiyi oncelik sirasina (sistematik) verdikleri icin ogrenmede kopukluk daha az oluyor. Teorik temel olmadikca uste kurulan yapi ne yazikki ayakta durmakta zorlaniyor, yikiliyor. Yapilan arastirmalarda ulkemizdeki ogrencilerin buyuk cogunlugunun kendi ana dilinde yazilan metinleri anlamadiklarindan bahsediliyor. Daha da kotusu kendi cevremdeki gozlemimdir; insanlar anladiklari bildikleri bi seyi anlasilir bicimde yaziya dokemiyor.

Kitabin oneminden bahsediyorum ama daha cok okumaya dikkat cekmek istiyordum. Bu bazen bi kitap, bazen makale, bazen tez, bazen forum, bazen kullanim klavuzu, bazen de herhangi bi yayin olur.

Gecmiste, dis doktorlarinin yaninda yardimci olarak calisanlar gorerek ogrendiklerini zanettiler ve sozde muayene acarak dis cekip dolgu yapmaya basladilar. Biz de bunlari "kanamayi durduramadi", "disci koltugunda kalp krizi geciren hastaya ne yapacagini bilemedi" gazete mansetleriyle ogrenirken onlar da doktor olmadiklarini ogrendi.
Okumak ve araştırmak ülkemizde en eksik olan şeylerin başında gelmekte maalesef abi.

Dolar kurundan sebep bence öncelik.
1okumak
2arastirmak
3düşüunmek
4 denemek
Okumak ucuz bir yöntem ve insan bilmedikleri ni öğreniyor araştırmak için birşeyler bilmek gerek.dusunmek için okuyup öğrenmiş araştırıp detayları öğrenmiş olmanız gerek.denemek neden en son çünkü malzemeler çok pahalı sadece işinize yarayacak birşeye para harcayabiliriz

Bence en iyi öğrenme şekli, konu ile ilgili basit olmayan ve bittiğinde de pratik fayda sağlayacak bir projeye girişmek. Böyle bir projeyi yaparken karşılaştığın zorluklar sana işi öğretecek, "proje bir an önce bitsin ve işime yarasın" düşüncesi de motivasyon olacak. Yukarıda belirtildiği gibi İngilizce öğrenmen de şart. İngilizce cümle kurmak veya konuşmak o kadar önemli değil, onları sonra öğrensen de olur. Ama İngilizce yazılı bir kaynağı, sözlük kullanmadan eksiksiz anlaman lazım. İngilizce bir videoyu da gene alt yazı veya sözlük kullanmadan tam olarak anlaman lazım. İngilizcen yoksa ilk önce buradan başla. Paranın yettiği en iyi ingilizce kursuna git.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri