İnverter kaynak makinesi ile TIG mümkün mü?

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba, hobi çalışmalarım için giriş seviyesi tig kaynak seti almak istiyorum 100-150 amper bir cihaz işimi görecektir. Sizlere sormak istediğim bazı hususlar var.

Gazı kontrol edebileceğimiz musluklu torçlardan kullansam inverter kaynak makinesi ile tig kaynağı yapabilir miyim? Gazı doğrudan tüple vereceğim torca zaten torc üzerinde ayar var gaz ayarını elle manuel yapacağım. Elimde 200 amper inverter kaynak makinesi var eğer bu cihaz ile bu işi görebiliyorsam eldekileri değerlendirmek isterim zira tig kaynak setleri ucuz değil.

Bana bu konuda yol gösterirseniz çok sevinirim.

Bahsettiğim musluklu torç ;

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...MI64G4g7XO5gIVQbDtCh0dXAUREAYYASABEgK0uPD_BwE

ben olmaz diyorum,ama yine de ustalar bir yorum yapsın. ben sadece tamirini yaparım da, kafam basmadı mı direkt olmaz derim.

Olmuyor muş tig kaynak üniteleri yüksek frekans olduğu için torç tetiğine basınca tungsten uc metale dokunmadan ark başlıyor fakat inverter kaynak makinelerinde uzaktan ark olması mümkün değil arkın başlaması için temas gerekiyor buda tig kaynağın felsefesine aykırı.

Yani olmuyormuş.

Olmuyor muş tig kaynak üniteleri yüksek frekans olduğu için torç tetiğine basınca tungsten uc metale dokunmadan ark başlıyor fakat inverter kaynak makinelerinde uzaktan ark olması mümkün değil arkın başlaması için temas gerekiyor buda tig kaynağın felsefesine aykırı.

Yani olmuyormuş.
Videoda 12v akü ile yapılmış detayları incelemedim ama videonun gerçek olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla alakalı soru çok cevap çok az. Torçta erime sıcaklığı çok yüksek olduğundan tungsten elektrot kullanılır. Argon gazı hem kaynak yapılam malzemeden atmosferdeki oksijeni uzaklaştırarak oksitlenmeyi yüzde yüz olmasada önemli ölçüde engeller hemde oluşan arkın atlama mesafesini uzatır. Frekans olmadan da uygun voltaj ile tig kaynağı yapılabilşr. Fakat verim düşer. Kaynak yapılacak malzeme alüminyum ise frekans olmadan asla olmaz. Alüminyum kaynatılırken kutuplar trrs bağlanır. Akım bir yönde kaynak yapılırken diğer yönde ise alüminyum oksitin parçalar. Alüminyum oksitin erime derecesi alüminyumdan çok daha yüksek olduğundan frekans şart. Diğer metaller için ise frekans olmasa da olur.
Merhaba, hobi çalışmalarım için giriş seviyesi tig kaynak seti almak istiyorum 100-150 amper bir cihaz işimi görecektir. Sizlere sormak istediğim bazı hususlar var.

Gazı kontrol edebileceğimiz musluklu torçlardan kullansam inverter kaynak makinesi ile tig kaynağı yapabilir miyim? Gazı doğrudan tüple vereceğim torca zaten torc üzerinde ayar var gaz ayarını elle manuel yapacağım. Elimde 200 amper inverter kaynak makinesi var eğer bu cihaz ile bu işi görebiliyorsam eldekileri değerlendirmek isterim zira tig kaynak setleri ucuz değil.

Bana bu konuda yol gösterirseniz çok sevinirim.

Bahsettiğim musluklu torç ;

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...MI64G4g7XO5gIVQbDtCh0dXAUREAYYASABEgK0uPD_BwE
Bu kombinasyonu uygulamak epey bilgi ve beceri gerektiriyor. Tig kaynağını kullanabiliyor olmama rağmen inverter makine ile tig kaynağı yapmaya cesaret edemedim. Daha önce tig ile kaynak yaptın mı? Tetiğe basınca hangi şartlara göre gazı ve volatajı hangi ölçüde ayarlıyor araştırdın mı? Sen torçtaki muslukla gaz işini çözdün varsayalım, gaz sarfiyatın çok çok fazla olacak. Bu sarfiyata razısın diyelim, peki ilk ark oluşumunda ihtiyacın olan yüksek voltajın ardından makinenin akıma göre voltajı dengelemesi gerekir. Bu olmazsa da olur fakat denediğine bile pişman olursun ki birde amatör hobi amaçlı iş yapacaksın. Tig olmadan alüminyumu sarıyı ve bakırı oksijen ile, diğer demir çelik paslanmaz gibi neredeyse tüm metalleri inverter makşne ile yapabilirsin. Kapı komşum almanyada tig kaynağı eğitimi alıp farklı yöntemlerin lisansını almış. Bazen makşneaiyle benim atölyemde beraber çalışıyoruz. Tig kaynağı sanıldığı gibi kolay değil. Yalnızca tig makinesi ve torçla da iş bitmiyor. Bunun argon tüpü depozitosu var, gaz regülatörü var, yedek torç başlıpı var. Var oğlu var. Film çekme ile kaynak yapma yönteminden bahsetmiyim bile. Tig masraflı ve beceri gerektiriyor.

Cevabınız için teşekkür ederim, Bir şeyin zorluğu beni yıldırmaz zira genelde kolay öğrenir kolay kavrarım ama sizinde söylediğiniz gibi bu iş uydurma inverter kaynak ile makinesi ile olmayacak zaten tig istememin nedeni küçük ebatlı alüminyüm yada paslanmaz malzemeleri hassas bir şekilde birbirine kaynatmak.

Alü elektrot ile ark kaynağı yaptım ama ortaya çok pis bir uygulama çıkıyor kibar işler için kesinlikle uygun olmadığını anladım.

Makine sektöründen gelmeyim ark ve gaz altı kaynak tecrübem var ikinci el tig seti bakmaya başladım işin hakkı neyse öyle olmalı zira tig işi bende hobiden sonra ticarete de dönebilir.

Cevabınız için teşekkür ederim, Bir şeyin zorluğu beni yıldırmaz zira genelde kolay öğrenir kolay kavrarım ama sizinde söylediğiniz gibi bu iş uydurma inverter kaynak ile makinesi ile olmayacak zaten tig istememin nedeni küçük ebatlı alüminyüm yada paslanmaz malzemeleri hassas bir şekilde birbirine kaynatmak.

Alü elektrot ile ark kaynağı yaptım ama ortaya çok pis bir uygulama çıkıyor kibar işler için kesinlikle uygun olmadığını anladım.

Makine sektöründen gelmeyim ark ve gaz altı kaynak tecrübem var ikinci el tig seti bakmaya başladım işin hakkı neyse öyle olmalı zira tig işi bende hobiden sonra ticarete de dönebilir.
Cvp gec oldu ama inverter kaynak makinesi ile tig kaynagi yapmak mumkun bunun icin ozel argon gazi ile calisan havali torc sistemini invertor kaynaginin elektrod cikisina baglamaniz yeterli invertor kaynak makinesinde hicbir ekstra degisiklik yapmanizada gerek yok yanliz cok prfesyonel olmaniz gerekiyor kaynak esnasinda sistem otomatik devreye girmedigi icin tum otomatik zamanlamayi kendiniz yapmak zorundasiniz ama bikac denemedeb sonra uzmanlasabilirsiniz

Torcu kaynak yapılacak yüzeye dokundurmadan ark başlıyor mu peki?

Cvp gec oldu ama inverter kaynak makinesi ile tig kaynagi yapmak mumkun bunun icin ozel argon gazi ile calisan havali torc sistemini invertor kaynaginin elektrod cikisina baglamaniz yeterli invertor kaynak makinesinde hicbir ekstra degisiklik yapmanizada gerek yok yanliz cok prfesyonel olmaniz gerekiyor kaynak esnasinda sistem otomatik devreye girmedigi icin tum otomatik zamanlamayi kendiniz yapmak zorundasiniz ama bikac denemedeb sonra uzmanlasabilirsiniz
Aynen öyle. Önce standart makine ile biraz elin alışması gerek. Zaten o sürede ark durumu vs detayları öğreniyor manuel sistem kurduğunda zamanlamayı kendin ayarlayabilirsin. Ben tig konusunda amatörüm fakat kalşteli bir İnverter makinem var. Hatta logo plc ile bile yapılabilir diye düşünüyorum
Torç hiçbir zaman yüzeye dokunmamalı. Arkı ve gazın akışını tetiğe basarak başlatıyorsun. Orjinal makinelerde seçenekleri var. Tetik veya sürekli ark modu gibi modları var. Sürekli modda torçu uzaklaştırdığın zaman tetik ve gazı kesiyor.

Hayır parçaya dokundurmadan kaynağa başlayamazsın. Dokundurmadan kaynağa başlaması için HF (yüksek Frekans) gerekir. Bu da TİG kaynak makinalarında olur. MMA elektrot kaynak makinalarında musluklu torç ile TİG kaynağı yapacaksanız ilk ark başlangıcı için mutlaka tungsten parçaya anlık değmesi gerekiyor . Torcu (-) ye şaseyi (+) bağlamayı unutmayın. Aksi halde parça yerine tungsten erir.

Not: Bu sistemle alüminyum kaynağı yapamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri