İndüksiyon ısıtma 1800 derece elde etme

_weron_

Üye
Arkadaşlar Merhaba Bir indüksiyon ısıtma sistemi yapmak istiyoruz.Bununla ilgili nette ve forumda arama yaptım tam bir sonuca ulaşamadım.Daha önce yapan bu işlerde uğraşan arkadaş varmıdır.Ne gibi şeylere dikkat etmeliyiz?

Yapacağımız indüksiyon ısıtma sistemi 1800 derece ısı vermeli.

Burada önemli olan kapasiteyi belirleyip ona göre dizayn etmek.

Bir ara bende araştırmıştım ama benim bilgimi aşan konular. Rezonans oluşturmakla alakalı durumlar var. Düşük güçlerde sorun değil ama yüksek güçlerde rezonans oluşmaz ise bobini süren mosfet yada igbt ler çok kolay yanıyorlar.

Diyeceğim şu nokta önemli.

Mesela bir pota içinde 3-5 cm3 lük bir metali eritmek için 1800 dereceye çıkartmak için gerekli enerji atıyorum 300 watt 500 watt yeterken 1 tonluk bir pota içindeki metali ergitmek ve 1800 dereceye çıkartmak için gerekecek enerji haliyle baya büyük olacak.

Bu iş sizin kapasitenize bağlı. Ve kontrol kısmı güç büyüdükçe karmaşıklaşıyor.

Kolay gelsin.

bir tonluk pota söz konusu olunca 650 1200 kw gibi güç gerekiyor.

indiksiyon ile 1500 - 1600 C ye cıkabilirsin * daha üstü ısılar zaman ister ve henüz bizim teknolojimizin dışında

bir tonluk pota söz konusu olunca 650 1200 kw gibi güç gerekiyor.

indiksiyon ile 1500 - 1600 C ye cıkabilirsin * daha üstü ısılar zaman ister ve henüz bizim teknolojimizin dışında
ergitilen malzemenin Liquidus (katıdan,sıvıya geçilen) sıcaklığından sonra genellikle ısınma lineer gider ancak kayıplar üstel bir grafikte oluşur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri