İki butonlu, 5 ledli bir devre

selam,
İki butonlu, 5 ledli bir devre yapmam gerekiyor.

kısaca anlatayım.

1. butona basıldığında
500 ms bekle
5. ledi söndür
500 ms bekle
1. ledi yak
250 ms sonra 4. ledi de yak
500 ms sonra 3. ledi de yak

1. buton bırakıldığında
3. ledi söndür
250 ms bekle 4. ledi ve 1. ledi söndür
3 sn bekle 5. ledi yak

2. butona basıldığında
500 ms bekle
5. ledi söndür
500 ms bekle
2. ledi yak
250 ms sonra 4. ledi de yak
500 ms sonra 3. ledi de yak

2. buton bırakıldığında
3. ledi söndür
250 ms bekle 4. ledi ve 2. ledi söndür
3 sn bekle 5. ledi yak

1. ve 2. butona basılana kadar 5.led yanık kalmalı yani hiçbir butona basılmadığı sürece 5. led sürekli yanmalı

1. ve 2. butona aynı anda basıldığında devrenin hiçbir tepki vermemesi gerekiyor.

şaşırtma maksatlı olarak butonlardan birine basıldığında (yani çok kısa süreli bas bırak yapıldığında) diğer butona 2 saniye sonra basılabilsin.
herhangi bir butona basılıp işlem başladıktan sonra 3. led yanana kadar buton tekrar geri bırakılırsa işlem durmalı ve 3 saniye sonra 5. led tekrar yanmalı. bu işlem gerçekleşip 5.ledin yanması için gereken 3 saniye dolmadan yani 5.led yanmadan herhangi bir butona tekrar basılırsa 5. led yanmamalı ve basılan butona ait işlem yukarda belirtilen sırayla tekrar başlamalı.
derdim budur lütfen yardım edin. :oops:

Moderatör tarafında düzenlendi:
bunu neyde yapacaksın pıc mı yoksa plc mi?
bana munkun oldugunca ucuz malıyetlı bı dewre yapmam derekıyo kullanma alanımda cok kısıtlı oldugu için cok buyuk de olmamalı acıkcası plc nın ne oldugunu bılmıyorum ama bu kombınasyonların pıc ıle yapılabılecegını bılıorum ama yardıma ıhhıyacım war

proteusda devreyi yeniden çizip hex dosyasını yükle çalışır picin frekansı 4MHZ ms ayarların için farklı bir frekans kullanma

proteusda devreyi yeniden çizip hex dosyasını yükle çalışır picin frekansı 4MHZ ms ayarların için farklı bir frekans kullanma

werdıgın program da hata oldugunu uyarı werıyo yuklerken

ben ıc- prog 1,5d ıle yukluyorum sen ne kullanıyosun

dewreyı yaptım fakat tum ledler sureklı olarak yanıyor baska bı olay yok...

yardımcı olurmusun

karışık bir devre plc bunu kapsamaz.pıcle yapılacak bir devre plc masraflı olur hem biraz

proteusda denedinmi hiç proteusda bir dene orada problemsiz çalışıyor muhtemelen yaptığın devrede bir problem olabilir pic olarak 16f84 kullanıp 4mz xt osilatör kullanman gerekiyor mclr ucuna 5v bağlaman gerekiyor butonları resimdeki gibi bağlaman gerekiyor programın hiç bir yerinde 5led birden yanma durumu söz konusu değil senin yaptığın devrede bir sıkıntı var ICPROG versiyonunda hiçbir önemi yok hazır hex kodu yüklüyorsun sadece ıcprogda PWRTE_ON XT_OSC WDT_OFF şeklinde config ayarları yapılımı birde ona bak

proteusda denedinmi hiç proteusda bir dene orada problemsiz çalışıyor muhtemelen yaptığın devrede bir problem olabilir pic olarak 16f84 kullanıp 4mz xt osilatör kullanman gerekiyor mclr ucuna 5v bağlaman gerekiyor butonları resimdeki gibi bağlaman gerekiyor programın hiç bir yerinde 5led birden yanma durumu söz konusu değil senin yaptığın devrede bir sıkıntı var ICPROG versiyonunda hiçbir önemi yok hazır hex kodu yüklüyorsun sadece ıcprogda PWRTE_ON XT_OSC WDT_OFF şeklinde config ayarları yapılımı birde ona bak

ewet denedim tam istedım gıbı calışıyo fakat programlamayı anlattıgın gıbı yapıyorum ama hata weriyo config ayarları da dedigin gibi ama degişen bişi olmadı

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri