çözemediğim opamp problemi

WattMan

Üye
merhaba abilerim kardeşlerim !

Opamp (Lm741) ile multivibrator yapıyorum fakat çözemediğim bir problem var.

devreyi 4 adet farklı tahtada kurmamak rağmen, devredeki dirençlere dokunmadığım sürece devrem çalışmıyor.

temassızlık vardır diye düşündüm ama 4 adet farkli devre tahtasında kurdum ama direnclerden birine elimi temas ettirmedigim sürece devre çalışmıyor çözemedim?

opamp97.gif

R1 yada R2 ye parmağımı deydirmeden devre çalışmıyor neden olabilir acaba.

741 inputları 0 volt girişe duyarlı değildir.
2 direncin birleştiği nokta ile +vcc arasına 33k bağlayın çalışır.
böylece +input 1v dan yüksek olarak başlamış olur.
Çok teşekkürler kesmez ustam.
Opampim cikisi bu devrede kare dalgamı yoksa sinüs olarakmı, en fazla ne kadar frekans verebilir ve duyt cycle ayarlanabilirmi bu devrede

çıkış voltajı kare dalgadır. dati saykıl ayarlanabiir. bunun için fidbek direnci yerine 2 diyot 2 direnç takman lazım. yüksek frekansta çalışsın istersen hızlı opamp yada komparatör kullanman lazım
02673x01.webp

çıkış voltajı kare dalgadır. dati saykıl ayarlanabiir. bunun için fidbek direnci yerine 2 diyot 2 direnç takman lazım. yüksek frekansta çalışsın istersen hızlı opamp yada komparatör kullanman lazım
02673x01.webp
Çok teşekkürler kesmez ustam , ortalama 80khz ile çalışacak diyotlar yuksek frekans diyotu galiba ustam kaç volt zener secilmeli internette bulamadım

diyotlar 1n4148. opamp için lm318 i dene.
Hocam merhaba , 741 ile 25 khz frekans üretmeye çalışıyorum fakat bir türlü yapamıyorum. Devrem fotoğraftaki gibi rica etsem nerede yanlış yaptığıma bakabilir misin ?

Ekli dosyalar

• ek.PNG
    ek.PNG
    47.4 KB · Görüntüleme: 17
kondansatörün ucunu gnd den ayır -12volta bağla dene. Pratikte çalışması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri