Ölçü Aleti Şönt Direnci

DT830D model bir multimetre buldum. Fakat şönt direnci kayıp,sökülmüş. Yerine ne takabilirim?

1dk atıyorum
Üstarafa aydınlatma yapdım.Diger kademeleri kullanıyordum.Fakat amper de gerekti.
16212646793312082803327677875384.jpg

Son düzenleme:
Soldaki terminal soketinin altında olmasın?

Orada iki adet lehim noktası gorunuyor. Direnc kartın altında olmasın.

Eğer direnc yerinde yoksa aşağıdaki semaya göre 0.01 ohm direnc kullanabilirsiniz. Sont direnci solda com terminalinde üstünde görebilirsiniz.

images (1).png

Yok abi kısa devre ile ölçtüm kısa devre gözükmüyor.
Yerine 1,5 mm bakır kablo koysam olurmu ki ?

Kalibrasyon için boyunu ayarlamak gerekir. Uzun yada kısa gelebilir.

Sont direnci hesabı yaparak boyunu ayarlayabilirsin. Elinde başka olcu aleti guc kaynagi filan var mı?

Basit bir şekilde şönt direnci yapmak için.

Asagida hazırladığım devreyi kurmalıyız. Devrede bir dc guc kaynagi bir adet yük olarak lamba bir adet ampermetre bir adet voltmetre ve şönt yapmak için iletken.

Devreyi aşağıdaki gibi seri şekilde kuruyoruz. Sağdaki multimetre akim ölçme konumunda olacak. Soldaki olcu aleti ile de dc voltaj okuyacağız.

Sont olarak kullanacağımız direnc 0.01 0hm hesabı yine resimde verdim. Simdi ohm hesabına göre 0.01 ohm bir direncten 1 amper gecirirsek üzerinde 0.01 volt yani 10 milivolt gerilim düşer. Biz bu kurala göre bir iletkenden akim akıtıp üzerinde düşen voltaja göre iletken boyunu hesaplayacağız.

Devreyi kurun. Voltmetrenizi dc voltaj ölçümü için en hassas konuma alın. Çünkü çok düşük gerilim okuyacağız. Kurduğunuz Devreyi çalıştırın ve lamba ışık versin. Voltmetrenin 1 nolu probunu sont direnci yapacağınız iletkenin bir ucuna sabitleyin ve orayı işaretleyin. O kısım hiç hareket etmemeli. Yeride belli olmali. Sonra olcu aletinin 2 nolu probunu 1 nolu probun yanına iletkenin üzerine dokundurun. Ve sağa doğru yavaşça hareket ettirin. Ekranda okuduğunuz voltaj yükselmeye başlayacak. Burada önemli olan hesapladigimiz voltajı yakaladığımız yerde durmak. Durduğumuz yeri de isaretliyoruz. Ekranda 10 milivoltu gördüğümüz noktada kalıyoruz.

Bu iki işaretli nokta arasi 0.01 ohm dirence sahip oluyor. Bu iletkeni bu iki yerden lehimleme payı ile keserseniz sonuca ulaşmış olursunuz.

Not : hesap 1 amper göre. Siz ne kadar akim gecirirseniz ona göre hesabı yeniden yapmanız gerekir. Ayarli guc kaynağınız var ise akımı kolaylıkla ayarlarsiniz.

Yeriniz Antalya ise bu testi beraberde yapabiliriz.

Kolay gelsin.
20210517_210602.jpg

Bendeki ölçü aleti farklı model ancak sanırım iç devresi çok benzer. Bir fikir verebilir belki.

Ekli dosyalar

• 20210517_131405.jpg
    20210517_131405.jpg
    154.2 KB · Görüntüleme: 13
  • 20210517_131716.jpg
    20210517_131716.jpg
    190.3 KB · Görüntüleme: 11

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar