Çift Tetikli Devre

NaBaKi

Üye
arkadaşlar yeni üye oldum forumunuza. ismim Nazım. 41 yaşındayım. memurum.
benim bir devre ihtiyacım var aracım için.
aracın uzaktan kumandasına bastığımızda merkezi kilitlere elektrik gidiyor. benim istediğim devrede şöyle ki ;
aracın uzaktan kumandasıyla kapıları açtıktan sonra 1 saniye içinde tekrar açma tuşuna bastığımda bagajı açmak istiyorum. yani devremiz şu şekilde çalışacak. ilk elektrik tetiğini aldıktan sonra devreye 1 saniye içinde ikinci bir tetik gelirse çıkış kısmına elektrik verecek. orayıda bagajın elektrik motoruna bağlayacağım ve 2. tetikle bagajım açılmış olacak. zaman 1 saniyeden daha kısada olabilir. peşpeşe basım ilede olabilir.
elektronikçi veya elektrikçi değilim. makina teknisyeniyim. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ? nerden temin edebilirim veya yapacak arkadaş varsa forumda kimdir onunla görüşeyim. şimdiden teşekkürler.

Konu Sah
N

NaBaKi

Üye
yokmudur bu konuda bir fikri olan ?

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Butona uzun süre bassan olmaz mı, kumandadaki tuş sayısı nedir?

Konu Sah
N

NaBaKi

Üye
Butona uzun süre bassan olmaz mı, kumandadaki tuş sayısı nedir?
butona basık tutarakta olabilir. önemli olan bagajı orjinal kumandadan açabilmek. kumandada sadece açma ve kapama tuşu var. 3. tuş olsa bagaj açma olacak zaten ama yok :(
bahsettiğim alarm kumandası değil . aracın orjınal kumandası.

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Kumandanın açma butonuna basılı tuttuğumuz sürece, alıcı devrede;
çıkışı 12 V olan yada kontağı konum değiştiren

ve açma butonundan elimizi çektiğimizde
12 V'luk çıkışı 0 olan yada kontağı başa dönen bir kısım var mı?

Konu Sah
N

NaBaKi

Üye
Kumandanın açma butonuna basılı tuttuğumuz sürece, alıcı devrede;
çıkışı 12 V olan yada kontağı konum değiştiren

ve açma butonundan elimizi çektiğimizde
12 V'luk çıkışı 0 olan yada kontağı başa dönen bir kısım var mı?
baştada dediğim gibi ben makina teknisyeniyim. bu dediklerinizin hiçbirini anlamadım :(

Siz 3 saniye beklemeli bir sistem işinizi göre bilir pic diye bir entegre var. Bununla işinizi yapabilirsiniz yada 555 entegre ile de ola blir

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
butona basık tutarakta olabilir. önemli olan bagajı orjinal kumandadan açabilmek. kumandada sadece açma ve kapama tuşu var. 3. tuş olsa bagaj açma olacak zaten ama yok :(
bahsettiğim alarm kumandası değil . aracın orjınal kumandası.
Zenerli bir tarif yapmıştım onu bulamadım sonra da unutuldu, alıcının röle tetikleyici tr hattına tel çekip büyük değerli kond eklenir ve ayrı devre yapılır, bunun arkasına zener konur ... misal devre 12v luk bahsettiklerimi koyup kısa süreli basış bu devreye yetmez uzun baslınca voltaj birikip misal 10v zener değerini aştığında istediğin devreyi tetiklersin.

yolgezer74

Katılımcı Üye
hocam illa bu şekilde mi gerekiyor?
bunun yerine sıradan bir oto alarm ünitesi alınarak onun kilit ve bagaj açma hatlarını kullanabilirsiniz. hem bu sayede alarm çıkışı ile de birini açıp kapayınca sesli sinyal de alırsınız.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,035
Kullanıcılar
394,092
Son üye
ishak.1