Çamaşır makinesi arkasında elektrik var ve sigortayı attırıyor

Evet yaklaşık 50tl parazit filtre kondansatörü
servis çağıracağım fakat pek bildiğim bir alan olmadığı için kazıklanmak da istemiyorum
mesela bu parçanın fiyatı ortalama ne kadardır?
bir de dediğiniz parça bu mudur?
parazit kondansatöürü diye geçiyor sanırım

merhaba. sürekli atmıyor. yani bazen 3 hafta atmıyor.
yani gözlem yapacak kadar makinaları fişten çekmem pek mümkün değil. bazen 1 ay atmıyor. bazen gece yatıyorum sorun yok sabah atmış oluyor.
bu arada bina içindeki atan şey bu resimdeki.
yani ev içindeki 7-8 sigorta olan ana kutudan atmıyor.
yani eviç içinde değil de aşağıda sanırım kaçak akım rölesi

gözlem : çamaşır makinasını çalıştırdığınızda kaçak akım koruma rölesi atıyor mu ?
atmıyor diyelim .

çalışmadığı zaman fiş takılı olmasına gerek yok , çalıştıracağınız zaman takıp kullanın .
zaten hafif elektrik çarptı diyorsunuz , çamaşır makinasının fişini prizde takılı olarak niye bırakıyorsunuz .

bu aşama da kaçak akım koruma rölesi atma durumunu gözlemleyin .

beyaz eşya servisine ve elektrikçiyi boşuna çağırmayayım diyorsanız .( ? )
ve Makine ve elektrik konusunda pek bilgim yok diyorsunuz

Kullanıcının yapacağı test . ( prizden fişi çekmek )

Tavsiye etmiyorum en kısa zamanda servis çağrılması .
Diğer :
DİKKAT : çamaşır makinasını çalıştıracağınız zaman .
çamaşır atarken ve alırken fişi çekili halde olması .
çalıştığı esnada makinaya deymemeniz .
çamaşır makinasından uzak durmanız .

çamaşır makinasının prizden fişi çekilmiş iken kaçak akım koruma rölesi atyorsa sorun çamaşır makinadadır .
çamaşır makinasının prizden fişi çekilmiş iken kaçak akım koruma rölesi atıyorsa sorun tesisat veya diğer cihazlardadır .

Dün çamaşır makinesini yerinden çıkardım ve hafifi elektrik çarptı. Kontrol kalemiyle makinenin arkasına baktım kalem yandı
Bazen gece yatıyorum sabah kalktığımda atmış oluyor. Bazen gün içinde atıyor. Bazen 3 hafta atmıyor. Bazen 2 saat arayla atıyordu.

diyorsunuz .

Ölçüm yapılması gerekir .

diğer ?

https://elektronikhobi.net/parazit-filtresi-camasirbulasik-ve-kurutma-makineleri/

Son düzenleme:
servis çağıracağım fakat pek bildiğim bir alan olmadığı için kazıklanmak da istemiyorum
Hocam benzer bir sorunu bulaşık makinesiyle yaşadım. Parazit kondansatörü pahalı birşey değil. Beyaz eşya yedek parçacılarından bulabilirsiniz.

oturduğunuz şehire göre fiyatlar değişiklik gösterebilir ama ortalama fiyat 60 70tl kondasatörde bişey olmayabilir itemekle kakmakla bişey olmaz pek kondasatör ile giriş voltajının arasında bir diyot var diye biliyorum ondan yapabilir diyot yandı ise kondasatör geri besleme yapıp çarpabilir ama çarparsada makinanın genel hattında bişey var demektir çünki faz veya nötür kabloları makinanın şasesine deymezler büyük ihtimalle kondasatörden bir kablo şaseye temas ediyor sizde yere çıplak ayak dokunduğunuzda çarpıyor birsürü ihtimal var diyottanda yapabilir
burda en iyi yapılıcak şey servis çagırmaktır elektirik bilginiz yoksa

cevaplar için herkese çok teşekkür ederim.
yetkili servisi randevu için aramıştım. genç bir çocuk aradı. topraklı bir uzatma kablosuyla başka prize takmamı istedi. Eğer bu durumda makine arkasındaki elektrik artık yoksa priz toprak değildir prizden kaynaklıdır dedi. Boşuna gelip servis ücreti almayayım dedi.
Bugün uzatma kablosu alıp deneyeceğim. Eğer makine arkasında elektrik olmazsa sorunun prizden kaynaklı olduğu anlaşılacak sanırım. Eğer çözülmezse tekrar arayacağım servisi.

Bu arada makine köşede dolap içinde. Dar bir yerde. Çıkarıp tekrar oraya yerleştirmesi zor oluyor. o yüzden makine çalışmadığı zamanlar prizden çekmem pek mümkün değil.

Merhaba. Bir kaç aydır sigortam atıyor. Aşağıdan atıyor.
Sanırım kaçak akım sölesi aşağıda apartmanın içinde.
Hatta bunu değiştirttim simens marka 30A lik. Fakat atmalar devam etii.
Sigorta atıyor Ama belirli bir eşyadan olmadığını biliyordum. Bazen gece yatıyorum sabah kalktığımda atmış oluyor. Bazen gün içinde atıyor. Bazen 3 hafta atmıyor. Bazen 2 saat arayla atıyordu.
Dün çamaşır makinesini yerinden çıkardım ve hafifi elektrik çarptı. Kontrol kalemiyle makinenin arkasına baktım kalem yandı.
1 sene önce tadilat yaptırmıştım. Makineyi yerine ite kaka zorla yerleştirmişlerdi.
Şimdi sanırım sorunu buldum.
Peki bunun çözümünü nasıl bulabilirim?
Makine ve elektrik konusunda pek bilgim yok.
Yetkili servisi mi çağırayım yoksa elektrikçi mi anlar bu işten?
Ya da benim deneme yanılma ile yapabilecğeim bir şey var mıdır?
Merhaba. Bir kaç aydır sigortam atıyor. Aşağıdan atıyor.
Sanırım kaçak akım sölesi aşağıda apartmanın içinde.
Hatta bunu değiştirttim simens marka 30A lik. Fakat atmalar devam etii.
Sigorta atıyor Ama belirli bir eşyadan olmadığını biliyordum. Bazen gece yatıyorum sabah kalktığımda atmış oluyor. Bazen gün içinde atıyor. Bazen 3 hafta atmıyor. Bazen 2 saat arayla atıyordu.
Dün çamaşır makinesini yerinden çıkardım ve hafifi elektrik çarptı. Kontrol kalemiyle makinenin arkasına baktım kalem yandı.
1 sene önce tadilat yaptırmıştım. Makineyi yerine ite kaka zorla yerleştirmişlerdi.
Şimdi sanırım sorunu buldum.
Peki bunun çözümünü nasıl bulabilirim?
Makine ve elektrik konusunda pek bilgim yok.
Yetkili servisi mi çağırayım yoksa elektrikçi mi anlar bu işten?
Ya da benim deneme yanılma ile yapabilecğeim bir şey var mıdır?
Sorun makinemi eminmisin eyer öyleyse makineyi devre dışı bırak bakalım sorun devam ediyormu eyer ediyosa nötr ve toprak arası sızma var ve sızma 30 m. a dan fazla olursa atar olmazsa atmaz

Sorun makinemi eminmisin eyer öyleyse makineyi devre dışı bırak bakalım sorun devam ediyormu eyer ediyosa nötr ve toprak arası sızma var ve sızma 30 m. a dan fazla olursa atar olmazsa atmaz
makineyi fişten çeksem dahi 45 gün bekleyemem. yani günlük atsa tamam ama bazen 40 günde 1 atıyor

makineyi fişten çeksem dahi 45 gün bekleyemem. yani günlük atsa tamam ama bazen 40 günde 1 atıyoroza
makineyi fişten çeksem dahi 45 gün bekleyemem. yani günlük atsa tamam ama bazen 40 günde 1 atıyor
YYapabiliyosan eğer nötr toprak arasi ölc hic bir şekilde değer vermemesi lazım eğer veriyosa sızma var sigorta kutusundan elektriği kes ve nötr ve toprak iletkenlerini birbirinden ayır ve sırasıyla ölc

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri