Çözemediğim amfi arızası ustalar el atın.

mehmet3759

Üye
selamün aleyküm elimde Jameson usa-434a 1400w amfisi var atıl durumda kendim uğraşıp toparlamak tamir etmek istedim Elektronik hobi olarak uzun bir süredir uğraşıyorum kendi çapımda birşeyler yapıyorum.Sıkıntım şöyle amfiye güç verdiğimde 3 kanaldan gayet güzel ses alıyorum. Tip35-36 transistör degistirdim.100ohm dirençler var bacaklarında onlarda yanıktı.Degistim 3 kanal ses aldım 4 kanala hoparlör girdiğimde direk beslemeyi 12v 7v düşürüyor.Tip 35 yakıyor.Bir çok parçasını kontrol ettim.Lakin arızayı çözemedim.İlk defa amfi ile uğraşıyorum.Cok hakim değilim konuya yardımcı olabilirseniz.Sevinirim yeni birşeyler öğrenmiş olurum bu sayede fotoları yüklüyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220310_203846.jpg
    IMG_20220310_203846.jpg
    273 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20220310_203855.jpg
    IMG_20220310_203855.jpg
    265.5 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20220310_203905.jpg
    IMG_20220310_203905.jpg
    279.6 KB · Görüntüleme: 35
4 kanala hoparlör girdiğimde direk beslemeyi 12v 7v düşürüyor.Tip 35 yakıyor.
1) Demekki amplinin 4. kanalında kısa devre oluşuyor.
Güç kaynağının yeterli olduğunu varsayıyorum.
3) TIP35 dediğin çıkış transistörü ise ve direk sürücülü ise sürücü transistörlerinden birisinde kısa devre olması halinde yakabilir.
Bilimsel disiplin dahilinde çözüm önerileri.
Önce tüm çıkış transistörleri devreden sökülür. Tüm sürücü transistörlerinin adı soyadı bir kenara yazılarak, datasheet dosyaları indirilir ve özellikleri öğrenilir.
Sonra sürücü transistörleri teker teker hfe ölçen bir aleti ile ölçülür.
olağandan düşük ya da çok yüksek hfe gösteren transistörler not edilir ve yenisi ile değiştirilir.
Hiçbir sorun yok ise çıkış transistörleri tam eşlenik olarak takım halinde temin edilerek yenileri takılır. (Eski transistörleri takmak doğru değildir)
Yeniden kontrol edilir.

1) Demekki amplinin 4. kanalında kısa devre oluşuyor.
Güç kaynağının yeterli olduğunu varsayıyorum.
3) TIP35 dediğin çıkış transistörü ise ve direk sürücülü ise sürücü transistörlerinden birisinde kısa devre olması halinde yakabilir.
Bilimsel disiplin dahilinde çözüm önerileri.
Önce tüm çıkış transistörleri devreden sökülür. Tüm sürücü transistörlerinin adı soyadı bir kenara yazılarak, datasheet dosyaları indirilir ve özellikleri öğrenilir.
Sonra sürücü transistörleri teker teker hfe ölçen bir aleti ile ölçülür.
olağandan düşük ya da çok yüksek hfe gösteren transistörler not edilir ve yenisi ile değiştirilir.
Hiçbir sorun yok ise çıkış transistörleri tam eşlenik olarak takım halinde temin edilerek yenileri takılır. (Eski transistörleri takmak doğru değildir)
Yeniden kontrol edilir.
evet ustam doğrudur.Fotograf paylaştım galiba gözükmedi Anladigm kadarıyla sürücülü tip 35 dediğim kanal başına 2 transistör koymuş sürücü transistör ilk 4 lü grubu söktüm kontrol ettim bir sıkıntı göremedim yerine montajlamadan tekrar güç verdim kısa devre devam ediyordu.

evet ustam doğrudur.Fotograf paylaştım galiba gözükmedi Anladigm kadarıyla sürücülü tip 35 dediğim kanal başına 2 transistör koymuş sürücü transistör ilk 4 lü grubu söktüm kontrol ettim bir sıkıntı göremedim yerine montajlamadan tekrar güç verdim kısa devre devam ediyordu.
Ölçmedin mi transistörleri.

ölçtüm anormal bi durum göremedim. ama değiştir derseniz degistirirm yinede besleme katından yapma ihtimali varmı ?
Tabiki yok. Besleme katında sorun olsa diğer 3 kanal da çalışmaz :) Ufak sürücü transistörlerini (yerinden sökerek) kontrol ediniz. Yada yollarda kopukluk veya temassızlık olup olmadığına bakınız.

Tabiki yok. Besleme katında sorun olsa diğer 3 kanal da çalışmaz :) Ufak sürücü transistörlerini (yerinden sökerek) kontrol ediniz. Yada yollarda kopukluk veya temassızlık olup olmadığına bakınız.
teşekkürler Allah razı olsun gönül verdik elektronik işlerine bi hevesle öğrenmeye çalışıyorum sizin gibi değerli ustalardan 🙂 bir şekilde başaracağız inşallah hemen deneyeceğim

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri