Kontrol Kalemi

Festo Doğadan Öğrenme Kapsamında Üç Yeni Robot Tanıttı

Festo Doğadan Öğrenme Kapsamında Üç Yeni Robot Tanıttı

  Otomasayon konusunda lider firmalardan biri olan Alman Festo firması Biyonik Öğrenme Ağı kapsamın’da yeni robotlarını görücüye çıkardı.

  Doğadan Öğrenme: Biyonik Öğrenme Ağı, Festo ve ünlü üniversiteler, enstitüler ve geliştirme şirketleri arasında bir işbirliği, teknik ve endüstriyel uygulamalar için  doğa  ilham kaynağı.  

  Festo tanıttığı üç robotta firmanın diğer robotları kadar muazzam  BionicANTs , eMotionButterflies , FlexShapeGripper

  BionicANTs

  biyonik karınca

  Festo, doğanın kordineli ve çalışkan canlıları olan  karıncaların hassas anotomisinden ziyade onların kordineli , sorunlar karşısında ortak çalışmalarını ilham alarak BionicANTs ‘ı tasarladırlar.
  Doğadaki gibi biyonik karıncalar üzerinde bulunan radyo frekansı modülü ile sürekli iletişim halinde ve sorunla karşılaşıldığı zaman kordineli bir şekilde sorunların üstesinden gelebilecek şekilde programlanmışlar.
  Biyonik karıncaların bacaklarında piezo teknolojisi kullanılarak, az enerji tüketimi ve az yer kaplamasının yanı sıra hızlı ve hassas bir şekilde kontrol sağlamıştır.
  3D MID (Molded Interconnect Devices) teknolojisi ile BionicANTs ın boyu sadece 13,5 cm.

  eMotionButterflies

  festo kelebek 1

  Kısa ömürlerine rağmen güzellikleri ile bizleri büyülemeyi başaran doğanın renk uyumunun ve narinliğinin simgesi diye bileceğimiz kelebekler bu kez Festo’nun  robotları arasında yerini almayı başardı.

  Festo’nun eMotionButterflies’ı doğadaki gibi renk uyumuna sahip değil tabi ki Festo bu projesindeki amacın geleceğin üretim alanlarında kendilerine yüklenen görevleri birbirleri arasında konum paylaşılarak her hangi bir çarpışma olmadan tamamlamak. eMotionButterflies 32gr ağırlı ile tek şarj ile 3 ila 4 dakika havada kalabiliyor. eMotionButterflies  saniyede 2,5m hızda uçabiliyor.

  FlexShapeGripper

  festo bukelemun

  Festo FlexShapeGripper’da bu yazıdaki robotlardan farklı olarak taklit ettiği bukelamun’un sadece dilinden ilham almış. Festo firması 2012 sensinde yine NanoForceGripper  kerenkelenin ayağından ilham alarak mükemmel tutunma yüzeyine sahip bir tutucu geliştirmişti. Bu seferki ilham kaynağı kerten kelenin dili mükemmek kavrama kabiliyeti taklit edilmiş. Bu ürün sayesinde anahtardan yumurtaya kadar birçok nesneye zarar vermeden bir yerden bir yere taşıyabiliyor.

  festo çalışma

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ