Kontrol Kalemi

Elektrik Faturasını Düşüren Püf Noktalar

Elektrik Faturasını Düşüren Püf Noktalar

  Kimi zaman aile bütçemizi zorlayan elektrik faturalarıyla karşılaşırız ve aklımıza hemen tasarruf yapmak gelir.

  Peki nasıl düşecek elektrik faturaları.

  Elektrik faturalarımızı dikkat ederek ve büyük veya küçük harcamalarla düşüre biliriz. Bu harcamalar enerji verimliliğini arturacak harcamalardır. Faturaları düşürmek için ek masraf  kulağa hoş gelmiyor biliyorum fakat verimliliğe harcanan her kuruş zaman içerisinde kendi masrafını çıkarıp size kar ettirmeye başlar.

  Enerji verimliliği yaşam standartlarımızın düşüşüne neden olmadan yapılan tüketimin azaltılmasıdır.

  AYDINLATMA

  philips led ampulMeskenlerde harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 11’lik kısmı aydınlatma gereksinimlerine harcanır. Bu oran azımsanamıyacak bir orandır. Evinizde hala akkor flemanlı lamba kullanıyorsanız hiç durmayın değiştirin. Tercihinizi led aydınlatma veya enerji tasarruflu kompakt fleuresant lambadan yana kullanın. Bu değişiklik kullanım sürenize bağlı olarak bir sene içerisinde size kar sağlamaya başlayacaktır.

  ENERJİ TASARRUFLU BEYAZ EŞYALAR

  enerji sınıfı beyaz eşya

  Kullandığımız beyaz eşyalar faturalarımızın yaklaşık yüzde 40’lık bir kısmını oluşturur. Yeni alınacak beyaz eşyaların enerji tasarruf sınıfı çok öenmlidir. A sınıfı buzdolabı D sınıfı bir buzdolabına göre yaklaşık yüzde 45’lik bir tasarruf sağlamaktadır.

  Enerji sınıfının yanında bilinçli ve dikkatli kullanımda çok önemlidir.

  • Sıcak bir yemeği direk buz dolabına koymak yerine oda sıcaklığına düşüncey kadar dışarıda bekletmek
  • Ani su ısıtıcılarına ihtiyacımız olan su miktarını koymak
  • Elektrik süpürgelerinin toz torbalarını sık temizlemek
  • elektrikli ocakları yemek pişmesine yakın kapatarak mevcut ısıdan faydalanmak

  Bu ve benzeri önlemlerlede tasarruf sağlana bilir.

  ISITMA  ve SOĞUTMA

  inverter-klima enerji tasarrufu

  Isıtma ve soğutmadada diğer önlemlerde olduğu gibi kullanılan ürünün verimliliği çok önemli. Kullanılan klimaların DC inverter teknolojisine sahip olması Asınıfı standart bir klimaya göre size fazladan yüzde 30 tasarruf sağlar.

  Hava kaçaklarını önlemek ısının gereksiz kayıplarının önüne geçer. Kapı ve pencerelerdeki hava kaçaklarını küçük maliyetle gidererek büyük tasarruf sağlaya bilirsiniz.

  YALITIM

  izolasyon

  Standartlara uygun yapılmış bir yalıtım uygulaması yaklaşık olarak ısıtma maliyetinde yüzde 60’lık bir tasarruf sağlamaktadır.

  İzolasyon yaptırmanın ilk maliyeti yüksek gibi görünebilir fakat uzun vadede o maliyetin size geri döndüğünü göreceksiniz.

  Stand-By Modu

  standby enerji tasarrufu

  Stand-by (uyku) modunda bıraktığımız televizyon, bilgisayar, uydu alıcısı, yazıcı, ses sistemi vb cihazlar uyku modunda enerji tüketimine devam etmektedir. Küçük enerji tasarrufu olarak görünebilir ama dünya geneline bakarsak.

  Uluslar Arası Enerji Ajansı (IEA) dünya genelinde 400 terawatt saat‘lik bir elektrik enerjisinin uyku modunda boşa harcandiğini bildiriyor. 400 terawatt saat ‘lik enerjinin maliyetinin 80 milyar dolar olarak hesaplıyor.

  Evet faturanızda küçük bir tasarruf sağlayacak uyku modu dünya genelinde büyük tasarruf sağlayabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ