Kontrol Kalemi

Ekonomik (Tasarruflu) Ampuller Zararlımı?

Ekonomik (Tasarruflu) Ampuller Zararlımı?

  Tasarruflu ampullerin yapılan araştırmalar sonucunda zararlı olduğu tespit edilmiştir. Yaydıkları ultraviyole B ve C ışınları cilde ve göze zarar vermektedir. 1 metreden daha yakın mesafelerde kullanılan tasarruflu ampuller ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bu ampullerin çocuk odalarında kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.İngiltere’de yapılan araştırmalarda ultraviyole ışınlarına maruz kalan kişilerde egzama, deri veremi , kanser , baş ağrısı ve benzer hastalıkların tespit edildiği belirtilmektedir.

  Ekonomik Ampullerde Mesafenin Önemi:

  Ekonomik ampullerde mesafeyi ne kadar uzak tutarsak sağlığımız açısından bir o kadar da iyi olur. Tavana asılı olan ampullerden yayılan ultraviyole ışınlardan sakınmamız mümkün değildir. Fakat mesafeyi biraz daha uzak tutarak gelen ışının etkisini azaltmamız mümkündür.

  tasarruflu_ampul_kanser_yapiyor

  Ekonomik Ampullerin Türleri:

  Piyasada iki tür tasarruflu ampul bulunmaktadır. Birisinde açık direk lambanın olduğu açık ampullu tasarruflu lambalar , diğerinde ise kapsüllü olarak tabir edilen yani lambadan sonra koruma katmanın bulunduğu kapsüllü tasarruflu lambalardır. Koruma katmanını olmadığı açık tasarruflu ampullerin ışınlarına maruz kaldığımızda yapılan araştırmalara göre yaz günü öğlen sıcağındaki güneş ışınlarının zararlarıyla eşdeğer olduğu saptanmıştır. Bu nedenle araştırmacılar açık ampullerin 1 metreden daha yakın mesafede kullanılmaması gerektiğini önermektedirler.

  Bu Ampullerin Oluşturabileceği Tehlikeler :

  Tasarruflu ampullerin bulunduğu ortamda kırılması hâlinde içinde bulunan 5 miligram civanın havayla beraber solunmasıyla zehirlenme, bağışıklık sisteminde , beyin ve sinir sisteminde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu ampullerin kırılması halinde bulunduğu ortamın en az 15-20 dakika kadar havalandırılması ve kırılan ampulün el değmeden kalın eldiven ile toplanması gerekir.
  Bu ampullerin oluşturduğu harmonikler elektriğin formunu ve kalitesinide bozmaktadır. Bu ampullerin kullanımının dahada yaygınlaşmasıyla birlikte , kullandığımız elektriğinde kalitesi düşecek , şebekeleri ve bu tüm kullanıcıları olumsuz etlikeyecektir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ