Kontrol Kalemi

Chatroulette görüntülü sohbet ile aşka doğru ilk adım

Chatroulette görüntülü sohbet ile aşka doğru ilk adım

  İlk arkadaşlık siteleri yirminci yüzyılın doksanlı yıllarının ikinci yarısında ortaya çıkmaya başladı. Ancak o zamanlar İnternet henüz şimdiki kadar erişilebilir değildi bu yüzden ilk arkadaşlık hizmetleri gerçekten popüler olarak adlandırılamazdı. Şimdi durum daha iyiye doğru önemli ölçüde değişti. Neredeyse tüm modern akıllı telefonları kullanarak dünyanın her yerinden insanlarla tanışabilir ve iletişim kurabiliriz. Yüksek hızlı ve ucuz internete erişim yalnızca büyük şehirlerde değil aynı zamanda sınırlarının çok ötesinde de mevcuttur.

  Arkadaşlık sitelerinden bahsettik ancak modern arkadaşlık sektörünün bunlarla sınırlı olmadığını söylemek önemlidir. Özel bir yer başka bir format tarafından işgal edilmekte — görüntülü sohbet ruleti. Bu, rastgele kullanıcıları rastgele video bağlantısı kuran bir site ve uygulama kategorisidir.

  Modern görüntülü sohbetlerin birkaç temel özelliği ve artısı vardır:

  1. Hızlı kayıt veya hiç kayıt olmama. Arkadaşlık siteleri ve uygulamalarının aksine, chatroulette kayıt olduğunuzda çok fazla veri toplamaz. Genellikle isim, cinsiyet ve yaş belirtmeniz yeterlidir. Ve birçok görüntülü sohbet, kayıt olmayı ve profil verilerini doldurmayı gerektirmez bu da önemli ölçüde zaman kazandırır.
  2. Çok sayıda partner seçeneği. Popüler sohbet ruletlerinde on binlerce kullanıcı sürekli çevrimiçidir. Her biri bir sonraki partneriniz olabilir.
  3. Rahat ve güvenli iletişim. Arkadaşlık için sohbet ruletini kullanarak, partneri hemen görecek ve ne tür bir insan olduklarını, onlarla iletişim kurmaya devam etmeye değip değmeyeceğini veya sohbeti kesip bir sonraki kullanıcıya geçmenin daha iyi olup olmadığını hızlı bir şekilde anlayacaksınız.

  Rastgele görüntülü sohbetler söz konusu olduğunda, çoğu kişi hemen Chatroulette ile ilişkilendirir. Ve bunun iyi bir nedeni vardır çünkü Chatroulette tarihteki ilk görüntülü sohbet ruletidir. Aşağıda hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin!

  Chatroulette: nedir ve site neden “havalandı”

  Resmi olarak Chatroulette ilk sohbet ruleti değildi çünkü Omegle web sitesi ondan tam altı ay önce açılmıştı. Ancak Omegle’de o zamanlar görüntülü sohbet yoktu sadece metin sohbeti mevcuttu. Chatroulette ise 2009 sonbaharında kullanıcılarına tamamen yeni bir iletişim formatı sunarak büyük bir adım attı.

  Chatroulette’in geliştiricisinin, web sitesini sadece iki gün içinde oluşturan sıradan bir Moskovalı öğrenci Andrey Ternovsky olması ilginçtir. Ve ilk “yatırımcıları” ebeveynleriydi. Ancak o dönemde Chatroulette’in bir benzerinin olmadığı düşünüldüğünde, site gerçekten “vuruştu”. Daha 2010 yılında Chatroulette trafiği günde 1,5 milyon kişiye ulaştı. Good Morning America, The New York Times ve New York Magazine’de yer aldı. Olağanüstü bir başarıydı!

  Chatroulette’in temel özellikleri

  Teknik olarak Chatroulette, minimum arama ayarlarının olduğu ve bir partner seçiminin çoğunlukla rastgele olduğu klasik bir görüntülü sohbet ruletidir. Sitenin kitlesinin hızla büyümesinin ardından eşit derecede hızlı bir azalma izledi. Bunun nedeni, geliştiricinin hizmetin denetlenmesine neredeyse hiç dikkat etmemesiydi. Sonuç olarak site hızla bot, İnternet trolleri, teşhirciler ve diğer şüpheli kişiliklerle doldu.

  Daha sonra Andrey Ternovsky, hizmetini modernize etmek için defalarca girişimde bulunarak onu kitleleri için daha çekici ve aynı zamanda daha kârlı hale getirdi. İşte bunlardan sadece birkaçı:

  1. 2014 yılında geliştirici, partnerlerini yaşlarına göre ustaca seçen premium bir uygulama başlattı. Alışılmadık bir şey değildi ama biraz gelir getirdi. Andrey Ternovsky, kazandığı fonların bir kısmını kripto para işletmelerine yatırdı.
  2. 2020’de Chatroulette’in biraz değiştirilerek Zoom veya Skype’ın bir benzeri haline getirilmesine karar verildi. Bir pandemide bu oldukça önemliydi ancak Chatroulette yine de bu görüntülü iletişim hizmetleriyle doğrudan rekabet edemezdi.
  3. Aynı zamanda, geliştirici platformda görevi site kurallarının herhangi bir ihlalini tespit etmek ve ihlal edenleri yasaklamak olan bir yapay zeka sistemi uyguladı.

  Günümüzde, Chatroulette, daha sonra tartışacağımız güçlü ve zayıf yönleriyle oldukça klasik bir chatroulette olmaya devam ediyor.

  Chatroulette’in avantaj ve dezavantajları

  Hizmetin avantajları arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

  1. Kayıt olmama. Chatroulette’i herhangi bir ek adım olmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
  2. Minimalist ve kullanıcı dostu bir site. Gereksiz hiçbir şey yok, her şey kısa ve net.
  3. Son zamanlarda oldukça aktif bir gelişme. Chatroulette gerçekten eskisinden çok daha aktif bir şekilde gelişiyor.

  Ancak Chatroulette’in birçok dezavantajı da vardır:

  1. Yine de son derece vasat bir denetim. Ve yerleşik algoritmalar bu sorunu %100 çözmüyor.
  2. Mobil uygulama eksikliği. 21. yüzyılda, sitenin oldukça kullanışlı bir mobil versiyonunun varlığı dikkate alındığında bile bu gerçekten ciddi bir dezavantajdır.
  3. Benzerlere kıyasla belirli bir “geri kalmışlık”. Bugün, Chatroulette’ten neredeyse her açıdan daha iyi performans gösteren çok sayıda sohbet ruleti vardır.

  Chatroulette’in en iyi benzerleri

  Günümüzde birçok Chatroulette alternatifi çok daha işlevsel, kullanışlı ve güvenlidir. Aslında, bu yüzden Andrey Ternovsky’nin sitesinin önceki popülerlik göstergelerine ulaşması pek olası değil.

  İşte Chatroulette’in değerli alternatiflerinden sadece birkaçı:

  • CooMeet — sadece kızlarla sohbet etmek isteyen erkekler için harika bir görüntülü sohbet hizmetidir. Cinsiyet filtresi mükemmel çalışıyor, kullanışlı mobil uygulamaları vardır, tüm kızlar profil bilgilerini doğrulamalıdır. Yerleşik bir mesaj çevirmeni, diğer ülkelerden insanlarla rahatça iletişim kurmanıza olanak tanır.
  • Bazoocam — işlevsellik veya modern bir arayüz açısından zengin olmasa da hala oldukça popüler olan, Chatroulette’in minimalist ve basit bir benzeri. Klasik chatroulette’e ek olarak, video akışlarının olduğu bir bölüm vardır. Bunların çoğu çok anlamlıdır.
  • LivU — sadece yabancılarla sohbet edebileceğiniz değil, aynı zamanda gelecekte onlara geri dönmek için kullanıcıları arkadaş olarak ekleyebileceğiniz oldukça kullanışlı bir mobil görüntülü sohbet. Chatroulette böyle bir imkan sağlamaz, bu nedenle iletişime devam etmek için başka bir siteye gitmeniz gerekir.
  • OmeTV — tıpkı CooMeet’te olduğu gibi cinsiyet filtresi ve yerleşik bir mesaj çevirmeni içeren minimalist bir sohbet ruleti. Mobil uygulamalar da mevcuttur.

  Bugün her görüntülü sohbetin rekabette öne çıkmaya çalışması dikkat çekicidir. Aslında birçok insan bunu yapıyor. Ve bugün dünyada yaklaşık sekiz bin çevrimiçi arkadaşlık hizmeti olduğu düşünüldüğünde, herkes kendisi için bir şeyler bulacaktır.

  Özetleyelim

  Bir zamanlar Chatroulette sitesi, çevrimiçi arkadaşlık için tamamen yeni bir format sunarak oyunun kurallarını gerçekten değiştirdi. Bugün ise zor günler geçiriyor. Geliştiricilerin siteyi “yeniden canlandırma” ve eski popülerliğini yeniden kazanma girişimlerinin durumu iyileştirmesi muhtemel ancak önemli bir şekilde değişmesi pek olası değil.

  Bugün iyi bir görüntülü sohbet ruleti arıyorsanız, Chatroulette’in daha işlevsel ve güvenli benzerlerine daha yakından bakmanızı öneririz. Bugün seçenek çok fazla, sadece yeni bir şey denemeniz gerekiyor!

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ