Kontrol Kalemi

CE Belgesi neden önemlidir?

CE Belgesi neden önemlidir?

  Dünya ticareti kanunları her geçen gün değişmeye ve insana yönelik güvenlik tedbirleri alınmaya devam ediyor. İnsan sağlığı ve güvenliği, dünyanın her yerinde ülkelerin belirlediği kurallar sayesinde daha bir önem kazanmış durumdadır. Özellikle teknoloji çağında yaşamamız, üretilen bazı ürünlerin güvenliği konusunda emin olunmayı gerektiriyor.

  Teknik anlamda işlerin kolaylaşmasını sağlayan cihazlar dikkatli bir şekilde üretilmediklerinde insan sağlığını ve güvenliğini büyük oranda tehlikeye atabilmektedir. Avrupa Birliği (AB)Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan bazı ürünler için şart koşulan CE işareti, insan sağlığına, güvenliğine ve doğa sağlığı ile güvenliğine önem verilmesi için şart koşulan bir belge türüdür. İhracat ve ithalatın her geçen gün daha büyük hız kazandığı ülkemizde, üreticilerin AB üye ülkelerine ürünlerine serbest dolaşım hakkı kazandırabilmeleri için mevzuata uygun şekilde üretim yapmaları gerekmektedir.

  Tarım ürünleri haricinde kalan diğer birçok teknik cihazın kullanımında insan sağlığını riske atmamasına ilişkin olarak geliştirilen yasaya uygun üretim yapılan ürünlere verilen CE belgesi sayesinde, ülkelerde reklam yapmak, pazara sunmak gibi birçok kolaylık hakkı verilmektedir. Her ne kadar başında zorlaştırıcı kurallar gibi görünse de günümüz teknolojisinin büyük hızla ilerlediğini düşündüğünüzde, bu uygulamaların aslında gayet normal hatta olması gerektiği düşüncesine sahip olabilirsiniz. İnsan emniyeti, insan sağlığı, enerji tasarrufu, çevre koruması ve can ve mal emniyeti gibi önemli konuların yer aldığı Yeni Yaklaşım Direktifleri, tam olarak insanı güvence altına alan bir kurallar topluluğudur.

  CE Belgesi olmazsa ne olur?

  Büyük üreticiler veya büyük markalar, büyümek için bazı şeyleri göze alırlar. Maddi ve manevi olarak göze aldıkları bu değerler, markaların daha fazla tanınmalarına imkan sunar. Bir markanın büyüdüğünü gösteren en büyük etken, yurtdışına sunduğu ürünlerin, ülkelerde beğeniliyor olması ve tavsiye ediliyor olmasıdır. Mesela ABD’li teknoloji firmaları, ürettikleri her ürün için onay alırlar kullanıcılarından.

  Çünkü kalite konusunda herhangi bir detayı eksik bırakmazlar ve ürettikleri her ürün daha piyasaya sunulmadan ön sipariş alır ve piyasaya sürüldüğü andan itibaren kısa sürede tükenir. Aslında bunun nedeni doğru reklam yapmak veya doğru şekilde ürünün pazarlanmasından kaynaklı olsa da asıl neden, insanların markaya karşı olan güvenidir.

  İşte AB üye ülkeleri de bu konuda ülkelerine ihracat yapacak markalardan, ürettikleri ürünlerin insan sağlığına, emniyetine ve güvenliğine zarar vermeyeceğini kanıtlamalarını ister. Belirttikleri kurallar çerçevesinde yapılan ürünlere verdikleri CE belgesi, ürünlerin AB üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazanmasını sağlamaktadır. Bu da markanın hem güvenilir olmasını hem de reklamlarından istedikleri verimi elde etmelerini sağlamaktadır.

  Bunun aksine herhangi bir X markasını düşünün, ürettiği ürünlere CE işareti almamış ise yaptığı tüm masrafların boşa gitmesi işten bile sayılmaz. Çünkü dünyanın en büyük pazarına sahip bir topluluktan yani AB üye ülkelerinden men edilen ürünlerin kesinlikle reklam değeri sıfır değerinde olacaktır.

  CE belgesi nasıl alınır?

  CE işareti, AB üye ülkelerinden birinde faaliyet gösteren ve AB tarafından akredite edilmiş firmalar tarafından verilir. Bu firmalar, dünyanın farklı ülkelerinde faaliyet gösterirler ama tek kural, AB tarafından onaylanmış olmalarıdır. Bu kurumlar, mevzuatta belirtilen ürünler üzerinde gerekli testi yaparak uygun ise CE belgesi ile ürünleri onaylatırlar yani Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkı verirler. Bu konuda yetkili olan firmamız ile görüşme sağlayarak ürünleriniz için CE işareti alabilir, ürünlerinizin gerekli testlerden geçirilmesini ve uygun olup olmadığı konusunda destek talebinde bulunabilirsiniz. Daha fazla detay için https://www.szutest.com.tr/ce-belgesi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ