Kontrol Kalemi

Çanakkale’de 250 milyon dolarlık rüzgara enerjisi yatırımı yapılacak

Çanakkale’de 250 milyon dolarlık rüzgara enerjisi yatırımı yapılacak

  Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, yapımı devam eden Troypark AVM’nin 30 Ocak 2015’te faaliyete geçeceğini açıklayarak, Çanakkale’ye 250 milyon dolarlık rüzgar enerjisi yatırımı yapacaklarını söyledi.

  Doğan, Çanakkale Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen gündem toplantısının misafiri oldu. Yatırımları ve devam eden projelerini anlattı. Mobilya, inşaat, gıda ve enerji sektörlerindeki projelerini ve yaptıkları çalışmaları değerlendiren Doğan, “Doğyap İnşaat şirketimize bağlı bir AVM’miz var. Bu AVM’yi biz 1999 yılında Çanakkale’de kurmuştuk fakat binaların eskimesi ve güncellenmesi gerektiğinden, bildiğiniz gibi burayı yeniden düzenledik. 7 bin 500 metrekare kapalı alanda, 27 dükkandan oluşan bir AVM’miz tamamlanmak üzere. Açılış tarihini 30 Ocak olarak düşünüyoruz. Aslında bu da çok büyük bir AVM değil, butik bir AVM olacak.” dedi.

  Enerji sektörüne de Doğanlar Holding olarak büyük önem verdiklerini kaydeden Davut Doğan, yapacakları çalışmaları şöyle değerlendirdi: “Biz 2007 yılında, bizim Çanakkaleli olan Turgut Bozkurt’u yönetim kurulu üyesi, danışmanı olarak almıştık. 1996 yılından bu yana sürekli danışmanlarımız oldu. 2007 yılında Çanakkale’deki doğalgazları konuşuyorduk. O zaman EPDK Başkanı Çanakkale’ye gelmişti. Ben o gün o toplantıda olmasaydım, biz enerji sektörüne girmezdik. Bize, ‘Siz de bu enerji sektörüne girsenize.’ denildi. Çanakkale’de rüzgar enerjisi için çok büyük bir alan var. Biz de hiçbir bilgimiz olmamasına rağmen bir dosya hazırladık. Bir yıl boyunca Çanakkale’de rüzgar enerjisi için ölçüm direkleri diktik. İntepe’de, Çan taraflarına ölçüm için 12-13 tane direk diktik. Sonra gittik, dosyalarımızla 2007 Kasım ayında başvurumuzu yaptık. Dosyalarımız onaylandı. Bin megawat talep ettik. Şu anda ihale oldu, devletten 235 megawat aldık. Bir tane Denizli’de var, 77 megawat, Çanakkale’de 99,22 ve 50 megawat’lık lokasyonda lisanslarımız var. Bunlar 235 megawat yapıyor. Tabii burada 250 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Biz bu yatırım için kendimize bir Amerikan ortak bulduk. Amerikalı ortakla 2015 yılının ikinci yarısından itibaren bu yatırımlarımızı başlatacağız. Üç tane lokasyonla Çanakkale’de rüzgar enerjisi projemizi hayata geçireceğiz.”

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ