Kontrol Kalemi

Apple’dan temiz enerji

Apple’dan temiz enerji

  Kaliforniya’nın Monterey şehrinde büyük bir güneş enerjisi tarlası yaratmaya başlayacak olan Apple, bu proje için tam 850 Milyon USD ayırmış durumda.

  Temiz enerji, bir diğer ismiye yeşil enerji ve tabi ki güneş enerjisi Amerika’daki popülerliğini arttırıyor. Biz termik ve nükleer santraller için yatırım yapmaya devam edelim, Amerika’da Las Vegas (Nevada) çöllerinde yapılan 2,5 Milyar dolarlık 3. güneş enerjisi tarlasının ihalesinin tamamlanmasından hemen sonra, dün Apple CEO’su Tim Cook yaptığı bir açıklama ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Her ne kadar Nevada çölü kadar olmasa da Califronia‘nın da oldukça sıcak ve güneşli bir iklime sahip olduğuna dikkat çeken Tim Cook, “Apple olarak iklim değişikliğinin farkındayız. Bu konuda bizim görüşümüz, konuşmak için geç artık kalındı, harekete geçmek gerekiyor” dedi.

  Bunun üzerine California’nın Monterey şehrine bağlı Cholame Vadisi’nde (Cholame Valley) (Silikon Vadisi’nin arabayla yaklaşık 1,5 saat güneyinde) inşaa edileceğini açıklayan Cook, “The California Flats” adını verdikleri bu proje için, “Bunu yapıyoruz çünkü doğru olan bu” dedi.

  Yaklaşık 1.300 acre (5 milyon 260 bin metrekare) üzerine inşaa edilmesi planlanan güneş enerjisi panelinin Apple‘a maliyeti ise 850 milyon dolar olmasına karşın, Apple bu enerji ile California’da bulunan bütün Apple komplekslerinin (ki buna Cupertino’da bulunan 2 kampüs, Newark’ta bulunan data merkezi ve 52 Apple Store dahil) tüm bir yıl elektrik ihtiyacını karşılayacak. 50 bin hanenin elektrik ihtiyacına denk gelen 130 megawatt enerji sağlayacak bu proje Apple için 25 yıllık bir yatırım…

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ