Kontrol Kalemi

75 TL’ye 5 Bin Kilometre Yol Gitmek

75 TL’ye 5 Bin Kilometre Yol Gitmek

  Yerel T1 yol haritasıİstanbul Üniversitesi akademisyen ve öğrenci işbirliği tarafından geliştirilen Yerel T1 adlı elektrikli araç 75 TL’lik elektrik tüketimi ile 5 bin kilometre yol yaparak Türkiye turunu tamamladı.

   

   

   

  Türkiye turuna İstanbul’dan başlayan Yerel T1 sırasıtla Ankara, Samsun, Trabzon, Artvin, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir, Çanakkale, Tekirdağ illerinden sonra başladığı şehir olan İstanbul’a dönerek 5 bin kilometrelik Türkiye turunu tamamlamış oldu.

  Yerel T1 elektrikli araç önden görünüşü

  Yerel T1 elektrikli aracının ilk başarısı Türkiye turunu tamamlamak değil. T1 aracının TÜBİTAK’ın düzenlediği Alternatif Enerjili Araçlar Yarışmasındada en verimli araç olarak birinci seçildi. Yerel T1 araç pilotu Serdar Zurnacı “Yaptığımız araç 500 kilogram ağırlığında, bir defalık şarjla 500 kilometre yol katedebiliyor ve hızı saatte 120 kilometreye çıkıyor. Biz 15 gün önce bir Türkiye turuna çıktık. Çıktığımız bu turda ülkemizin etrafında dolaşarak halkımıza aracımızı tanıttık ve 5 bin kilometre yol katettik. Bu 5 bin kilometre yolu katederken sadece 75 liralık elektrik harcadık. Sadece elektrikle çalışan bir araba yapıp ve bu arabayla Türkiye turu yaptığımız için çok mutluyuz. Halkımızdan çok güzel tepkiler aldık. İnsanlar bizi beğendiler, alkışladılar, tebrik ettiler. Erzurum’un yollarından, Gaziantep’in otobanından, İzmir ‘den, Çanakkale’den ve her yerden geçtik ve başladığımız nokta olan İstanbul ‘a döndük” diye konuştu.

  Yerel T1 elektrikli araç türkiye turu

  YEREL T1 Araç Özellikleri

  Yerel T1 elektrikli araç üstten görünüşü çizim

  Ağırlık: 500 kg

  En : 1750 mm

  Boy: 4000 mm

  Uzunluk: 1200 mm

  Yolcu Sayısı : 2 + 1

  Max Hız: 120 km/sa

  Pil Kapasitesi: 30 kWh

  Dolu Pil ile  500 km menzil.

   

   

  Yerel T1 elektrikli araç yandan görünüşü çizim

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ