Deprem Sırasında Elektrik Kesintisi

tiamor9

Üye
Deprem sırasında tesisin elektrik enerjisinin kesilmesini içeren ulusal veya uluslararası herhangi bir yönetmelik varmıdır?
teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
asansörlerin deprem sırasında elektriğin kesilerek devre dısı kalması ile ilgili yönetmelik var Binalarn Yangndan Korunmas Hakknda Ynetmelik ben bu mevzuta göre kendi çalıştığım resmi kurumda deprem sensörü taktırdım

yönetmeliğin ilgili maddesi:

Acil durum aydınlatması
Madde 72 - Acil durum aydınlatma sistemi; şehir şebekesi veya benzeri bir dış elektrik beslemesinin kesilmesi, yangın, deprem gibi nedenlerle bina ya da yapının elektrik enerjisinin güvenlik amacıyla kesilmesi, bir devre kesici veya sigortanın açılması nedeniyle normal aydınlatmanın kesilmesi durumunda otomatik olarak devreye girerek yeterli aydınlatma sağlayacak şekilde düzenlenecektir.

Gerek Og de olsun grek AG de olsun Deprem sırasında şebekenın kesıntısı gıbı bır durum söz konusu degildir,bunula ılgılı herhangı bır yonetmelık bulunmamaktadır.

asansörlerin deprem sırasında elektriğin kesilerek devre dısı kalması ile ilgili yönetmelik var Binalarn Yangndan Korunmas Hakknda Ynetmelik ben bu mevzuta göre kendi çalıştığım resmi kurumda deprem sensörü taktırdım

bir düzeltme yapalım.deprem esnasınsa şehir şebekesi (OG.AG.) bir kesintiye uğramadıysa asansörlerin enerjisi kesilmez.en yakın kata park ederler.ticari işletmelerde deprem ve yangın yönetmeliği gereği acil durum aydınlatma (ups) sistemleri ve jenaratör bulunmak zorundadır.Ayrıca acil durum aydınlatma sistemine 2.bir destek olarak aydınlatma armatürleri bataryalı olarak tercih edilir.OG veya AG de arıza oluşmadığı takdirde deprem esnasında elektik kesintisi yapılmaz ki, jenaratör burada zaten devreye girecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri