akım trafosu

teomanbr

Üye
herkese merhaba,

bir akım trafosuna birden fazla ampermetre bağlanırsa ne olur?

bir arkadaşımız kompanzasyon forumunda bahsetmişti; akım trafolarının geçtiği bara enerjili ve yüklü iken sekonder uçları boşta kalırsa akım trafosu bozulur demişti. bu bozulma süreci ne kadar zamanda gerçekleşir?

yanlış hatırlamıyorsam; akım trafolarının sekonder uçlarının boşta kaldığı durumda bu uçlarda yüksek gerilim oluşur, doğru mudur?eğer sekonder uçları boşta kalırsa başka ne gibi sakıncalar oluşur

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın teomanbr
1-akım trafosunun gücü uygunsa birden fazla ampermetre bağlanabilir.
2-yüklü durumda akım trafosunun sekonder uçları açılırsa arızalanması akım trafosunun doyma katsayısıyla ilgili olupkısa sürede gerçekleşebilir.
3-sekonder uçları açıldığında amper sarım dengesizliği oluşacağından tehlikeli akımlar oluşur.

saygılar
iyi çalışmalar

teomanbr ' Alıntı:
bir akım trafosuna birden fazla ampermetre bağlanırsa ne olur?
akım trafolarının geçtiği bara enerjili ve yüklü iken sekonder uçları boşta kalırsa akım trafosu bozulur demişti. bu bozulma süreci ne kadar zamanda gerçekleşir?

Sn.teomanbr ;
Bir akım trafosuna birden fazla amper metre baglamak için,otrafonun gücünün bunu karşılaya bilmesi lazım ;
Kablo gücünün belirlenmesi:
Is². 2. L
Kablo tarafından tüketilen güç= -------- formülünden hesaplanır. x. q
Is: Sekonder akımı (Genelde 5 A )
L : Sekonder ile yük arasındaki kablonun uzunluğu (m)
X : Kablonun özdirenci (Bakır 56 m/ohm.mm ²)
q : Kablonun kesiti (mm ²)

Akım transformatörünün gücünün seçimine örnek:
Sekonder akımı : 5 A, kablonun uzunluğu 5 m , kablonun kesiti
4 mm² ve kablo bakır , sekondere bağlanacak elektronik kombi sayacın gücü 3 VA ise,
5 ². 2. 5
Kablonun gücü: ---------- =1.2 VA, Toplam güç= 1.2+3= 4.2 VA
56. 4
Seçilecek transformatörünün gücü 5 VA’dir.
Akım trafolarının sekonder uçlarının biri,alıcıya gider ( koruma ve ölçme ) boşta kalan diger uç ise mutlaka topraklanmalıdır,aksi halde o trafo minimum sürede doguma ulaşıp patlaya bilir bu husus çok önemlidir.
Saygılarımla;

meraba

blacktooth arkadaş birinci made anlaşılır şekilde izah edilmiş okyan biri hemen anlıyor.güç hesabını
ama diğer yanıtlardada değinilen ikinci sorunun çözümü sanki biraz anlaşılmıyor gibi.
bu doyma ve uçların kısa devresiyle ilgili ayrıntıyı biraz daha açsanız.

sn: blacktooth
verdiğiniz bilgiler dahilinde; sekonder uçlarından birinin toprakla bağlı olduğu durumda diğer uç sorunsuzca bir ölçü aletinden çıkarılıp başka bir ölçü aletine bağlanabilir diye düşünüyorum.

yüklü bir baradaki akım trafoları eğer kullanılmayacaksa sekonder uçlarının şöntlenmesi (bozulmaması için) gerektiğini biliyorum ancak bu şönt toprakla irtibatlandırılmalı mı? irtibatlandırılırsa ne gibi sonuç oluşur?

Akım trafolarının sekonder uçlarının biri,alıcıya gider ( koruma ve ölçme ) boşta kalan diger uç ise mutlaka topraklanmalıdır, bahsettiğiniz bu durumu bende böyle biliyorum ancak,
entes mpr-63-41 analizör kullanım kılavuzuna ait bağlantı şemalarından biri olan 3fazlı +nötrlü bağlantı şemasında sekonder uçlarının hiçbiri toprakla irtibatlandırılmıyor.işte burada kafam karıştı.

kusura bakmayın şemayı eklemeyi beceremedim

yardımlarınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

Sn.arkadaşlar;

AKIM TRANSFORMATÖRÜNÜN ÇALISMA İLKESİ:
Bir demir nüve üzerine sarılmıs olan bir primer sargı, ve ayrıca (primer
sargıya göre ters yönde sarılmıs) bir sekonder sargı bulunmaktadır. Ana
devreye seri olarak bağlanan primer sargıdan geçen (primer) akımın
meydana getirdiği manyetik alan, demir nüvede manyetik akının
olusmasına neden olur.
Manyetik akı, sekonder sargıda bir gerilim
indükler. Sekonder sargıya cihazların
bağlanması sonucu, sekonder devreden geçen
akım; (sarım yönlerinin ters olması
yüzünden) ters yönde bir manyetik alan ve
demir nüvede ters yönde bir manyetik akı
olusturur. Sonuçta, demir nüvedeki manyetik
akı dengelenmis olur.
Ancak, sekonder devreye bir yük bağlanmaması (yani
sekonder uçların açık bırakılması durumunda) ters yönde bir
manyetik akı olusmayacağı için; manyetik akı, nüvenin
doymaya eristiği değere kadar artar ve nüve sıcaklığını
arttırarak akım trafosunun arızalanmasına neden olur. Ayrıca,
sekonder devre uçlarındaki gerilim (birkaçbin voltluk) büyük
değerlere ulasır ve insanlar için hayati tehlike olusturur
.
Bunadan dolayı,sekonder devre uçlarındaki gerilim (birkaçbin voltluk) büyük degerlere ulaştıgında bunu topraga atarak patlama riskini ortadan kaldırmak amacı ile sekonder uçlarından birisi topraga baglanır.
Saygılarımla;

açıklama için sağol blacktooth ve diğer arkadaşlar

bu konu elektrikçiler arasında hep konuşulur ama sebebinide herkes merak etmez
en azından benim için hep öyle oldu.akım trafosunun k-l uçları kullanılmassa kısa devre edilmeli
ama sebebini sorunca genelde hep sessizlikle karşılaştım.amacım bunu açmaktı
böylece içinde yanıtın olduğu bir başlık daha oluştu.arama yapanlar burdan faydalanır sanırım.

bir elektrik işiyle uğraşırken aşağıdaki olayla karşılaştım.
bir makinanın besleme hattı üzerinde 400/5 akım trafosu vardı,bara tipi.
bir uygulama değişikliği denemesinde bu baradan kısa süreliğine 2-3 katı akım geçmesi gerekti
biz testleri yaparken cihazların değişiklikten etkilenmemesi için gereken önlemleri aldık.
ama bu akım trafosunu unuttuk.denemenin sonunda ortaya pis bir koku yayılmaya başladı
kokunu sebebini ararken,bu akım trafosunun balon gibi şiştiğini ve kokunun ondan geldiğini anladık
trafo tam olarak yanmamıştı ama üzerindeki tüm plastik ve reçineli aksam etkilenmişti.

herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşlar kullanımayan sekonder kısa devre edilecek.manyeto nun anlattığı olayda kısa devre edilmesi çare değil akım trafosu seri bağlı olduğu için akım taşıma kapasitesinin çok üzerinde akım çekildiğinde ısınarak yanması kaçınılmazdır.

yanan akım trafosunu sökmeyi unutmuştuk dedim. uçlarını kısa devre ettik demedim.
benim sorunumda geçen akım,baradan geçiyordu ortası delik primersiz trafo.
akım trafosunun demir nüvesinde ısınma meydana getirmişti.
indüksiyon ısıtma makinaları gibi.

arkadaşlar bir akım trafosuyla hem elektrik sayacını hemde reaktif güç kontrol rölesini beslemek mümkünmüdür beslersek herhangi bir sıkıntı oluşurmu şimdiden teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri