ölçü aleti ile topraklama ölçümü

erasmus_86

Üye
merhaba,

birkaç sene önce meger ile ölçüm yapmıştım. fakat, şimdi avm'de bir mağaza panosunun topraklama ölçümünü yapacağım.

sitede aradım fakat ilgili bir başlık bulamadım.

elimde UNI-T UT201 model ölçü aleti var. Bununla nötr toprak gerilimini ölçebiliyorum. Fakat Topraklama direnci değerinin nasıl ölçüleceğini bilmiyorum.

topraklama direncini bu ölçü aletiyle nasıl ölçebilirim?

yardımlarınızı rica ederim, teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Avometre ile multimetre ile pensamermetre ile topraklama ölçümü yapılmaz. En fazla toprağın var olup olmadığı belirlenebilir.

Ben de hocama katılıyorum. Meger bulmanız lazım tekrar.

Merhaba erasmus_86,

daha önce meger (toprak direnci test cihazı) ile ölçüm yaptığınızı söylediniz.
Şu anda bu cihaz elinizde yokmu? veya kazık çakabileceğiniz toprak bulamadığınız içinmi sordunuz pensampermetre ile ölçmeyi?

Diğer üyelerinde söylediği gibi Toprak direncini elinizdeki pensampermetre ile ölçemezsiniz.

Pensampermetreye benzeyen Klamp tipi toprak direnci test cihazlar var.
Klamplı ölçüm metodunda kazık çakmanıza ve barayı ayırmanıza gerek yoktur fakat çoklu topraklama sistemi gerektirir.

kk_toprak.JPG

iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri