Topraklama duvarın içine yapılılabilir mi?

tek66

Üye
slm arkadalar sayacın üst kısmında boslukta resimdeki işaretli olan yerde sarı kablo var gözükmüyor 2 tanede mavi kablo geliyor 2 side sayaca girip cıkıyor ama o sarı kablo direk o görünmeyen yerden otomatik sigortaların oraya geliyor apartmanda daha önce topraklama yoktu acaba topraklamayı duvarın icine mi yaptılar toprak nötr arasını multimeter ile ölcüyorum sıfır cıkıyor buzzer alıp nötr ve topraga degdiriyorum ötüyor

sayac resim linki
txbx8.jpg

o görünmeyen arı kablonun resminide cekip atacagım

sayacın üstünden görünmeyen yerden gecen sarı kablonun resimleri
txd91.jpg

txd9u.jpg

txdbh.jpg

txdc8.jpg

son olarak otomatlara geliyor o sarı kablo resimdeki işaretli olan yer

txfuf.jpg

otomatlara gelen kablonun 1 sarı 2 si mavi resimde işaretli olan yerin sag tarafındaki mavi ve sarı kabloda elektrik yok kontrol kalemi ile kontrol ettim sadece sol taraftaki sigortalan takılmış olan kabloda var

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
o sigorta kutusuna bir tane 30ma karolesi tak ve topraklamayı test et bakalım çalışıyormu çalışmıyormu slm

slm hocam o dediginiz nedir nasil takacagim ayrica topraklama varmi sifirlama olsa noturle birlesmesi lazim degilmi sayaca kadar bir se yok resimlere bakarsaniz sayactan once sifirlama yapilirmi

o sigorta kutusuna bir tane 30ma karolesi tak ve topraklamayı test et bakalım çalışıyormu çalışmıyormu slm

slm hocam o dediginiz nedir nasil takacagim ayrica topraklama varmi sifirlama olsa noturle birlesmesi lazim degilmi sayaca kadar bir se yok resimlere bakarsaniz sayactan once sifirlama yapilirmi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayaçtan sonra bahsettiğiniz sarı kablo nötrle birleşiyor mu acaba? Sayaçtan önce sıfırlama yapılmaz...

Sayaçtan sonra bahsettiğiniz sarı kablo nötrle birleşiyor mu acaba? Sayaçtan önce sıfırlama yapılmaz...

sayactan sonra birlesme yok hocam resimlerdede var 3 kablo geliyor sayaca 2si sayaca giriyor teki sayacin ust kismindan direk otomotlara gidigor

sari kablo direk gidiyor hocam noturle toprak multimeterin proplarini degdirdim kisa devre modunda öttü

Anladığım kadarıyla o sarı kablo boş bir kablo..Sigorta çıkışına bağlanmış..O sigortayı kapatın nerede lambalar priz çalışmayacak bakalım..Altta dükkan felan var mı veya dışarı aydınlatma felan?

sari kablo direk gidiyor hocam noturle toprak multimeterin proplarini degdirdim kisa devre modunda öttü
Bu işlemi ev içindeki prizlerden yaptın galiba..Onu şimdi boşver..o sarı kablonun bulundugu sigortayı kapat nereler pasif olacak yaz bakalım...

benim bahsettiğim kaçak akım rolesi diğer adıyla hayat kurtarma rolesi nötrden veya fazdan üzerinde yazan ma değeri kadar toprağa kaçak oluştuğunda enerjiyi keser ve çarpılmaktan kurtarır. sayaçtan çıkan faz nötr bu roleye girer çıkışıda tesisata verilir.elektrik bilgin varsa bağlayıp seri lambanın bir ucunu rolenin çıkış fazına diğer ucunuda toprakmı değilmi diye bahsettiğin uca değdirdiğinde role açarsa topraklaman çalışıyordur role açmaz lamban yanarsa o uç nötrdür yada role açmaz lambada yanmazsa o uç boş bir uç demektir. slm

Pardon ben yanlış görmüşüm.. O sarı kablo borunun içinden buatlara gidiyor galiba. Şu da olabilir.. Topraklama çekip nötrle birleştiriyorlar sonra da toprağı da bu birleştirdikleri yerden toprağa dağıtım yapıyorlar. Bunu nötrü güçlendirmek için yapıyorlar..Bir nevi yine sıfırlama oluyor...

Son düzenleme:
Pardon ben yanlış görmüşüm.. O sarı kablo borunun içinden buatlara gidiyor galiba. Şu da olabilir.. Topraklama çekip nötrle birleştiriyorlar sonra da toprağı da bu birleştirdikleri yerden toprağa dağıtım yapıyorlar. Bunu nötrü güçlendirmek için yapıyorlar..Bir nevi yine sıfırlama oluyor...
oylede olabilirde birlesme yeri neresi acaba oyle ise tehlikelimidir

sayacin orda birlesme yok otomatlardada yok birlesme

oylede olabilirde birlesme yeri neresi acaba oyle ise tehlikelimidir

Sigorta panosundan sonra en yakın buatları aç bak. O sarı kablo nerede birleşiyor bak bakalım.. Nötr ile birleşiyorsa dediğim olmuştur.Mavi kablonun teki zaten nötr o belli..saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri