kazıklar arası mesafe

Meraba arkadaşlar,daha önce açılmış konulara ve tedaşın yönetmeliklerine de bakmama rağmen işletme topraklaması için kazıklar arası mesafe hakkında bir bilgi bulamadım.Koruma topraklamasından 20 metre uzaklığa işletme topraklaması yapılmasından bahsedililiyor.Burdan ilk kazığın 20 metre öteye çakılacağı anlaşılıyor ama 2. kazık ilk kazıktan kaç metre ötede olacak..Benim bildiğim A.G topraklamasında kazıklar arası 5 metre geçerlidir,bu işletme topraklaması için de geçerli mi.Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı, yardımcı olursa sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Meraba arkadaşlar,daha önce açılmış konulara ve tedaşın yönetmeliklerine de bakmama rağmen işletme topraklaması için kazıklar arası mesafe hakkında bir bilgi bulamadım.Koruma topraklamasından 20 metre uzaklığa işletme topraklaması yapılmasından bahsedililiyor.Burdan ilk kazığın 20 metre öteye çakılacağı anlaşılıyor ama 2. kazık ilk kazıktan kaç metre ötede olacak..Benim bildiğim A.G topraklamasında kazıklar arası 5 metre geçerlidir,bu işletme topraklaması için de geçerli mi.Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı, yardımcı olursa sevinirim.

Topraklama arasındaki mesafe en az benim bildiğim 15 mt. olmalı zayıf akım topraklaması özelikle uzak olursa çok daha sağlıklı olur diğer topraklama çeşitleri ise 15 mt kafi gelir yer sorunu yoksa dahada artırabilirsin elbette daha kulanışlı olur. kazık çakarkende dikat edilmesi gereken kazıkların boyunca üçgen yapılıp paralel bağlanması ve oksitlenmeye karşı izole edilmesine dikkat edilmeli :)Rast gele umarım yardımcı olabildim :)

en aza ençok diye bir tabir yoktur. topraklama şartlara uygun ise sorun yok. uymuyor ise kazık sayısı arttırılır kendinizin belirledigi aralıklarda. bence

Kazıklar arası mesafe ;en az kazık boyunun 2 katıdır
Evet kesinlikle doğru kaziklariniz ziyan olmasın istiyorsanız bunu uygulayın
Hemen tecrübemi aktarayim ;
Paratoner tesisatı yaptım ve topraklaması ni yaparken kazık boyu x2 yaptım.3adet kazıkla 0.14 u yakaladım
Zayıf akım için yaptığım topraklama da 6 adet kazık kullandım ve mesafeleri birbirine yakındı 80/90 gibi değerler gördüm aynı alan içerisine yaptım toprağın özelliği aynı
Not:toprağın özelliği ve derinlikte ayrıca önem taşır Bilginize KOLAY GELSİN..

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri