nötür toprak 10 volt sorunu?

arkadaşlar merhaba benzinlige akaryakıt takip sistemi kuracaklarmış mevcut nötür toprak arası 10-11 benden max 3 v olması isteniyo besleme 4*10 yer altı 60 metre civarı fazlar arasındaki akım farkı 3-4 amper .bes.kablosunun nötürüne pensampermetreyi taktıgımda 4.70 amper gösteriyo mevcut nötürümü topraklamalıyım?
faz-nötür\faz topraktan (volt) olarak düşük uzman arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nötürü hem enerji aldığın direkten hemde benzinlik ana panosundan iyi topraklama yapıp nötüre verirsen sorunu çözersin

bulundugunuz bınanın uzerınden yuksek gerılım yada orta gerılım havayı hatları gecıyormu gecıyorsa manyetık alandanda olabılır cozumu ıse notru cok ıyı bır sekılde toprakla fakat kullandıgın topraklamayla alakası olmasın yanı sıfırlama yapma notru topraklaman ıcın cakılan kazıgı topraklama için cektıgın kazıkla arasında mesafe olsun yaptıgın topraklamalarıda olc en fazla 5 ohm u gecmesın

benim anlamadığım topraklama 3 volta düşürülecek neden burada hep nötr topraklansın deniyo kimse sistemin gücünü sormadı projesini sormadı gerlimdüşümü hesabı ortada yok işletmenin sorumlusu kim yüksek gerilimin bukadar etkili bir manyetik alan oluşturarak etki yaptığına şahit oluyorum
1-öncelikle 60 mt mesafede 4x10 kesit güce göre yeterlimi mesafeye göre biraz endişeliyim
2-faz toprak /faz nötr den genelde yüksek olur buna bağlı olarak ya kesit uygun değildir ya faz toprak boşta olduğundan faz nötüre göre daha az, direnci daha az yük yokken ölçün birde tmş den
3-kesit uygunsa topraklamanızı güçlendirin ek som bakır çubuk ve levha ile
4-yine düşmez ise topraklama voltajı büyük çukur kazarak saf temiz kırmızı toprak dolurarak daha fazla çubuk ve ya levha ile destekleyin
5-buna rağmende topraklama 3 volt vaya altına düşmez ise
taşıt tanıma sistemi ve ups varsa detay verin 1 taktik daha var onu deneyelim

sistemde ups yok taşıt tanıma kuruldu fakat top. sorunu yüzünden çalışmıyo.bulundugu yerde yg(154-380 kv.)yok

acaba daha önce böyle bir durumla karşılaşan olmadımı

arkadaşlar izalasyonlu regülatör kullanırsanız çozülüyor bu problem.

ölçü aletini alıp prizden nötr toprak gerilimi okudularsa,orda okunan değer nötr üzerindeki gerilim düşümüdür,ya fazları dengeleyin yada nötr kesiniti büyütün hatta fazdan bile fazla olsun.

Sn.sanayi,ben bu konuyu daha önce kaç defa anlattım.Şimdi kısaca bir daha anlatayım.Detay için eski yazıları bir kurcalayın.Sorunun asıl çözümü potansiyel dengeleme sistemi tesis edilmesidir.Yani tesisdeki her metal bölüm ve parça uygun kesitte iletkenler ile birbirine ve dengelenmiş topraklayıcı sisteme bağlanacak.Nötr de bu sisteme bağlı olacak.Bunu yapamıyorsanız nötr ve toprak hattını birleştiriniz.Günahıyla sevabıyla işiniz görülür.Artıları da var eksileride.
Unutmadan önceki yazılarda önerilen yöntemler ile çözmek imkansızdır.(ilave topraklamalar vs.)

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri