18650 Pil Guruplandırma

Yüksek akım çekilmeyecekse iç direnç çok sorun olmaz ama değil mi?

Hesabıma göre maksimum 2.5 amper çekilecek buda sorun oluşturmaz sanırım yani atları sadece yürüteceğim koşu veya yük çekme gibi bir işleri yok.
DC DC converter ile yükseltecek sen 40w demek 15 ampere kadar akım çekebilir demek tır.bu 40w olan yük kaç saat çalışacak.ve kaç saatte şarj etme imkanın var

Son düzenleme:
Amper hesabını site üzerinden yaptığımda çıkan sonuç bu benmi yanlış hesaplıyorum anlamadım. Bu ampere göre kabaca kullanım süreside yine ekteki gibi.
Screenshot_2023-09-10-19-25-55-664-edit_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-09-10-19-24-35-437-edit_com.android.chrome.jpg

DC DC converter ile yükseltecek sen 40w demek 15 ampere kadar akım çekebilir demek tır.bu 40w olan yük kaç saat çalışacak.ve kaç saatte şarj etme imkanın var
Hiç dc converter kullanmadan 2 Adet 4s bms ile halledemezmiyim.

Halledebilirsin neden 2 adet bms kullanicaksin 1 tane de fazlasıyla yeterli
Pilleri 1700 mah ve 2300 mah olarak iki ayrı grup olarak birleştirmeyi düşünüyorum böylece aynı amperleri bir gruba alacağım ve aynı grup içinde amper farkı olmayacak. Ama grupların toplam amperleri birbirlerine eşit olacak böylece tek yerden şarj ederkende şarj işlemi ve tüketim dengeli olacak diye düşündüm.

Tek bms kullan pilleri guruplara eşit böl
Bu durumda piller yine birbirine bağlanacağı için ayrı bms daha iyi olmaz mı yani bms devresine gelene kadar yine birleşmiş olacaklar ama ayrı bms olursa sadece güç giriş/çıkış yerleri birleşecek.

Bu durumda piller yine birbirine bağlanacağı için ayrı bms daha iyi olmaz mı yani bms devresine gelene kadar yine birleşmiş olacaklar ama ayrı bms olursa sadece güç giriş/çıkış yerleri birleşecek.
Çok düşünme bağla gitsin sadece sakın lehim yapma mutlaka punto yap

Çok düşünme bağla gitsin sadece sakın lehim yapma mutlaka punto yap
Haklısın valla bu kadar yazışmaya hidroelektrik santrali kurarlardı şimdiye 😆 teşekkürler destekleriniz için.

ben uzun zamandır batarya topluyordum, elime geçeni tam şarj edip tester'da testini yapıp yazdım üzerine, sonra exel de tablo çıkarttım otomatik toplama ile işi biteni ekledim,
sonrasında misal 2000 ma ile 2050 vs gelenleri 2000 varsaydım exelde toplam totalde her hücreyi 13a yaptım sözde, ama hücreleri oluşturduktan sonra şarjlarını tamamlayıp kapasite testine soktuğumda 2. hücre 32 a 4 hücre 17a vs densizlik yaptı, bende a hücresinden pil sök c ye ekle yap suretiyle 1.5 ay dengelemeyle uğraştım sonunda 4 hücreyi 25 a ya sabitledim,

amma velakin hala sorun çıkarıyor, mini voltmetreler bağlı her hücre başına, onlarmı tüketiyor hatalı bataryamı var anlamadım 2 hücre güç kaybediyor haftada bir,,

sana tavsiyem hücre oluşturduktan sonrada teste sok çünkü balansı tutturamazsın yoksa,
balansı bir kere tutturdum diye de güvenme arasıra balansı kendin yap,
piyasadaki bms ler balansı tutturamıyor yada öyle bir özelliği yok, çünkü şarj da bir hücrenin 4.45v olupta hala şarjı kesmediğini gördüm

ben uzun zamandır batarya topluyordum, elime geçeni tam şarj edip tester'da testini yapıp yazdım üzerine, sonra exel de tablo çıkarttım otomatik toplama ile işi biteni ekledim,
sonrasında misal 2000 ma ile 2050 vs gelenleri 2000 varsaydım exelde toplam totalde her hücreyi 13a yaptım sözde, ama hücreleri oluşturduktan sonra şarjlarını tamamlayıp kapasite testine soktuğumda 2. hücre 32 a 4 hücre 17a vs densizlik yaptı, bende a hücresinden pil sök c ye ekle yap suretiyle 1.5 ay dengelemeyle uğraştım sonunda 4 hücreyi 25 a ya sabitledim,

amma velakin hala sorun çıkarıyor, mini voltmetreler bağlı her hücre başına, onlarmı tüketiyor hatalı bataryamı var anlamadım 2 hücre güç kaybediyor haftada bir,,

sana tavsiyem hücre oluşturduktan sonrada teste sok çünkü balansı tutturamazsın yoksa,
balansı bir kere tutturdum diye de güvenme arasıra balansı kendin yap,
piyasadaki bms ler balansı tutturamıyor yada öyle bir özelliği yok, çünkü şarj da bir hücrenin 4.45v olupta hala şarjı kesmediğini gördüm
Pilleri iç direnclerine göre paralel bağlamanız gerek yoksa kullanım sırasında ilk önce iç direnç düşük olan piller bozuluyor sonra balans dağılıyor.ilk yapılması gereken iç direnç eşitlemek ikinci kapasite eşitlemek ben hiç kapasite estileme yapmiyorum tüm batarya paketlerimi paralel bağlıyorum şu ana kadar sorun olmadı.bir iki batarya paketi hariç

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri