topraklama ve nötr ilgili bir soru

batmnli

Üye
selamlar değerli arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum
hangi durumlarda toprak nötr ile bağlanır
eğer toprak nötr ile bağlanmazsa toprak devreye nasıl giriyor mesela fazdan geçen akım nötrden ne kadar topraktan ne kadar geçer
şimdiden teşekkurler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Toprakla nötrü trafoda birleştirilir. Herhangi bir kaçak akım yoksa topraktan akım geçmez, fazdan gelen akımın tamamı nötr den döner.

Toprakla nötrü trafoda birleştirilir. Herhangi bir kaçak akım yoksa topraktan akım geçmez, fazdan gelen akımın tamamı nötr den döner.
NÖTR
biraz açıklama zayıf gördüm nötr ne toprak ne bildiğim nötr trafodan faz çkışlarının o noktası. TOPRAKLAMA toprak yer yüzeyden 1,5 mt derinlikte bakır çubuk yada levha çalışan makina -tezgahların üzerinde bağ oluşturmak topraklama özelligi zayi olmamışsa topraklama atılan yer uygun değilse işlev görmez
topraklama atılacak yer nemli değilse nemi yutacak tapragın içine kömür tozu tuz atık hayvan gübresi karıştırılırsa mükemmel tapraklama oluşur KAÇAĞI TOPRAĞA AKAR SIFIRLAMA toprakla nötr birleştirme mantığı sıfırlamadır HERHANGİ BİRKAÇAĞI SIFIRLAR LAR

cevap için teşekkurler
ama ben pano devrelerınde mcc de toprak ve notrun birbirine bağlandığını gordum bu nedendır acaba

NÖTR
biraz açıklama zayıf gördüm nötr ne toprak ne bildiğim nötr trafodan faz çkışlarının o noktası. TOPRAKLAMA toprak yer yüzeyden 1,5 mt derinlikte bakır çubuk yada levha çalışan makina -tezgahların üzerinde bağ oluşturmak topraklama özelligi zayi olmamışsa topraklama atılan yer uygun değilse işlev görmez
topraklama atılacak yer nemli değilse nemi yutacak tapragın içine kömür tozu tuz atık hayvan gübresi karıştırılırsa mükemmel tapraklama oluşur KAÇAĞI TOPRAĞA AKAR SIFIRLAMA toprakla nötr birleştirme mantığı sıfırlamadır HERHANGİ BİRKAÇAĞI SIFIRLAR LAR

Sayın üyelerimiz;
Lütfen imla kurallarına uyarak mesaj yazalım. Örneğin bu mesajdan ben pek birşey anlamadım. Burasının teknik bir site olduğunu, yazarak anlaşıldığı için de imla kurallarının çok önemli olduğunu unutmayalım.
------------------
cevap için teşekkurler
ama ben pano devrelerınde mcc de toprak ve notrun birbirine bağlandığını gordum bu nedendır acaba

Nereden gelen nötr ile nereden gelen toprağın birleştirildiğini yazabilir misiniz?

Son düzenleme:
selamlar değerli arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum
hangi durumlarda toprak nötr ile bağlanır
eğer toprak nötr ile bağlanmazsa toprak devreye nasıl giriyor mesela fazdan geçen akım nötrden ne kadar topraktan ne kadar geçer
şimdiden teşekkurler

Ulusal şebekeden kendine ait trafo kullanmadan enerji alan tüm aboneler(ev gibi)nötr ile toprak hattını BİRLEŞTİREMEZ.
Birleştirme işlemi sıfırlama adıyla anılır.Bu uygulama kendine ait trafosu bulunan ve TN tipi topraklamayı tercih eden aboneler tarafından yapılabilir.

TN sistemde toprak kaçağı olursa kaçak akım gövdeye bağlı kablo yoluyla ana nötr hattından trafoya döner.
TT sistemdeyse gövdeye bağlı kablo-toprak yoluyla trafoya döner.
Kısadevre akımı ise hat kablo direnci ve toprak direncine bağlı olarak değişir

Ulusal şebekeden kendine ait trafo kullanmadan enerji alan tüm aboneler(ev gibi)nötr ile toprak hattını BİRLEŞTİREMEZ.
Birleştirme işlemi sıfırlama adıyla anılır.Bu uygulama kendine ait trafosu bulunan ve TN tipi topraklamayı tercih eden aboneler tarafından yapılabilir.

TN sistemde toprak kaçağı olursa kaçak akım gövdeye bağlı kablo yoluyla ana nötr hattından trafoya döner.
TT sistemdeyse gövdeye bağlı kablo-toprak yoluyla trafoya döner.
Kısadevre akımı ise hat kablo direnci ve toprak direncine bağlı olarak değişir

Ali Bey'e ek olarak;
Kırmızı ile işaretlediğim durum TN-C ve TN-C-S sitemleri için geçerlidir. TN-S siteminde ise alıcı koruma topraklaması trafoya kadar taşınarak burada işletme topraklamasına irtibatlanır.

evet cevaplar için çok teşekkurler
ben evlerde kullanılar toprağın devreye nasıl bağlanıldığını merak ediyorum bu konu hakkında değerli görüşlerinizi alabilirmiiym
saygılarımla

Ali Bey'in de yazdığı gibi evlerde topraklama ağı devreye bağlanmaz. Direk olarak toprağa irtibatlanır. Şebekeyle normal durumlarda irtibatı yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,157
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri