doğal faz topraklaması

sefaxxxxx

Üye
iyi günler arkadaşlar

Doğalgaz topraklaması yapılırken topraklama kablosu neden tesisat topraklamasına bağlamayıp ayrı topraklama çekiliyor
bilgilendirirseniz sevinirim

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım doğal gaz topraklaması doğal gaz borusundaki gaz sürtünmesindeki statik elektriği almak içindir.Yani doğal gaz hattında statik elektrik dahi olmamalıdır.Eğer bu hattı Şebeke topraklamasına bağlarsan ve tesisin herhangi bi yerindeki kaçak akım topraklama hattı ile doğalgaz borusu ile buluşacaktır.Tabi ki bu da hiç istenmeyen sorunlar çıkaracaktır Allah korusun.Saygılar

Arkadaşım doğal gaz topraklaması doğal gaz borusundaki gaz sürtünmesindeki statik elektriği almak içindir.Yani doğal gaz hattında statik elektrik dahi olmamalıdır.Eğer bu hattı şebeke topraklamasına bağlarsan ve tesisin herhangi bi yerindeki kaçak akım topraklama hattı ile doğalgaz borusu ile buluşacaktır.Tabi ki bu da hiç istenmeyen sorunlar çıkaracaktır Allah korusun.Saygılar

açıklama yeterlidir bence...

doğalgaz topraklaması ölçüm değeri kaç ohm olmalıdır bunla ılgılı yonetmelıklerde ben deger bulamadım?

Genelde topraklama yönetmenliğinde şu değerin altında olacaktır diye bir durum arz edilmez.Fakat tedaş işletme ve koruma topraklamalarını 2 ohm un altında ister..Ancak konu doğalgaz olduğu için 2 ohm un altında olması gerekır dıye dusunuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri