Loadcell Nasıl Çalışır? Resimli Anlatım

Çalıştığım fabrikada bir ağırlık ölçer cihazda 3 kg 'lık maximum ölçme yeteneğine sahip hbm marka bir loadcell bulunmakta.ölçümlerimizde ağırlığı 17,5 18,4 20,6 gibi değerler okuyabiliyoruz. Fakat biz hassaslığın bir digit daha fazla olmasını istiyoruz. (17,54  18,46  20,68 gibi). Fakat amplifikatör cihaz bu ayarı yapmamıza bir türlü izin vermiyor. Decimal kısmını .00 şeklinde yaptığımız zaman nom. value 200000'i geçemediği için bize doğru sonuç vermiyor.Acaba nedeni 3 kg lık sensör kullanmamız mı 300 gramlık loadcell kullandığımız zaman bu sorun çözülebilirmi? Bu konuda bilgisi olan biriden yardım rica ediyorum

Çalıştığım fabrikada bir ağırlık ölçer cihazda 3 kg 'lık maximum ölçme yeteneğine sahip hbm marka bir loadcell bulunmakta.ölçümlerimizde ağırlığı 17,5 18,4 20,6 gibi değerler okuyabiliyoruz. Fakat biz hassaslığın bir digit daha fazla olmasını istiyoruz. (17,54  18,46  20,68 gibi). Fakat amplifikatör cihaz bu ayarı yapmamıza bir türlü izin vermiyor. Decimal kısmını .00 şeklinde yaptığımız zaman nom. value 200000'i geçemediği için bize doğru sonuç vermiyor.Acaba nedeni 3 kg lık sensör kullanmamız mı 300 gramlık loadcell kullandığımız zaman bu sorun çözülebilirmi? Bu konuda bilgisi olan biriden yardım rica ediyorum
bunun sebebi hem loadcellin bölünememesi hemde indikatörün analog kısmıyla alakalıdır.eger 300grlık bir loadcel işinizi görüyorsa
300grlık 0,01 hassaslıgında bir terazi ile işinizi görebilirsiniz sadece loadcelli değiştirmek ile problem hallolmaz ancak 3000gr 0,01mg lık terazilerde bulunuyor

Büyük direnç değerlerinde çalıştığı için genelde tamir şansı çok düşüktür kablosunun kopuk problemi bile değer sapmasına neden olur.

Selamn aleyküm arkadaslar nasılsınız..bu loadcell ile ufak bi malzemenin tartımını yapıp mesela ölçü 100grama ulasınca bir bandı hareket ettirmesini istiyorum.bi fikri olan varmı arkadaslar

Selamn aleyküm arkadaslar nasılsınız..bu loadcell ile ufak bi malzemenin tartımını yapıp mesela ölçü 100grama ulasınca bir bandı hareket ettirmesini istiyorum.bi fikri olan varmı arkadaslar

Loadcell yani agirlik hucresi, agirlik bilgisini elektriksel isarete donusturur. Oyleyse bizim yapmamiz gereken bu değeri okuyup istediğimiz değeri geçince kontak çıkışı vermeyi sağlayan bir düzenek kurmaktır. Bunu ya hazır loadcel indikatörleri ile yapabiliriz ya da PLC ler ile yapabiliriz. Her iki gözüm de pahalı çözümdür ancak PLC ile çözüm üretirsek hem sistemin otomasyonu da yapabiliriz. Loadcell uygulamalarında ENDA PLC lerin 24bit cozunurlukle hassas cozumler sundugunu biliyorum.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

SELAMLAR ARKADASLAR HERKESE İŞLERİNDE BOL ŞANS..Bİ SORUM VAR..Bİ MALZEME BANTTAN GELİYOR VE 70x70 Bİ PLASTİGİN ÜSTÜNDE DURUYOR.BEN BU PLASTİGİN ALTINA LOADCELL KOYUP O PLASTİGİN ÜSTÜNE GELEN MALZEMEYİ TARTMAK İSTİYORUM MÜMKÜNMÜ BU

Loadcell yani agirlik hucresi, agirlik bilgisini elektriksel isarete donusturur. Oyleyse bizim yapmamiz gereken bu değeri okuyup istediğimiz değeri geçince kontak çıkışı vermeyi sağlayan bir düzenek kurmaktır. Bunu ya hazır loadcel indikatörleri ile yapabiliriz ya da PLC ler ile yapabiliriz. Her iki gözüm de pahalı çözümdür ancak PLC ile çözüm üretirsek hem sistemin otomasyonu da yapabiliriz. Loadcell uygulamalarında ENDA PLC lerin 24bit cozunurlukle hassas cozumler sundugunu biliyorum.

tesekkürler ustam söyle bi durum var malzemeyi tartıp mesela 120 grama ulasınca kontak cıkısı verip bandı ilerletmek istiyorum.bant ilerleyince tartılan mal ileri gidecek ya.arkadan tekrar loadcelin ustune yeni bi mal gelince yine tartım yapıp yine kontaga enerji verip bant hareket etmeli sistem sürekli boyle gitmeli

Tamam o zaman yukarıda bahsettiğim iki yöntemden birini seçmelisin. Ya indikatör ile ya da PLC ile bu ağırlık tartma işini ancak yapabilirsin. Seçim senin.

tesekkürler ustam söyle bi durum var malzemeyi tartıp mesela 120 grama ulasınca kontak cıkısı verip bandı ilerletmek istiyorum.bant ilerleyince tartılan mal ileri gidecek ya.arkadan tekrar loadcelin ustune yeni bi mal gelince yine tartım yapıp yine kontaga enerji verip bant hareket etmeli sistem sürekli boyle gitmeli
Kardeş Loadcell'i doğrudan PLCye bağlayamazsın. Ya PLC yanında tartım modülü alacaksın yada Loadcel ile PLC analog girişi arasına Transmitter bağlaycaksın.
Seçeneklerin;
1-Loadceli direk bağlayabileceğin farklı amaçlarlada üretilse senin işini görecek yerli ürünler var onlardan bir tane almak senin için en kolayı ve ucuz yoldur. Örneğin baykon_bx11_tartim_gostergesi işini görür.
2- Bir PLC (CPU) alırsın beraberinde aynı markanın Loadcell modülünü alırsın (her markanın varmı bilmiyorum. Siemens için Swarex) programını yapar kullanırsın. Fiyat olark biraz pahalı olur. Biraz uğraşırsın. Ama aynı PLC ile iş yerinizdeki başka otomasyon işlerinide yapabilirsin.
3-Bir PLC (CPU) alırsın, aldığın CPU üzerinde analog giriş olmalı yoksa birde analog modül alman gerekir. Sonra birde Transmitter alırsın (Örneğin baykon_tx1_analog_transmitter veya esit amplifikator) Loadcell'i transmittere onuda PC ye bağlarsın. Programını yapar kullanırsın. Fiyat olark biraz pahalı olur. PLC tecrüben iyi değilse yapamazsın. Aynı PLC ile iş yerinizdeki başka otomasyon işlerinide yapabilirsin.
TRANSMİTTER NEDİR: Loadceller Weston köprüsü mantığıyla çalışan direnç üniteleridir. Girişlerine genellikle 10 V. uygulanır. Çıkışlarında üzerlerine binen ağırlıkla doğru orantılı olarak miliVolt mertebesinde gerilim oluşur. bu mV mertebesindeki gerilim PLC analog girişinden doğrudan okunamaz. İşte transmitterler hem Loadcell'in beslemesi için gerekli gerilim (10 V.) sağlarlar hem de Loadecell çıkışından okunan mV. mertebesindeki gerilimi 0-10 Volt veya 0-20 mA. değerlerine yükselterek PLC nin okuyabileceği hale getirirler. Yani Transmitterlere bir çeşit Amplifikatör (Yükseltici) de diyebiliriz.

kardeş loadcell'i doğrudan plcye bağlayamazsın. Ya plc yanında tartım modülü alacaksın yada loadcel ile plc analog girişi arasına transmitter bağlaycaksın.
Seçeneklerin;
1-loadceli direk bağlayabileceğin farklı amaçlarlada üretilse senin işini görecek yerli ürünler var onlardan bir tane almak senin için en kolayı ve ucuz yoldur. örneğin baykon_bx11_tartim_gostergesi işini görür.
2- bir plc (cpu) alırsın beraberinde aynı markanın loadcell modülünü alırsın (her markanın varmı bilmiyorum. Siemens için swarex) programını yapar kullanırsın. Fiyat olark biraz pahalı olur. Biraz uğraşırsın. Ama aynı plc ile iş yerinizdeki başka otomasyon işlerinide yapabilirsin.
3-bir plc (cpu) alırsın, aldığın cpu üzerinde analog giriş olmalı yoksa birde analog modül alman gerekir. Sonra birde transmitter alırsın (örneğin baykon_tx1_analog_transmitter veya esit amplifikator) loadcell'i transmittere onuda pc ye bağlarsın. Programını yapar kullanırsın. Fiyat olark biraz pahalı olur. Plc tecrüben iyi değilse yapamazsın. Aynı plc ile iş yerinizdeki başka otomasyon işlerinide yapabilirsin.
transmitter nedir: loadceller weston köprüsü mantığıyla çalışan direnç üniteleridir. Girişlerine genellikle 10 v. Uygulanır. çıkışlarında üzerlerine binen ağırlıkla doğru orantılı olarak milivolt mertebesinde gerilim oluşur. Bu mv mertebesindeki gerilim plc analog girişinden doğrudan okunamaz. Işte transmitterler hem loadcell'in beslemesi için gerekli gerilim (10 v.) sağlarlar hem de loadecell çıkışından okunan mv. Mertebesindeki gerilimi 0-10 volt veya 0-20 ma. Değerlerine yükselterek plc nin okuyabileceği hale getirirler. Yani transmitterlere bir çeşit amplifikatör (yükseltici) de diyebiliriz.

ustam cok sagol ilgilendigin icin tskrler ellerine saglık on numara bilgi vermissin fakat ben bu derece profesyonel degilim ne yapayım bilmiyorum. Bi banttan her biri 3 4 gram olan kücük parçalar geliyor ve şuanki sistemde bunu bandın altına el ile kutu koyup tahmine göre dolum yapıyoruz.dolum yaptıktan sonra yan tarafta hassas tartı ile tartıyoruz sonra da kapak kapama işlemi için öbür tarafa gidiyor.anlayacagın seri üretim yapamıyoruz.ben düsündüm ki boya dolumlarında kullanılan step motor taktiği gibi bi ileri bi geri giden bir bant sistemi ile bu boş kutuyu malın döküldüğü bandın dibine getiririm.kutunun geldigi noktaya önceden bi loadcel montajını yaparım loadcelden plc ye bilgi aktarırım dökülen mal istedigim miktara gelince boş kutuların bandı hareket eder öbür boş kutu mal dökülen yere gelir yine tartılır sistem böyle gider...diye düşünmüştüm.umarım anlatabildim.biraz uzun oldu ama :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri