Devre arıyorum

nexturk

Üye
....Merhabalar...otomatik çim sulamak için start verildiğinde sırasıyla 4 adet röleye 5 er dakika enerji verecek (her seferinde bir önceki röle devre dışı kalmalı) ve sonuncusunda reset olacak bir devre arıyorum...Bu aynı 4017 ile yapılan kara şimşek devresi gibi düşünülebilir...Kendim böyle bir devre (4017) ile tasarladım fakat zaman sürelerini ve sonuncu röleden sonra devrenin off olmasını yapamadım....Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bekliyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba
555 in C kapasitesini 220-470 mikrofarat arasında değiştirmekle ortalama bir zaman elde edersiniz.Kolay gelsin.

....Merhabalar...otomatik çim sulamak için start verildiğinde sırasıyla 4 adet röleye 5 er dakika enerji verecek (her seferinde bir önceki röle devre dışı kalmalı) ve sonuncusunda reset olacak bir devre arıyorum...Bu aynı 4017 ile yapılan kara şimşek devresi gibi düşünülebilir...Kendim böyle bir devre (4017) ile tasarladım fakat zaman sürelerini ve sonuncu röleden sonra devrenin off olmasını yapamadım....Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bekliyorum...

arkadaşım bu devreyi 16f84 yada 16f628 gabi basit pic ler ile yapabilirsin.hem devre de kullandığın 4017 gibi entegreler ortadan kalkar hemde kartın ufalır..ve ileride bişey eklemek istediğin zaman yazılımsal olarak kolayca ekleyebilirsin.

evet basit pic ile kolayca yapabilirsin bu devreyi hemde müdahele etmen daha kolay ve basit olur
kolay gelsin.

bence, sulama için kullanacaksan devreyı role kullanmak ıyı olmaz. cok anahtarlama yapacagı için kısa ömürlü olur. optocoupler veya mosfetle anahtarlama yaptırsan daha ıyı olur. Asıl soruna cevap olmadı, idare et artık bizi :)

akıllı röleler ile yapmanızı tavsiye ederim.

bende ikinci el kucuk akıllı roleler var , cok kolay bununla yaparsın

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri