ray üzerinde çalışan araba

aliempi

Üye
arkadaşlar ray üzerinde çalışan arabadüşünün bu araba istedigimiz metreye gidecek metre degişken olacak geridönüşüde metre yada santimetre şeklinde nasıl yaparız hangi malzemeleri kullanmalıyız sayıcı ve ecoder ile yapılırmı teşekürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar ray üzerinde çalışan arabadüşünün bu araba istedigimiz metreye gidecek metre degişken olacak geridönüşüde metre yada santimetre şeklinde nasıl yaparız hangi malzemeleri kullanmalıyız sayıcı ve ecoder ile yapılırmı teşekürler

sn aliempi,
yürütme motoru olarak step motor kullanacak isen ;adım başına tekerlegin aldıgı mesafeyi gidilecek uzaklığın min parçası olarak alıp algoritmanı kurabilirsin.......

dostum demek istediğini tam anlamadım ama söyle bir şey yapabilirsin.
enkoderi aracın tekerine veya referans alacagın bir yere sabitlersin. enkoder ucunu metre sayaca baglarsın. metre sayaçlar üzerinde farklı kontaklar mevcuttur. burda bir adet nc kontak ile motora yol verirsin metre sayaç istenen metreye gelince kontakların pozisyonu değişeceginden motora giden enerjiyide keser ve aracı durdurur. metre sayacı resetleyince tekrar start verebilirsin.

dostum demek istediğini tam anlamadım ama söyle bir şey yapabilirsin.
enkoderi aracın tekerine veya referans alacagın bir yere sabitlersin. enkoder ucunu metre sayaca baglarsın. metre sayaçlar üzerinde farklı kontaklar mevcuttur. burda bir adet nc kontak ile motora yol verirsin metre sayaç istenen metreye gelince kontakların pozisyonu değişeceginden motora giden enerjiyide keser ve aracı durdurur. metre sayacı resetleyince tekrar start verebilirsin.
cafergmc teşekürler bu sistemi normal sayıcı ilemi yapayım yada kolay rakamları gire bilecegim röleler varmıdır

Bizim fabrikada bu tip iş yapan bir sistem var,lazerli mesafe ölçücü kullanılıyor.
Araba üzerinde SICK dme 2000 model sensor var.Karsı duvarda 80x80 cm bildiğimiz reflektor kullanıyoruz.
RS232 üzerinden sensor direk PLC ye baglanıyor.Hiç hata yapmıyor.

biz benzer arabalar kullanıyoruz.Mesafeyi 2 şekilde ölçüyoruz.Birincide taşıyıcı tekerlek üzerindeki civata başlarını gören indüktif sensör ile sayıcıya sinyal gönderiyoruz.Sayıcı sistemin istenen yerde durmasını sağlıyor.
İkinci sistemde tekerlek uzerinde enkoder bağlı PLC ye sinyal gönderiyor.İkinci sistem yüksek hızlı taşıyıcı için.Eğer Puls hızı sorun olmayacak kadar yavaşsa birinci yöntem daha ucuz
Hayırlı çalışmalar

endanın güzel metre sayacları var fabrıkada bunları kullanıyoruz. hatta bazıları cok özellikli encoder gırıslı cift sayıcı cıkısı falan olanlar var endanın sıtesınden bakabilrsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri