Sürücüden Şebekeye kontaktörü nasıl etkileyebilir ?

DinTOR

Üye
Üzerinde çalıştığımız bir sistem var muhtemel sorunlar üzerinde mantık yürütüyorduk. Sizlerinde fikirlerini almak istiyorum.

İki adet 147kw 200hp lik 2950 d/dk devirde dönen Dalgıç motoru tek inverter ile birer birer yol verip şebekeye aktarmak istiyoruz.
4 adet 200kw lık kontaktörler kullanacağız.

Inverter de 200kw lık kaliteli bir marka seçeceğiz.

Sistem şöyle;
Önce kontaktör 1 ile inverter (1). motoru yol verecek % 100 e getirecek
Sonra kontaktör 2 ile inverterden çekilen motor şebekeye aktarılacak.
daha sonra aynı işlem diğer motor içinde tekrar edilecek.

Burada aklıma takılan sorular şunlar;
1- Kontaktör 1 den 2 ye geçiş (şebekeye aktarım) süresi ne kadar olabilir ?
2- Geçiş esnasında motor halen yükte (su atıyor) olduğundan 2950 devir sayısında oluşacak azalma motorun anlık devir sayısını düşüreceğinden bu da frekansını etkileyeceğinden Şebeke frekansının bir miktar altına düşebileceği için kontaktöre veya motora zarar verme ihtimali varmıdır? Gecikme süresi bu durumu tetikleyebilir mi?

Yoksa fazla abartılı mı düşünüyorum.

Saygılarımla...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ABB sürücü ile bunu çok iyi yapabilirsin. pompa uygulaması için hazır programı var.
gecikmeden dolayı yavaşlayan motor (çok fazla yavaşlamayacaktır) şebeke frekansına girdiğinde tekrar etiket devrine ulaşacaktır.
bunun örneğini 5 motorlu olarak yaptım ancak motorlarımız 45kW dı.

ABB sürücü ile bunu çok iyi yapabilirsin. pompa uygulaması için hazır programı var.
gecikmeden dolayı yavaşlayan motor (çok fazla yavaşlamayacaktır) şebeke frekansına girdiğinde tekrar etiket devrine ulaşacaktır.
bunun örneğini 5 motorlu olarak yaptım ancak motorlarımız 45kW dı.

Sağol üstad,
başka bir forumda sordum arkadaş süre konusunda sorun olmaz ama kafasına takılan bir sorunu yazdı benide ilgilendiriyor açıkçası;

" Benim aklıma takılan daha değişik bir sorun var:
Örneğin inverter çıkışı tam +90 derecede iken aktarmaya başladık; aktarana kadar motor -90 dereceye geldi, ama bu sırada şebeke +90 derecede. Şebekeyi motora bağlayınca ne olacak?
Büyük motorlarla hiç uğraşmadığım için bu sorunun cevabını bilmiyorum ancak bu bir sorun olabilir diye bir his var içimde. "

ben buda yıldız/üçgen gibi bir şey değilmi nasıl bir sorun olacak ki yazdım bu cevap geldi;

"Şebekeye senkronize olmakla ilgili.
Yıldız üçgende sorun yok. Çünkü şebekeyle olan senkronizayonu bozulacak kadar b ir röle gecikmesi yok. Tek bir tur ya da en fazla iki tur atıyor geçişte. Bu sırada da senkron kayması çok fazla olmaz.

Problemi daha iyi anlamak için bir alternatörün şebekeye paralel bağlanırken frekans dışında faz açısının da eşit olması gerektiğini düşünün.
Konu hakkında bilginiz yoksa, şuna http://www.datakom.com.tr/files/data_sheets/117_TAN.pdf bir bakın. Burada bir alternatörün şebekeye bağlanması için gerekli senkron rölesi tanıtımı var."

bu konuda ne dersiniz ?

Softstarter kullanmayı düşünmedin mi? yol verdikten sonra üzerindeki kontaktörle şebekeye kesintisiz aktarım yapmış olursun. Bir kumanda devre dizaynıylada ikinci motora yol verirsin. Daha ekonomik ve risksiz olur.

Listenin sonuna doğru bakarsanız 200kw üzeri dahili by-pass kontaktörlü.
Sol tarafta yumuşak yolvericilere tıklayınız;
http://www.kt.com.tr/products.asp?type=3

Son düzenleme:
Softstarter kullanmayı düşünmedin mi? yol verdikten sonra üzerindeki kontaktörle şebekeye kesintisiz aktarım yapmış olursun. Bir kumanda devre dizaynıylada ikinci motora yol verirsin. Daha ekonomik ve risksiz olur.

Listenin sonuna doğru bakarsanız 200kw üzeri dahili by-pass kontaktörlü.
Sol tarafta yumuşak yolvericilere tıklayınız;
KT Elektronik ABB AC Srcler DC Srcler Servo Srcler ve Servo Motorlar

Soft Starter in çekmiş olduğu yüksek akım motorların sargılarına ne kadar zarar verebilir. (etiket değerinde motorun tam yükte 300 amper çektiği yazıyor.) Bu akıma kaç saniye maruz kalıyor ?

Soft Starter in çekmiş olduğu yüksek akım motorların sargılarına ne kadar zarar verebilir. (etiket değerinde motorun tam yükte 300 amper çektiği yazıyor.) Bu akıma kaç saniye maruz kalıyor ?

Softstarterle risk yaşamayacağınızı, devir ayarına ihtiyacınız olmadığı için invertere gerek olmadığını söylemeye çalıştım. V/f inverter çıkışı ayara göre değişir, gerilim ve frekans değişkendir,şebekeye aktarım anındaki gerilim ve frekans şebeke değerlerinde olmalıdır. Ayrı bir avantajı Softstarterler inverterlere göre daha ucuz diye biliyorum.

Softstarterle risk yaşamayacağınızı, devir ayarına ihtiyacınız olmadığı için invertere gerek olmadığını söylemeye çalıştım. V/f inverter çıkışı ayara göre değişir, gerilim ve frekans değişkendir,şebekeye aktarım anındaki gerilim ve frekans şebeke değerlerinde olmalıdır. Ayrı bir avantajı Softstarterler inverterlere göre daha ucuz diye biliyorum.

Aynı güçte soft starter lar fiyat bazında 4 te 1 i kadar bende ilk bunu düşündüm fakat motorun nominal akımının 2,6-3 kat fazlası çekileceği için tereddüt içerisindeyim kaç saniye süre çekiyor onuda bilemiyorum onuda üreticisine soracağız artık.

Aynı güçte soft starter lar fiyat bazında 4 te 1 i kadar bende ilk bunu düşündüm fakat motorun nominal akımının 2,6-3 kat fazlası çekileceği için tereddüt içerisindeyim kaç saniye süre çekiyor onuda bilemiyorum onuda üreticisine soracağız artık.
Doğru bilgiyi ürün üreticisinden alınız. Softstarterle en ufak bir sorun yaşamazsınız. Yeter ki sağlam teknik destek alın.

Doğru bilgiyi ürün üreticisinden alınız. Softstarterle en ufak bir sorun yaşamazsınız. Yeter ki sağlam teknik destek alın.

Motoru üreten firma ile az önce görüştüm 5-6 saniye ye kadar nominal akımın 3 katı kadar yani 900 amper civarında yüklenimde sorun oluşmayacağını ama bu sürenin aşılmaması gerektiğini söyledi.

Siemens ile görüştüm motorun kalkış akımının nekadar olacağı kaç saniye boyunca uygulanacağı vs. konusunda bilgi veremeyeceğini fakat yıldız/üçgene göre yumuşak kalkış yaptığını ve motorlara zarar vermeyeceğini söyledi. Motor gücü, yükte ne kadar akım çektiği vs belli neden ortalama bir rakam veremiyor?

Son düzenleme:
Motoru üreten firma ile az önce görüştüm 5-6 saniye ye kadar nominal akımın 3 katı kadar yani 900 amper civarında yüklenimde sorun oluşmayacağını ama bu sürenin aşılmaması gerektiğini söyledi.

Siemens ile görüştüm motorun kalkış akımının nekadar olacağı kaç saniye boyunca uygulanacağı vs. konusunda bilgi veremeyeceğini fakat yıldız/üçgene göre yumuşak kalkış yaptığını ve motorlara zarar vermeyeceğini söyledi. Motor gücü, yükte ne kadar akım çektiği vs belli neden ortalama bir rakam veremiyor?
Önceki mesajımda belirtmiştim;

Etkili konuşmanız lazım satış temsilcisi cevap vermiyorsa müdür o cevap vermiyorsa bir üstünü arayıp siz malınızı satmak istemiyormusunuz? diyeceksiniz ondan sonra pervane olmaya başlarlar işyerine bile ziyarete gelirler.

Softstarter bilgi için (ingilizceniz varsa);
http://www05.abb.com/global/scot/sc...f7fc1256f3a00274038/$file/1sfc132002m0201.pdf

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri